Statyczna i dynamiczna wymiana oleju – jaka jest różnica?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Automatyczna skrzynia biegów jest rozwiązaniem, jakie wykorzystuje się w coraz większej liczbie samochodów. Jest bardzo wygodna w użytkowaniu, ale jednocześnie wiąże się z koniecznością prawidłowego serwisowania. Szczególnie istotna jest systematyczna wymiana oleju przekładniowego, a ta może odbywać się metodą statyczną i dynamiczną.

Jeszcze do niedawna w większości samochodów obecna była manualna skrzynia biegów. Trend ten zaczął się zmieniać. Teraz skrzynia automatyczna stanowi często standardowe wyposażenie, poza tym w autach hybrydowych skrzyń ręcznych nie stosuje się w ogóle. Mając automat, musimy dbać o jakość i poziom oleju. Z usługi tej możemy skorzystać w Q Service Castrol, a więcej na ten temat jest na stronie https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-oleju-i-filtra-oleju/. Wyróżnia się dwie podstawowe sposoby wymiany oleju, które znacząco się między sobą różnią. Na co się zdecydować?

Statyczna wymiana oleju

W tym przypadku proces wymiany oleju jest dosyć prosty. Najpierw odkręca się korek spustowy, z którego zgodnie z prawami grawitacji spuszcza się zużyty olej i zastępuje go nowym. Jest to tanie i stosunkowo szybkie, ale ma też pewne wady. Przede wszystkim nigdy nie da się wymienić całego oleju. Duża jego część zostanie w chłodnicy, pompie, hamulcach, czy sprzęgłach. Zdarza się, że dotyczy to nawet 60% oleju. W praktyce powinno się więc powiedzieć, że olej się dolewa, a nie wymienia.

Z tym wiąże się kolejny problem. Mieszają się ze sobą dwa różne oleje. W większości przypadków kierowcy sięgają po ten sam olej każdorazowo, ale nawet wtedy trzeba pamiętać, że po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów traci swoje właściwości. Ponadto taka mieszanka oleju starego z nowym nie będzie działać równie dobrze, jak całkowicie nowy olej i straci część swoich właściwości myjąco-czyszczących.

Dynamiczna wymiana oleju

Znacznie większą efektywnością cechuje się dynamiczna wymiana oleju. W przeciwieństwie do tego, jak wykonywano ją przed laty, nie zużywa się aż tylu litrów płynu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń. Aparaturę podpina się do skrzyni biegów, a następnie urządzenie spuszcza stary olej i napełnia przekładnię nowym. Maszyna dolewa dokładnie tyle samo nowego oleju, ile spuszczono starego. O ile w przypadku techniki statycznej można wymienić między 40 a 60% starego oleju, o tyle przy dynamicznej wartość może sięgnąć nawet 96-98%. To z kolei przekłada się na doskonałą efektywność i mniejsze ryzyko awarii w przyszłości. Podczas takiej wymiany można też przepłukać skrzynię.

Co wybrać?

Pojawia się kluczowe pytanie – którą z wymienionych metod wybrać? Wymiana statyczna sprawdzi się w skrzyniach mających niski przebieg i wtedy, kiedy zanieczyszczeń w skrzyni jest mało. Najlepiej wcześniej przyjrzeć się próbce oleju. Jeżeli nie ma śladów przypalenia i olej nie jest czarny, to jak najbardziej metoda statyczna będzie wystarczającą.

Przy mocno eksploatowanych samochodach, kiedy właściciel nie trzymał się terminów wymiany zalecanych przez producenta, lepsza będzie wymiana dynamiczna. Tak samo wtedy, gdy auto jeździ po trudnym terenie, gdzie łatwiej o różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Zdjęcie: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Notatki, które ułatwią Ci naukę
Notatki, które ułatwią Ci naukę
Jeżeli zależy nam, żeby ze studiów wynieść jak najwięcej, pamiętajmy, że regularne robienie dobrych notatek nam w tym pomoże. Specjaliści z notatek.pl radzą co zrobić, żeby nasze notatki były wysokiej jakości i ułatwiały uczenie się do egzaminów.
Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych?
Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych?
Odkryj, jak dostrzec wczesne symptomy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i dowiedz się, kiedy warto szukać pomocy. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne, rozpoznając niepokojące sygnały na czas.
Słuchawki bezprzewodowe – jakie wybrać?
Słuchawki bezprzewodowe – jakie wybrać?
Wybór odpowiednich słuchawek bezprzewodowych zależy od tego, w jakich sytuacjach planujesz ich używać. Wspomóż się naszym poradnikiem!
Ostatnie wpisy
Polecamy