W ostatnich latach treningi domowe zyskały większą popularność ze względu na pandemiczne ograniczenia i psychiczny dyskomfort wywołany przebywaniem w pomieszczeniach z ludźmi.
Wiele osób ma jednak wątpliwości związane ze skutecznością takich treningów. Problemy z motywacją, brak specjalistycznego sprzętu, domowe rozpraszacze – to główne przyczyny, dla których ćwiczenia w domu uważane są z mniej efektywne. Tymczasem profesjonalni trenerzy przekonują, że to dobra alternatywa dla siłowni.
Elastyczność. W domu możesz uprawiać sport w dowolnym momencie. Nawet zamknięte sale gimnastyczne i studia fitness nie są przeszkodą w osiągnięciu celu. Nie musisz brać pod uwagę godzin otwarcia siłowni albo dostosowywać się do grafiku zajęć z trenerem. Możesz ćwiczyć wczesnym rankiem, późnym wieczorem, gdy nieoczekiwanie zyskasz wolną godzinę lub 15 minut.
Oszczędność czasu. Nie tracisz też czasu na dojazd w odpowiednie miejsce – to szczególnie ważne gdy najbliższy klub fitness znajduje się daleko albo przejazd przez miasto wiąże się ze staniem w korkach. W przypadku treningów domowych wszystko, co musisz zrobić, to wstać.
Różnorodność. Ogromną zaletą ćwiczeń w domu jest różnorodność opcji treningu. W sieci jest mnóstwo poradników, filmów treningowych, aplikacji i zajęć online z trenerem. Możesz wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada i ćwiczyć dowolne partie mięśni. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by uprawiać jogę lub pilates, tańczyć zumbę albo trenować z użyciem sprzętu.
Oszczędność pieniędzy. Oprócz tego, że nie musisz poświęcać czasu na przygotowania i dojazd na siłownię, to oszczędzasz również pieniądze. Istnieje wiele bezpłatnych treningów wideo i aplikacji z różnymi programami treningowymi od najlepszych sportowców i trenerów fitness.
Komfort. Mniej oczywistą zaletą ćwiczeń domowych jest Twój komfort psychiczny. To bardzo ważny składnik sukcesu, którego nie należy lekceważyć. Jeśli ktoś jest nieśmiały, zawstydzony i nie czuje się komfortowo na siłowni, to trenowanie w domu jest najlepszym rozwiązaniem.
Problemy z motywacją. Jeśli trenujesz samodzielnie, bez trenera, tylko Ty możesz się zmotywować. Aby to sobie ułatwić, wybierz cel, który chcesz osiągnąć i wyznacz nagrodę za sukces. Następnie stwórz plan działania i ściśle go przestrzegaj. Taka dyscyplina pomoże utrzymać motywację i sprawi, że regularne ćwiczenia wejdą Ci w nawyk.
Niewłaściwa technika. Nieprawidłowa technika ćwiczeń to najczęstszy problem w treningach domowych, dotykający zarówno zaawansowanych sportowców, jak i początkujących. Bardzo łatwo doznać przy tym kontuzji. Jednak jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z profesjonalnym trenerem online.
Rozproszenie uwagi. Studio fitness czy siłownia posiadają warunki niezbędne do całkowitego zanurzenia się w procesie treningowym. Nie bez powodu trenerzy radzą wyłączyć lub wyciszyć telefon, aby nic nie rozpraszało Twojej uwagi. Kiedy trenujesz w domu, każdy drobiazg może odrywać Cię od ćwiczeń: dzwonek do drzwi, Twój zwierzak, drobinki kurzu pod sofą i inni domownicy.
Efektywność ćwiczeń w domu zależy w dużej mierze od celów, jakie przed sobą stawiasz. Czasami może się okazać, że bez specjalnego sprzętu albo profesjonalnej wiedzy ich osiągnięcie jest niemożliwe. Jednak treningi w domu mogą zastąpić chodzenie na siłownię, jeśli chcesz schudnąć, poprawić kondycję czy poczuć się lepiej.
Zdj. główne: Alexandra Tran/unsplash.com