Jesień to pora roku, kiedy kaszel przydarza nam się najczęściej. Wybiegniesz w porze lunchu bez szalika na zimny wiatr i – abrakadabra – następnego dnia budzisz się z kaszlem. Kaszel, czy to suchy, czy mokry, jest w stanie zepsuć nam cały dzień i spędzić sen z powiek. Przed Tobą 5 skutecznych sposobów na złagodzenie kaszlu w warunkach domowych!
Ocet jabłkowy jest najchętniej wykorzystywanym rodzajem octu, gdyż niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. W przypadku wystąpienia kaszlu można go wykorzystać na kilka sposobów. Jeśli chcesz pozbyć się uczucia łaskotania w gardle, wymieszaj dwie łyżki stołowe octu jabłkowego w szklance wody. Uzyskaną miksturę pij do dwóch razy dziennie.
Działanie octu jabłkowego możesz wzmocnić miodem lub imbirem. Do rozcieńczonego octu dodaj odpowiednio łyżkę stołową surowego miodu lub łyżeczkę świeżego startego imbiru. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w szklance wymieszać wszystkie trzy składniki.
Mikstura uzyskana w drodze połączenia miodu i cytryny to tradycyjny środek stosowany w leczeniu kaszlu. Za sprawą swoich właściwości antybakteryjnych miód zwalcza drobnoustroje odpowiedzialne za wystąpienie kaszlu, natomiast cytryna wzmacnia układ odpornościowy, niszczy wirusy i zmniejsza stan zapalny.
Wykorzystaj moc tych dwóch składników i przygotuj miksturę łagodzącą kaszel. Wymieszaj pół filiżanki surowego miodu z 3 łyżkami stołowymi soku z cytryny. Następnie dodawaj powoli ¼ szklanki ciepłej wody. Bierz po jednej łyżce stołowej uzyskanej zawiesiny dwa razy dziennie: w ciągu dnia i przed spoczynkiem nocnym.
Tymianek łagodzi stany zapalne i podrażnienie. Rozrzedza także wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, przez co ułatwia jej odkrztuszanie. Napar z tymianku jest więc idealnym rozwiązaniem w przypadku kaszlu mokrego, choć jest równie skuteczny, gdy dopada nas kaszel suchy. Są różne sposoby przygotowania naparu z tymiankiem. My proponujemy ten najprostszy: wsyp łyżkę stołową suszonego tymianku do garnuszka i zalej szklanką wody. Powoli podgrzewaj, a gdy zakipi, gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Zdejmij z ognia, a gdy wystygnie, odcedź. Pij ¼ szklanki 3–4 razy dziennie.
Bardzo przyjemny sposób na uporczywy kaszel. Zagotuj w dużym garnku wodę. Zdejmij z ognia i dodaj 5–6 kropli wybranego olejku eterycznego. W łagodzeniu kaszlu najbardziej pomocny będzie olejek eukaliptusowy, anyżowy, tymiankowy lub sosnowy. Pochyl się nad garnkiem, nakrywając głowę ręcznikiem, i wdychaj wydobywającą się parę przez około 10 minut. Inhalacje to proste i skuteczne zabiegi, które można stosować w przypadku uciążliwego kaszlu i w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.
Może niezbyt przyjemny, za to skuteczny sposób na kaszel. Posiekaj cebulę i wyłóż cienką warstwą na kompres. Przykryj nim szyję i odpoczywaj tak przez 30 minut. Takie zastosowanie cebuli sprawdzi się w przypadku kaszlu mokrego. A jeśli męczy Cię kaszel suchy, postaw na syrop z cebuli.
Jak go przygotować? Obierz i pokrój cebulę w drobne kawałki, przełóż do naczynia, zasyp cukrem i pozostaw na kilka godzin. Gdy cebula puści sok, syrop będzie gotowy. Wtedy przelej go do butelki, przecedzając przez sitko lub gazę. Syrop z cebuli spożywaj po jedzeniu dwa razy dziennie po 2 łyżeczki.
Zdj. główne: yeoul Shin/unsplash.com