Pałac Potockich. Ważne miejsce na literackiej mapie Krakowa

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kraków to jedno z tych polskich miast, które są szczególnie silnie związane z polskimi tradycjami literackimi. To na jego terenie tworzyli tacy znani twórcy, jak m. in. Czesław Miłosz, Stanisław Wyspiański czy Wisława Szymborska. Czasy literackiej świetności Krakowa nigdy nie przeminęły, a współczesne miasto również ma sporo do zaoferowania wszystkim miłośnikom słowa pisanego. Jednym z najważniejszych miejsc na jego mapie o literackim charakterze jest Pałac Potockich – historyczny budynek, zlokalizowany przy ul. Rynek Główny 20.

Tradycje literackie Krakowa

W 2013 r. Kraków jako siódme miasto na świecie otrzymał zaszczytny tytuł Miasta Literatury UNESCO. Jego nadanie stolicy Małopolski było wyrazem uznania dla jej dziedzictwa i współczesnego literackiego potencjału. Z czasem stało się także silnym impulsem do dalszego rozwoju i wzmacniania literackich aspiracji miasta, w których rozwoju ważną rolę pełni jedno miejsce.

Pałac Potockich to jeden z bardziej znanych zabytków na mapie Krakowa. To historyczna kamienica mieszcząca się przy ul. Rynek Główny 20, nad którą zarząd obecnie sprawują trzy instytucje – Krakowskie Biuro Festiwalowe, Galeria Sztuki Bunkier i księgarnia Compare Bookstore. Za sprawą tej pierwszej, w Pałacu Potockich odbywają się liczne wydarzenia literackie w Krakowie, które przyciągają do siebie całe rzesze miłośników literatury z miasta, województwa i całej Polski.

Pałac Potockich to miejsce, w którym można zapoznać się bliżej z najnowszymi premierami książek, a także wziąć udział w warsztatach, spotkaniach z autorami i wielu innych wydarzeniach, tematycznie związanych z literaturą. Pałac Potockich nie tylko gości w swoich progach ważne wydarzenia literackie w Krakowie, lecz stanowi także miejsce spotkań dzieci i młodzieży. Specjalnie z myślą o najmłodszych KBF organizuje tu warsztaty oraz aktywności wellbeing. Na gości w każdym wieku czekają tu natomiast spotkania festiwalowe, koncerty muzyczne oraz wykłady i prelekcje prowadzone przez ważne osobistości.

Fot.: elements.envato.com / wutzkoh

Pałac Potockich i jego misja kulturalna

Pałac Potockich to miejsce, w którym krakowska kultura jest ciągle żywa i powszechnie dostępna dla każdej zainteresowanej jej bliższym poznaniem osoby. To jednak jeszcze nie wszystko! Misją Pałacu Potockich jest bowiem przede wszystkim tworzenie otwartego i zrównoważonego miejsca, w którym będzie mógł toczyć się dialog pomiędzy kulturą, nauką, działaniami społecznymi, edukacją i innowacją. Aby było to możliwe, gospodarze Pałacu Potockich nawiązują aktywną współpracę z licznymi instytucjami, fundacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie miasta i regionu.

Wydarzenia literackie w Krakowie przeplatają się w tym miejscu z festiwalami, spotkaniami organizacji pozarządowych i aktywistów, a także działaniami dyplomatycznymi, konferencjami biznesowymi i promocyjnymi, które również regularnie odbywają się w historycznej kamienicy przy ul. Rynek Główny 20. Do dyspozycji samych twórców – pisarzy, tłumaczy i poetów, którzy poszukują inspiracji w Krakowie – jest natomiast mieszkanie rezydencjalne w Pałacu Potockich, udostępnione zainteresowanym autorom w ramach programu wsparcia rozwoju twórczego Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o czystość w restauracji?
Jak dbać o czystość w restauracji?
Chcesz, aby twoja restauracja była zawsze czysta? Zobacz, jak zadbać o jej czystość.
Jak świętować rocznicę? Poznaj nasze sprawdzone pomysły?
Jak świętować rocznicę? Poznaj nasze sprawdzone pomysły?
Rocznica to ważne wydarzenie, fajnie jest więc uczcić ją w jakiś miły sposób. W tym dniu zamiast siedzieć przed telewizorem, warto wymyślić coś bardziej kreatywnego. Co więc można zorganizować tego dnia? Sprawdzamy, jakie pomysły będą najlepsze!
Internet jako pole debaty na temat służby zdrowia w Polsce
Internet jako pole debaty na temat służby zdrowia w Polsce
Internet odgrywa kluczową rolę jako platforma umożliwiająca ludziom wyrażanie swoich opinii, dzielenie się doświadczeniami i uczestniczenie w debatach na temat różnorodnych kwestii społecznych.
Ostatnie wpisy
Polecamy