Każdy etap związku wymaga odpowiedniej dbałości i pracy nad nim. Nie można spocząć na laurach nawet wtedy, gdy mamy już za sobą pokaźny bagaż wspólnie spędzonych lat. Co zrobić, gdy do związku wkrada się proza codziennego życia? Jak skutecznie zadbać o relacje? Oto garść ważnych rzeczy, o które trzeba zadbać.
Często zdarza się, że osoby tuż po zawarciu związku małżeńskiego poszukują wokół siebie wzorców postępowania. Bywa nawet, że dopytują osoby starsze stażem w pożyciu małżeńskim o to, co robić, aby żyć razem długo i szczęśliwie. W praktyce również są te pary, które spędziły już ze sobą wiele lat, potrafią doświadczyć dużego kryzysu. Niekiedy nie ma ku temu innych powodów oprócz tego, co nieco zbiorczo i ogólnie nazywamy „prozą życia codziennego”. Praca, rachunki, codzienne obowiązki, wychowanie dzieci i brak większej ilości czasu dla siebie; oto ważne części składowe tej życiowej szarzyzny. Niekiedy uważa się, że po raz pierwszy bardzo mocno doświadcza się jej w okolicach 7 – 8 roku trwania związku. Jak radzić sobie z tymi i kolejnymi problemami?
Niezależnie od tego, ile lat jest się ze swoją drugą połówką, niczego dobrego nie zwiastuje porzucenie codziennego dialogu opartego na szczerości. Przemilczenia i niedopowiedzenia nawarstwiają się, tworząc sytuację, w której osaczamy sami siebie, brniemy w grząski grunt kłamstw lub półprawd. Rozmowa w związku powinna być otwarta na wszelkie ważne tematy. Nie jest to tylko mówienie, ale przede wszystkim umiejętność uważnego słuchania drugiej osoby.
Zapominanie o rocznicy ślubu, ale też urodzinach, rocznicy poznania i innych drobnych uroczystościach również jest wielkim błędem. Przeciwnie: ich żywa i dobrze zaaranżowana celebracja może we wspaniały sposób przywoływać dobrze spędzone i piękne chwile z przeszłości. Otoczka jest tu ogromnie ważna: świece, kolacja i romantyzm to coś, czego nie sposób przecenić.
Wcale nie jest tak, że małżeństwo wymaga pewnej ilości kłótni. Oczywiście zdarzają się one mimowolnie, ale nie mogą przechodzić w zwykły stan, który jest codziennością dwojga ludzi. Nawet wtedy, gdy wybuchnie już awantura, trzeba starać się rozwiązać problem na podstawie negocjacji. Ważne, żeby żale nie były zadawnione. Nie warto nawet kłaść się spać, będąc obrażonym jedno na drugie.
Długotrwałe związki muszą opierać się na zaufaniu; teoretycznie z biegiem lat powinno go przybywać, ale i tutaj bywają chwilę zawahania, które koniecznie trzeba przezwyciężyć. Ważne jest poczucie, że obie osoby dążą do tego samego celu, tworzą zgrany zespół na drodze do życiowego szczęścia.
Trzeba starać się ożywiać swoje uczucia także po wielu latach w związku. Ważne jest, aby nadal się podobać drugiej połówce i być dla niej atrakcyjnym. Wśród codziennej szarzyzny trzeba więc czasem umieć odłożyć do szafy codzienne stylizacje na rzecz kobiecej sukienki, szpilek i pięknego makijażu, ale też męskiej elegancji w garniturze i pod krawatem. Oczywiście takim kreacjom trzeba pozwolić błyszczeć; najlepiej na kolacji, wyjściu do teatru lub przy jakiejś innej ważnej okazji.
Walka ze znużeniem w związku może też polegać na wspólnym poszukiwaniu nowych doświadczeń. Mogą być to podróże i poznawanie nowych miejsc lub kultur, ale także znalezienie sobie wspólnego hobby, które oprócz mile spędzonego czasu w towarzystwie ukochanej osoby dostarczy nam wiele frajdy. Można też dać ponieść się fantazji i zapisać na wspólny kurs tańca. Ważne, aby była to rzecz w pełni akceptowalna, ciekawa i przyjemna w odbiorze dla obu partnerów w związku. Bez nudy, ale też i bez zbędnego przymusu.