Connect with us

Zdrowie

5 pomysłów na zdrowe przekąski dla sportowców

Szukasz alternatyw dla czekoladowych batoników, słodkich ciasteczek i chipsów? Oto 5 pomysłów na przekąski, które możesz podjadać bez wyrzutów sumienia!

Aleksandra Tabak

Opublikowany

w dniu

Potrzebujesz 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rachael Gorjestani/unsplash.com

Jeżeli dbasz o formę, regularnie uprawiając sport i stosując zdrową dietę, z pewnością starasz się unikać pustych kalorii w postaci przypadkowych przekąsek. W ciągu dnia jednak często pojawia się ochota na małe co nieco. Na jakie przekąski może sobie pozwolić sportowiec i nie czuć wyrzutów sumienia? Oto kilka pomysłów!

1. Batony musli

Mowa oczywiście o takich, które przygotujemy samodzielnie! Sklepowe batoniki musli najczęściej zawierają niepotrzebne dodatki i zbędną ilość cukru. Jeżeli zatem dbasz o formę i zdrową dietę, najlepiej przygotować batoniki musli własnoręcznie w domu.

Składniki:

  • ½ szklanki pestek słonecznika,
  • ½ szklanki niesolonych orzeszków ziemnych,
  • ½ szklanki rodzynek lub suszonej żurawiny (możesz dodać i jedno, i drugie),
  • 2 szklanki płatków owsianych,
  • 2 szklanki ryżowych płatków śniadaniowych,
  • ½ szklanki masła orzechowego,
  • ¼ szklanki cukru trzcinowego (lub zdrowego zamiennika cukru),
  • ½ szklanki miodu,

Przygotowanie:

  1. Wszystkie suche składniki (oprócz cukru) wymieszaj razem w dużej misce. 
  2. Cukier, miód i masło orzechowe wymieszaj w osobnym naczyniu i podgrzej przez 2–3 minuty na małym ogniu lub w mikrofalówce.
  3. Dodaj podgrzane składniki do suchych i wymieszaj.
  4. Kwadratową lub prostokątną formę posmaruj delikatnie masłem albo użyj sprayu do pieczenia. Wylej masę do formy, dociśnij dłonią natłuszczoną masłem lub margaryną i odstaw na około godzinę.
  5. Pokrój masę na prostokąty w kształcie batoników.

2. Kanapka Adama Małysza

Podobno jedną z ulubionych przekąsek słynnego skoczka była kanapka z bananem. Wielu trenerów zaleca dodać do niej masło orzechowe i spożywać na pełnoziarnistym pieczywie. W ten sposób mamy prostą, szybką i zdrową przekąskę, która jest prawdziwą bombą energetyczną.

Składniki:

  • pieczywo razowe/pełnoziarniste,
  • banan,
  • masło orzechowe.

Przygotowanie:

W przeciwieństwie do poprzedniego ten przepis, jak się domyślacie, będzie bardzo krótki. Pieczywo smarujemy masłem orzechowym, a następnie układamy na wierzchu pokrojonego w plasterki banana. Gotowe!

3. Galaretka z owocami

Wszelkiego rodzaju galaretki, kisiele czy żelki są przekąskami zalecanymi dla sportowców. To ze względu na zawartość kolagenu, który wzmacnia stawy. Dlatego idealną przekąską dla osób dbających o dobrą formę będzie galaretka z owocami.

Składniki:

  • ulubiona galaretka,
  • ulubione owoce,
  • orzechy włoskie / nerkowca / migdały.

Przygotowanie: Kroimy swoje ulubione owoce na nieduże kawałki. Rozdrabniamy nieco wybrane orzechy lub migdały. Mieszamy składniki razem i rozkładamy do salaterek. Galaretkę przyrządzamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zalewamy owoce z orzechami. Czekamy, aż galaretki ostudzą się, i wkładamy do lodówki na około 2 godziny.

4. Sałatka owocowa

Do przygotowania sałatki owocowej wybieramy swoje ulubione owoce. Dobrze jest wymieszać te słodsze z nieco bardziej kwaśnymi, aby stworzyć ciekawe połączenie smakowe. Istotnym dodatkiem do naszej sałatki będzie specjalny sos! Oto jak go przyrządzić.

Składniki:

  • ⅓ szklanki soku z pomarańczy,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • 1 ½ łyżki miodu,
  • ¼ łyżeczki mielonego imbiru,
  • szczypta gałki muszkatołowej.

Przygotowanie: Łączymy wszystkie składniki, dokładnie mieszając, i dodajemy do pokrojonych w kostkę owoców.

5. Plasterki jabłka z masłem orzechowym

Brzmi banalnie prosto, ale to naprawdę smaczna przekąska! Dla tych, którzy nie mają czasu na bardziej wymagające operacje kulinarne, będzie to idealna opcja. Kroimy jabłko w plasterki i smarujemy masłem orzechowym. Voilà!

Zdj. główne: Rachael Gorjestani/unsplash.com

Aktualnie kontynuuje studia magisterskie z filozofii. Interesuje się też psychologią, a zwłaszcza psychologią osobowości. Pracuje z domu i bardzo jej się to podoba.

Kliknij by skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

Jak dbać o kręgosłup?

Profilaktyka, a nie leczenie? Jesteśmy za! Sprawdź, jak zadbać o swój kręgosłup, prawidłowo organizując swoje stanowisko pracy i wykonując odpowiednie ćwiczenia. Nie pozwól, by siedzący tryb życia Cię zatrzymał.

Magdalena Gawior

Opublikowany

w dniu

Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne, ponieważ niektóre zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych chorób i dolegliwości. W obecnych czasach popularne są w szczególności te schorzenia, które wiążą się z siedzącym trybem życia – otyłość, a w konsekwencji często cukrzyca czy nadciśnienie, wady i przeciążenia kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka. Dziś chcemy przybliżyć Ci, jak zadbać o kręgosłup, aby nie bolał i nie sprawiał dyskomfortu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Zdrowie

W jaki sposób dba się o higienę w gabinetach lekarskich i kosmetycznych?

Dowiedz się, jak o higienę powinny dbać gabinety medyczne oraz kosmetyczne.

Aleksandra Michaliszyn

Opublikowany

w dniu

Gabinety lekarskie oraz kosmetyczne to miejsca, w których higiena ma wyjątkowe znaczenie. Jak więc o nią zadbać, aby mieć pewność, że oferowane usługi są w stu procentach bezpieczne? Dowiedz się, jakich środków higienicznych używają specjalistyczne gabinety medyczne oraz kosmetyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Zdrowie

Zbilansowana dieta – jak o nią dbać?

Zbilansowana dieta – zobacz, jak o to zadbać! Oto nasze wskazówki!

Karina Strzelińska

Opublikowany

w dniu

Ola Mishchenko/unsplash.com

Przechodzisz na dietę lub postanowiłeś zmienić swoje nawyki żywieniowe? Chcesz kontrolować swoje codzienne posiłki? Nie wiesz jednak, jak je komponować, by były zbilansowane, smaczne i tanie? Oto nasze wskazówki! 

Dlaczego zbilansowana dieta jest tak ważna?

Racjonalna dieta to gwarancja zdrowia, ale i urody. Dobrze zbilansowane posiłki sprawiają, że nasze samopoczucie jest lepsze, a umysł i ciało są w dobrej kondycji. Co ważne, dieta nie zawsze służy odchudzaniu. Każdy z nas, niezależnie od masy ciała i trybu życia powinien przestrzegać kilku podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Odpowiednie żywienie minimalizuje ryzyko występowania wielu chorób, w tym m.in. cukrzycy, otyłości, choroby wieńcowej lub nadciśnienia.

Jak zacząć?

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę ze zdrową dietą i chcemy zacząć odżywiać się świadomie, warto udać się do specjalisty. Z pomocą przychodzą dietetycy, którzy doskonale wiedzą jak działa ludzki organizm. Eksperci analizując nasze parametry tj. BMI, wzrost, wiek itd. określają, jakie zapotrzebowanie kaloryczne jest dla nas idealne. Dietetyk może też ułożyć podstawowy jadłospis i kontrolować efekty naszych działań.

Dla osób początkujących w kwestii komponowania zbilansowanych posiłków doskonałym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny. W wielu miastach w Polsce znajdziemy firmy, które na podstawie ustalonej wcześniej kaloryki, skomponują i dostarczą nam doskonale zbilansowane posiłki. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, zajrzyj na stronę catering dietetyczny Kraków, catering dietetyczny Warszawa lub catering dietetyczny Łódź i wybierz swoją dietę. “Pudełka” to duże ułatwienie na początku wdrażania nowych nawyków żywieniowych, które naprawdę warto rozważyć.

Zbilansowana dieta – kilka zasad

  • Zanim rozpoczniesz przygodę ze zdrowym odżywianiem, zapoznaj się z nową piramidą żywieniową. Co ciekawe, u jej podstaw umieszczono aktywność fizyczną, co oznacza, że jest to jeden z kluczowych czynników wpływających na nasze zdrowie.
  • Zbilansowana dieta musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb naszego organizmu. W tym kontekście należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na nasze zapotrzebowanie kaloryczne. 
  • Zdrowa dieta musi być zróżnicowana – należy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin, a także soli mineralnych. Nie wolno też zapominać o odpowiedniej zawartości błonnika pokarmowego w jadłospisie. 
  • W kontekście zdrowych nawyków żywieniowych nie należy też zapominać o regularnych porach spożywania posiłków, a także o nawodnieniu. 
  • Jeśli chcemy zdrowo się odżywiać, powinniśmy unikać jedzenia typu fast food, które nie dostarcza zbyt wielu składników odżywczych, a jedynie dużej ilości kalorii. W perspektywie długoterminowej takie dania mogą powodować tycie, a także negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Na co dzień warto zrezygnować też z posiłków, w których znajdują się duże ilości soli i cukru.
  • Ważna jest także suplementacja, w tym obowiązkowo witaminą D3, ale również kwasami omega 3, jeśli nie jemy na co dzień zbyt wielu tłustych ryb takich jak na przykład łosoś, makrela lub śledź.

zdj. główne: Ola Mishchenko/unsplash.com

Kontynuuj czytanie

Popularne