Burzliwa historia piłkarskiej Superligi. Czy nowe rozgrywki dojdą do skutku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ogłoszony w tym tygodniu nowy twór w świecie piłki nożnej wywołał ogromne kontrowersje i zaczął się rozpadać już po 48 godzinach.

O powstaniu piłkarskiej Superligi mówiło się od kilku lat. Najbardziej szczegółowy plan pojawił się w ubiegłym roku i zakładał start rozgrywek w 2022 roku. Niespodziewanie założenie organizacji ogłoszono w nocy z 18 na 19 kwietnia. Prezesem Superligi został obecny prezes Realu Madryt Florentino Perez, a wśród założycielskich klubów znaleźli się między innymi: Manchester United, Chelsea, Atletico Madryt, Inter Mediolan, Liverpool czy Juventus Turyn. Idea rozgrywek polega na grze 15 stałych zespołów, które będą miały zagwarantowane miejsce w każdym sezonie oraz 5 dodatkowych drużyn. Kontrowersje budziły stawki, jakie zaproponowano klubom. Za samo uczestnictwo w Superlidze kluby założycielskie otrzymają 3 razy więcej pieniędzy niż podczas Ligi Mistrzów UEFA. Zwycięska drużyna miałaby się stać bogatsza nawet o kilkaset milionów euro. Początek Superligi zaplanowano na sierpień tego roku.

Superliga pod znakiem zapytania

Wystarczyły dwa dni, aby szefowie założycielskich klubów zorientowali się, że podjęta przez nich decyzja mogła być błędna. Protesty kibiców, szczególnie angielskich klubów oraz groźby ze strony UEFA, doprowadziły do stopniowego wycofywania się zespołów z projektu. Obecnie z 12 początkowych drużyn oficjalnie w Superlidze pozostają tylko 3 kluby: Real Madryt, FC Barcelona oraz Juventus Turyn. Prezes Superligi przekonuje, że formalnie rozgrywek nikt nie opuścił, ponieważ nie została wpłacona żadna kara finansowa, jednak kwestia ta może zostać rozwiązana w ciągu najbliższych dni. Jeśli tak się stanie to o początku zmagań w sierpniu tego roku nie może być mowy.

Fot. Jonathan Petersson/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Protezy wtryskowe w protetyce
Protezy wtryskowe w protetyce
Protezy wtryskowe stanowią innowacyjną technologię w dziedzinie protetyki stomatologicznej. Dzięki zaawansowanym metodom wtrysku można precyzyjnie kształtować protezy, co przynosi liczne korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom dentystom.
Ranking najlepszych biur podatkowych w Polsce od rozliczeń podatku z Niemiec i Holandii. Skorzystać z pomocy specjalistów i odzyskaj swoje pieniądze
Ranking najlepszych biur podatkowych w Polsce od rozliczeń podatku z Niemiec i Holandii. Skorzystać z pomocy specjalistów i odzyskaj swoje pieniądze
Zwrot podatku z Niemiec lub Holandii to dodatkowe pieniądze do domowego budżetu. Polacy mogą liczyć na spore zwroty, nawet w […]
Coaching kariery: Osiągnij swój pełny potencjał
Coaching kariery: Osiągnij swój pełny potencjał
Odkryj pełny potencjał swojej kariery dzięki coachingowi! Zainwestuj w swój rozwój zawodowy i osiągnij sukces, którego pragniesz.
Ostatnie wpisy
Polecamy