Przewodnik dla początkujących inwestorów: Jak zacząć inwestować w fundusze inwestycyjne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wśród najważniejszych zalet inwestowania w fundusze wymienia się łatwy dostęp do bardzo szerokiego rynku i wielu różnorodnych instrumentów, które pozwalają pomnażać nasze oszczędności.

Oczywiście inwestowanie w fundusze inwestycyjne nie jest pozbawione ryzyka. Jednakże możemy to ryzyko znacząco ograniczyć. Dokonując odpowiednich wyborów, możemy skupić się na funduszach, które mają opinię bardziej bezpiecznych. 

Zaletą funduszy jest także możliwość uzyskania bezpłatnej porady ze strony specjalistów. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, możemy lepiej zrozumieć, jaki mamy wybór i jakie decyzje mogą być dla nas najkorzystniejsze. Dodatkowym atutem funduszy jest łatwy dostęp do globalnego rynku. Możemy inwestować nie tylko w polskie instrumenty rynku kapitałowego, ale również amerykańskie czy azjatyckie. Umożliwia to dywersyfikację portfela inwestycyjnego oraz daje szansę na wyższy zysk.

Profil ryzyka

Jeśli wiemy już w co inwestować, a konkretniej podjęliśmy decyzję o inwestowaniu w fundusze, to na początek zastanówmy się jaka jest nasza skłonność do ryzyka. Jeśli mamy mniejszą tolerancję ryzyka możemy  rozważyć ulokowanie naszych oszczędności przede wszystkim w funduszach obligacji skarbowych. Mają one opinie najbardziej bezpiecznych, a ich zaletą jest także to, że charakteryzują się niewielkimi wahaniami wycen. Inaczej wygląda to w wypadku funduszy akcyjnych, które mają opinię najbardziej ryzykownych.

Ustalenie skłonności do ryzyka pozwoli nam dobrać optymalną dla nas strategię inwestycyjną i kupić jednostki uczestnictwa takich funduszy, które najbardziej nam odpowiadają.

Prześwietlanie faworytów

Kolejnym krokiem będzie wybór towarzystwa funduszy inwestycyjnych, z usług którego będziemy korzystali. W Polsce to właśnie TFI zarządzają funduszami inwestycyjnymi, więc to w ich kierunku musimy skierować pierwsze kroki.

Wybór jest bardzo szeroki. Według danych Ministerstwa Finansów, w Polsce działa obecnie pięćdziesiąt pięć towarzystw funduszy inwestycyjnych. Nim dokonamy ostatecznego wyboru sprawdźmy czy TFI, na które chcemy postawić uzyskało zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności. Zaufaniem powinniśmy obdarzyć wyłącznie te TFI, które działają pod nadzorem KNF. 

Warto również wiedzieć, że TFI są zobowiązane do zatrudnienia co najmniej dwóch licencjonowanych doradców inwestycyjnych oraz co najmniej jednego maklera papierów wartościowych – do wykonywania czynności przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych.

TFI – wyniki, dostępność, zarządzający

Wybór konkretnego towarzystwa, które będzie zarządzało naszą inwestycją nie jest łatwy. Bez wątpienia ważnym kryterium, które musimy brać pod uwagę jest doświadczenie, wyniki zarządzanych przez towarzystwo funduszy, dostępność – w tym możliwość inwestowania przez Internet – wreszcie opinie dotychczasowych klientów.

Wyniki funduszy inwestycyjnych w ogromnym stopniu zależą od zarządzających funduszami. Dlatego przed podjęciem ostatecznych decyzji warto zapoznać się z ich życiorysami, zwrócić uwagę na wykształcenie i przede wszystkim doświadczenie oraz dotychczasowe osiągnięcia. 

Kolejnym krokiem jest już kontakt z doradcą towarzystwa, z usług którego postanowiliśmy skorzystać.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Asset Management S.A. i Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działają na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać drewniane obręcze gimnastyczne do efektywnego treningu funkcjonalnego?
Jak wykorzystać drewniane obręcze gimnastyczne do efektywnego treningu funkcjonalnego?
Odkryj tajemnice efektywnego treningu za pomocą drewnianych obręczy gimnastycznych. Przekonaj się, jak możesz poprawić siłę, zwinność i wytrzymałość dzięki prostym ćwiczeniom.
Kulturalny Kraków nie tylko na weekend — aktualna oferta wydarzeń  
Kulturalny Kraków nie tylko na weekend — aktualna oferta wydarzeń  
Sprawdź różnorodność wydarzeń i wybierz coś dla siebie!
Jak budować zaufanie w związku?
Jak budować zaufanie w związku?
Zaufanie stanowi podstawę każdego udanego związku.
Ostatnie wpisy
Polecamy