Rodzinny, czyli jaki? Z pewnością wśród ważnych cech jest ceniona w tym przypadku duża przestrzeń wewnątrz kabiny i w bagażniku. Ceni się również bezpieczeństwo, niezawodność i komfort podróżowania. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę? Które modele uważa się za szczególnie funkcjonalne?
Założenie rodziny lub wręcz jej powiększenie o więcej niż jedno dziecko, wpływa w pierwszej mierze na decyzję o budowie domu, kupnie lub wynajęciu mieszkania o większej powierzchni użytkowej. Jednym z kolejnych postanowień, często podejmowanych szybko, jest wymiana samochodu. Na jaki powinno się go zmienić? W pierwszej mierze nie chodzi o konkretny model, ale raczej cechy, którymi powinien się odznaczać.
W zależności od liczebności rodziny możemy wybrać auto dla pięciu osób lub bardzo duże siedmioosobowe. W praktyce zawsze i tak będzie ważne, żeby był to samochód przestrzenny i chodzi tutaj nie tylko o liczbę miejsc. Istotna jest też ilość miejsca dla poszczególnych pasażerów.
Koniecznie trzeba zapewnić dość miejsca dla rodziny – nawet wtedy, gdy przyjdzie wyruszyć w dłuższą drogę. Maksymalizacja przestrzeni w kabinie powinna dotyczyć zwłaszcza tego, żeby było miejsce na nogi i nic nie przeszkadzało nad głową. Dodatkowo musi się zmieścić fotelik. W przypadku gdy dotyczy to siedzenia dla jednego maleństwa, z reguły nie ma problemu. Gorzej może się przedstawiać sytuacja wtedy, gdy rodzina liczy dwoje lub troje dzieci.
Wyjazd z dziećmi np. na urlop to konieczność zabrania ze sobą zabawek i akcesoriów. Warto starać się o wybór samochodu, który będzie miał miejsce na takie rzeczy przed pasażerami, ale też w kokpicie lub podłokietnikach. Dużą wygodę dają również dodatkowe uchwyty na napoje.
Pojemność bagażnika ma znaczenie nie tylko przy wyjazdach, ale i większych zakupach, które w przypadku wieloosobowej rodziny są często bardzo okazałe. Nie musi być to od razu Volkswagen Sharan, gdzie zmieścimy aż 955 l. Warto jednak, żeby było to przyzwoite 400 l.
Bezpieczeństwo jest oczywiście najważniejsze. Można je podzielić na systemy zapobiegające wypadkom i te, które łagodzą ich skutki. Poduszki i kurtyny powietrzne, anatomiczne zagłówki lub kontrolowane strefy zgniotu uchodzą coraz częściej za wyposażenie podstawowe. Warto jednak dopłacić np. do wyposażenia naszej maszyny w aktywne tempomaty, asystenta toru jazdy czy różnego rodzaju czujniki kontrolne, które ułatwią nam wyminięcie pieszych i innych pojazdów.
Trzeba zwrócić uwagę m.in. na to, żeby samochód zawierał system isofix, który ułatwia montaż fotelika. Nie jest też tajemnicą, że cisza w kabinie i dobra amortyzacja pomogą, gdy maleństwo akurat zaśnie. Trudniej będzie mu się wybudzić i lepiej zniesie nawet bardzo długą podróż. Dobrze też, aby auto miało klimatyzację wielostrefową, którą lepiej będzie można dopasować do wymagań zdrowia najmłodszych.
Auto rodzinne musi łączyć nietypowe zestawienia cech. Pamiętajmy, że będziemy musieli nim często przejechać wiele kilometrów. Stąd też trzeba zadbać o to, aby było bezawaryjne – musimy mieć pewność, że zadziała zawsze wtedy, gdy pilnie będziemy go potrzebować. Dobrze też, aby jazda nim była dość ekonomiczna. Stąd być może warto rozważyć większą inwestycję i zakup samochodu z silnikiem hybrydowym w którymś z dostępnych wariantów.
Na rynku dostępnych jest wiele samochodów, które aspirują do miana idealnych aut rodzinnych. Mowa tutaj nie tylko o autach nowych, ale też używanych, o niewielkim przebiegu. Daje się jednak zauważyć trendy popularności, które wskazują, że niektóre modele cieszą się większym zaufaniem. Są to między innymi:
Fot. jeshootscom/Pexels