Podstawowe składniki w diecie psa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Odpowiednie żywienie psa jest podstawą jego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu. Każdy zwierzak jest inny, jednak skład jego karmy i wymagania żywieniowe są takie same, różni się tylko dzienna porcja karmy. Podpowiadamy, jak czytać składy karm oraz z czego powinien składać się codzienny psi posiłek. 

Jak wybierać karmę dla psa?

Karma dla psa, zarówno mokra, jak i sucha, powinna składać się przede wszystkim z mięsa. Ale czym jest mięso w psiej karmie? Bardzo często na etykiecie psiej karmy można natknąć się na pozycję: “mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”. Liczba przy tym zapisie zazwyczaj jest duża, ale czy to znaczy, że karma jest dobra? Niestety nie. Po wspomnianej pozycji w składzie pojawia się sprecyzowanie, na które mało kto zwraca uwagę: w tym (zazwyczaj) 4% mięsa. Karma, która zawiera tylko 4% mięsa nie może być dobrym źródłem energii i składników odżywczych dla psa. Mięsem nie są też podroby, których również nie brakuje w psich karmach. Wysoka zawartość podrobów nie jest jednak najgorszą rzeczą, taka karma nie jest najlepsza, ale nadaje się dla psa. Karma powinna mieć na pierwszym miejscu w składzie mięso mięśniowe, które jest podstawą diety psa. Po mięsie powinny znaleźć się warzywa, następnie podroby, a na końcu owoce i dodatki dietetyczne, na przykład olej lniany lub z łososia. Dobrej jakości karmę dla swojego pupila możesz kupić na https://taniakarma.com/

Dieta BARF

Znasz sposób żywienia BARF? To skrót z języka angielskiego, który rozwija się w Biologically Appropriate Raw Food, czyli w luźnym tłumaczeniu: dopasowane do biologicznych potrzeb surowe jedzenie. Dieta BARF jest oparta na surowym mięsie, kościach oraz podrobach z dodatkiem warzyw i owoców oraz różnorodnych suplementów. Taka karma powinna składać się w 60% z mięsa i kości (surowych, nie po obróbce termicznej!), następnie w 20% z warzyw, 10% podrobów oraz 10% dodatków, na przykład jogurtu, jajek, alg, suplementów, olejów oraz owoców. W Internecie możesz znaleźć mnóstwo źródeł na ten temat, możesz też umówić się na konsultację z zoodietetykiem, który ułoży dietę dla Twojego psa. Żywienie BARFem jest fantastycznym rozwiązaniem dla psów alergików, ponieważ wtedy masz pełną kontrolę nad tym, co trafia do miski Twojego psa. Jeśli obawiasz się, że karmienie BARFem Cię przerośnie lub nie masz ochoty wyliczać dawek suplementów oraz kaloryczności posiłków, kup dla swojego psa karmę monobiałkową, składającą się wyłącznie z mięsa, które nie uczula psiaka. Monobiałkowa karma to na przykład: https://exclusion.pl/.

Jakie przysmaki wybierać dla psa?

Uzupełnieniem codziennej diety psa, powinny być przysmaki, suszone lub filetowe mięso. Snacki dla psa powinny być, tak jak karma, bezzbożowe, zawierać dużo mięsa, ale też ziół, dodatków i suplementów. Przysmaki mogą też być funkcyjne, czyli wspomagać poszczególne funkcje organizmu, na przykład pracę wątroby, nerek, działać dobroczynnie na skórę i sierść albo działać uspokajająco. Nie jest to oczywiście działanie lecznicze, ale może skutecznie wspomóc regenerację lub przynajmniej jej nie zaszkodzić, więc pies nadal będzie mógł dostawać przysmaki, nawet w chorobie. 

O odpowiednie karmienie swojego psa należy dbać przez całe jego życie. Nawet młode psiaki przez złe żywienie mogą zapaść na poważne choroby, nabawić się niedoborów w organizmie i ponieść niebezpieczne konsekwencje Twoich wyborów. Zawsze czytaj skład karmy, którą podajesz pupilowi, dbaj o niego, regularnie wykonuj badania diagnostyczne i kontroluj stan zdrowia psiaka. 

Zdjęcie główne: Marliese Streefland/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bouldering – poradnik dla początkujących
Bouldering – poradnik dla początkujących
Jak zacząć uprawiać bouldering? Poradnik dla początkujących, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką bez asekuracji.
Dlaczego warto dbać o brodę?
Dlaczego warto dbać o brodę?
Sprawdź, jak i dlaczego należy pielęgnować swój zarost.
Co przygotować na jesienne wędrówki po górach?
Co przygotować na jesienne wędrówki po górach?
Wybierasz się na jesienny wyjazd w góry? Zobacz, co musisz zabrać ze sobą na szlak.
Ostatnie wpisy
Polecamy