Czym i jak karmić psa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Posiadanie pupila dostarcza wiele radości, ale jest również sporą odpowiedzialnością. Z tego powodu, zanim jeszcze zdecydujesz się na adopcję lub kupno zwierzaka, warto doedukować się w zakresie opieki nad nim – tak, aby byc przygotowanym psychicznie i materialnie na wszystkie nietypowe sytuacje, które mogą się wydarzyć.

Czy karmić psa karmą?

Podstawowy wybór, jakiego musisz dokonać, to sposób żywienia psa. Odpowiednia dieta jest zwierzakowi niezbędna do wzrostu i rozwoju, powinno się więc o nią zadbać przed wszelkiego rodzaju zabawkami czy dodatkami (które również bywają niezbędne w procesie wychowywania psa i włączania go do rodziny). Wybór sposobu żywienia pupila zaczyna się od pytania: karma czy produkty spożywcze? Wiele osób decyduje się na mieszanie ze sobą tych opcji, ale to planowanie diety dla zwierząt domowych z wykorzystaniem karmy jest zdecydowanie najpopularniejsze. Jeśli chodzi o produkty tego typu, istnieją dwa główne rodzaje psich karm – suche i mokre. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej trwałe, łatwiejsze do przechowywania i dłużej trzymające świeżość. Z drugiej strony karmy mokre mogą być zdecydowanie lepsze dla psów borykających się z problemami jamy ustnej lub tych, które mają problem z pobieraniem płynów i muszą czerpać je z pożywienia. Szeroki wybór karm dla psów możesz znaleźć tutaj: https://animalo.pl/product-category/psy/karma/karmy-wg-producenta/.

Jakie składniki odżywcze potrzebne są psom?

W psiej karmie powinien znaleźć się komplet składników odżywczych, które są niezbędne do rozwoju zwierzaka. Ilość danych substancji powinna być zależna od czynników, takich jak wiek pupila, rasa, wielkość i waga, a także aktywność fizyczna. Musisz również uwzględnić choroby i zalecenia weterynarza, jeśli zwierzę choruje lub znajduje się pod opieką lecznicy. Ogólnie rzecz biorąc, psy potrzebują do prawidłowego rozwoju optymalnej ilości białka, tłuszczów, witamin oraz minerałów.

Białko to jeden z podstawowych składników odżywczych, zarówno w diecie ludzkiej, jak i zwierzęcej. Jest ono niezbędne do prawidłowego rozwoju psa, a także stanowi podstawowy składnik budujący tkankę mięśniową. Jeżeli decydujesz się na karmienie psa produktami spożywczymi, doskonałym źródłem białka będzie mięso, ryby i jaja. Panuje również przekonanie, że dorosłe psy mogą być karmione białkiem roślinnym (na przykład fasolą, soczewicą, soją), co pozwoli uzupełnić ich dietę w niedoborowe aminokwasy. Jeżeli zdecydujesz się na karmienie psa wyłącznie karmą, sprawdź ofertę dostępną na stronie: https://animalo.pl/ i poszukaj produktów z wysoką zawartością białka.

Istotne w psiej diecie są również tłuszcze. Zadaniem tych składników odżywczych jest dostarczanie energii i wspomaganie prawidłowego rozwoju psa – a w szczególności utrzymania w zdrowiu skóry i sierści. Jeżeli obserwujesz u swojego zwierzaka pogorszenie się wyglądu fizycznego (na przykład brak blasku na włosie), koniecznie sprawdź zawartość tłuszczów w stosowanych karmach. Oczywiście, poza produktami tego typu, dobrym źródłem tłuszczów dla psów mogą być ryby, orzechy lub dodawana do miski oliwa z oliwek, olej kukurydziany lub olej rzepakowy.

Niezbędne w prawidłowo zbilansowanej psiej diecie są także witaminy i minerały. Szczególnie ważne dla psa są przede wszystkim witamina A, która odpowiada za prawidłowe widzenie, witamina D, która pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, oraz witamina E, która wpływa na kondycję skóry. Spośród składników mineralnych najistotniejsze dla psów są wapń i fosfor, które uczestniczą w optymalnym rozwoju kości i zębów zwierząt.

Zrównoważona dieta

Poza wybieraniem jakościowych produktów, ważne jest również bilansowanie psiej diety. Warto pamiętać, że każda zmiana karmy powinna być przeprowadzana pod czujną obserwacją właściciela psa – po to, aby jak najszybciej zauważyć ewentualne złe reakcje zwierzęcia (na przykład spadek kondycji skóry czy zębów, pogorszenie nastroju, biegunki lub zaparcia). Ponadto, wprowadzenie nowej diety powinno być przeprowadzane stopniowo, aby pupil uniknął problemów trawiennych. Niezbędna w prawidłowo zbilansowanej diecie jest również woda – najlepiej, gdyby pies miał dostęp do świeżej porcji czystej wody przez cały czas. Absolutnie niezbędne jest jej wymienianie i uzupełnianie przynajmniej raz dziennie.

Fot.: Kabo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kulturalny Kraków nie tylko na weekend — aktualna oferta wydarzeń  
Kulturalny Kraków nie tylko na weekend — aktualna oferta wydarzeń  
Sprawdź różnorodność wydarzeń i wybierz coś dla siebie!
Jak pozbyć się pcheł u kota?
Jak pozbyć się pcheł u kota?
Pchły są bardzo dużym problemem zarówno dla zwierząt, jak i ich opiekunów. Zobacz, w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć z sierści kota.
Dlaczego warto zdecydować się na wybielanie zębów u dentysty?
Dlaczego warto zdecydować się na wybielanie zębów u dentysty?
Choć na rynku dostępne są liczne produkty do wybielania zębów, warto zdecydować się na profesjonalne wybielanie u dentysty.
Ostatnie wpisy
Polecamy