Idziesz do pracy, wykonujesz swoje obowiązki, wracasz do domu i zastanawiając się, dokąd to wszystko zmierza. Szukasz odpowiedzi na pytanie, co możesz zrobić, by wynieść karierę na wyższy poziom? Musisz wziąć odpowiedzialność za swoje życie zawodowe. Sprawdź kilka sposobów na skuteczne zarządzanie karierą!
Istnieje wiele psychometrycznych narzędzi do samooceny, takich jak Mayers-Briggs, których możesz użyć, aby lepiej zrozumieć Twój sposób myślenia i preferencje. Sprawdź wyniki, ale potraktuj je z przymrużeniem oka. Nie wierz we wszystko, co przeczytasz, ale koniecznie weź je pod uwagę.
Po przeprowadzeniu samooceny dobrze jest zobaczyć, jak postrzegają Cię inni. Z pomocą przychodzi tutaj system oceny 360 stopni. Być może wysyłasz niewłaściwe sygnały, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Przeprowadzając ocenę 360 stopni, znajdziesz swoje słabe punkty. Pracując nad nimi, skutecznie pokierujesz swoją karierą.
Chociaż nie możemy kontrolować ani przewidywać przyszłych wydarzeń życiowych, okoliczności lub środowiska pracy, warto przygotować plan rozwoju kariery. Nie rozwijaj go, biorąc pod uwagę tylko zarobki. Zamiast tego skoncentruj się na swoich celach zawodowych. Pomyśl, co Ci da poczucie spełnienia. Poznaj swoje mocne strony, potrzeby, zainteresowania i aspiracje, by zrealizować swój plan.
Po określeniu celu długoterminowego, podziel go na krótkoterminowe działania. Planując je, zidentyfikuj potencjalne obszary rozwoju. Możesz zapisać się na kurs, szkolenie lub warsztaty. Zwróć uwagę na programy rozwoju zawodowego. Zastanów się nad współpracą z zaufanym mentorem lub doradcą. Szukając informacji zwrotnych dotyczących kariery i rozwoju, potraktuj je jako prezent i wprowadź niezbędne zmiany. Świętuj każdy sukces, by utrzymać motywację na odpowiednim poziomie.
Czasami może się zdarzyć, że będziesz musiał zadecydować, czy zgłosić się na ochotnika do trudnego zadania, czy też podjąć pracę w nowym dziale. Chociaż te sytuacje wiążą się z ryzykiem, to Ty określasz, czy chcesz go podjąć, by popchnąć swoją karierę do przodu. Miej otwarty umysł i nie bój się podjąć ryzyka. Nie wychodząc ze swojej strefy komfortu, możesz nie zrealizować swoich aspiracji zawodowych. Pokaż szefowi, że jesteś w stanie poradzić sobie z nowymi obowiązkami.
Zainicjuj rozmowę ze swoim przełożonym. Porozmawiaj z nim o tym, gdzie zmierzasz i co chcesz robić. Poproś go o nakreślenie Twoich mocnych i słabych stron. Zapytaj, w których obszarach możesz się rozwijać, by zwiększyć swoje szanse na awans. Podejmij odpowiednie działania. Poproś o opinie, pracując nad tym celem.
Czasami ludzie zmieniają pracę, ponieważ zdenerwuje ich jakaś błaha rzecz. Może się jednak zdarzyć, że nie czujesz się doceniany albo brakuje Ci wsparcia w trudnych sytuacjach. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, koniecznie porozmawiaj z kimś doświadczonym. Umów się na spotkanie z mentorem lub trenerem biznesu. Dzięki temu nie będziesz działać pod wpływem silnych emocji.
Unikaj zmiany pracy, która da Ci tylko krótkoterminowe korzyści. Na krótką metę możesz łatwo się skusić atrakcyjnym wynagrodzeniem. Skoncentruj się na swojej misji. Przetestuj nową pracę pod kątem możliwości rozwoju, a nie tylko kwestii finansowych. Z drugiej strony nie zostawaj w danym miejscu pracy zbyt długo. Istnieje bowiem ryzyko, że przestaniesz się rozwijać. Kierując swoją karierę, postaraj się zachować równowagę.
Zastanawiasz się, czy nadszedł czas na zmianę pracy? W takim razie odpowiedz sobie na kilka pytań. Czy nadal czujesz się podekscytowany, wykonując swoje obowiązki? Czy uczysz się nowych rzeczy? Czy realizacja zadań nie zaczęła Cię nużyć? Jeśli marzysz o satysfakcjonującej karierze, a nie tylko serii zleceń, musisz przejąć kontrolę.
Nawiązuj kontakty z profesjonalistami w różnych miejscach. Nie ograniczaj się tylko do pracy. Uczęszczaj na wydarzenia networkingowe. Bierz udział w szkoleniach i warsztatach. Jeśli chcesz, zapisz się do organizacji zawodowej. W ten sposób poznasz osoby, które pomogą Ci w rozwoju kariery zawodowej.
Fot. Pixabay