Nowy akumulator do samochodu – jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór nowego elementu wyposażenia samochodu zawsze jest związany z dużymi dylematami. Są one szczególnie znaczące wtedy, gdy chodzi o akumulator. Jakimi parametrami powinien się charakteryzować taki sprzęt? Na co szczególnie zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Podstawowe kwestie: zgromadź najważniejsze informacje

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zakup i użytkowanie niewłaściwego akumulatora mogą być nie tylko nieefektywne lub stanowić bezsensowny wydatek pieniędzy, ale bywają też groźne. Trzeba więc zajrzeć do instrukcji producenta samochodu. Tam znajdziemy dane niezbędne dla wyboru optymalnego modelu akumulatora. 

Rozmiar akumulatora

Dlaczego wielkość urządzenia jest tak ważna? W sytuacji, gdy ma ono nietypowy rozmiar, może zwyczajnie nie zmieścić się w  miejscu, które zostało dla niego przewidziane. Warto zabezpieczyć się przed tak przykrymi niespodziankami na etapie montażu.

Dopasowanie pojemności akumulatora

Chociaż może nas kusić to, żeby kupić urządzenie o znacząco zwiększonej pojemności, to taki wybór nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Może stać się tak, że alternator nie poradzi sobie z w pełni naładowanym sprzętem. 

CCA – prąd zimnego rozruchu

Także ten parametr należy wybierać z umiarem. Możemy postawić na wyższą wartość w celu łatwiejszego uruchamiania silnika, ale bywa, że zapłacimy za to dodatkowy koszt. Będzie nim znacznie większe obciążenie okablowania elektrycznego.

Fot. Oleksandr/Adobe Stock

Jakie rodzaje akumulatorów mamy do wyboru?

Rynek akumulatorów samochodowych jest dosyć szeroki. Znajdziemy na nim urządzenia o dużym zróżnicowaniu technicznym i cenowym. Najtańsze kupimy już za ponad 200 zł, ale nie zawsze będzie to właściwy wybór. Zwykle będziemy rozważać pomiędzy:

  • akumulatorami obsługowymi – to najprostszy akumulator kwasowo-ołowiowy, gdzie poprzez korki możemy uzupełnić poziom elektrolitu; w jego przypadku trzeba co pewien czas sprawdzać stan cieczy; ma zastosowanie tylko do aut sprzed kilkunastu lat (przed 2005 r.);
  • akumulatorami bezobsługowymi – do wyprodukowania urządzenia użyto technologii wapniowo-srebrowej; nazwa bierze się stąd, że takie urządzenie nie wymaga okresowego uzupełniania i sprawdzania poziomu elektrolitu;
  • akumulatorami EFB – typ akumulatora, który zalecany jest do samochodów funkcjonujących w oszczędnościowym trybie start-stop; ma zastosowanie w nowszych maszynach;
  • akumulatorami AGM – wydajne i odporne na pracę cykliczną akumulatory, które wykorzystuje się zwłaszcza w przypadku aut wyposażonych w system odzyskiwania energii podczas hamowania, cenny w przypadku samochodów hybrydowych;
  • akumulatorami hermetycznymi, żelowymi i spiralnymi – akumulatory takie mają przede wszystkim znacznie zwiększoną odporność na wstrząsy i uszkodzenia nimi spowodowane; stąd też bywają wyposażeniem aut terenowych czy sportowych;
  • akumulatorami Deep Cycle – urządzenia odporne na powolne rozładowywanie się – idealne np. do kamperów, które są rzadko użytkowane.

Ważne zasady zakupu akumulatora: warto się nimi kierować!

O czym jeszcze warto pamiętać, gdy chcemy kupić nowy akumulator? Przede wszystkim ważne jest to, żeby kupić go w sklepie dającym gwarancję i mającym renomę. Pozwoli nam to nie tylko ubezpieczyć się na wypadek zakupu wadliwego akumulatora lub jego szybkiej usterki, ale też zyskamy dodatkową pomoc ekspercką i serwis. Także wybór sprzętu dobrej marki może być bezpiecznym rozwiązaniem dla osób, które nie mają doświadczenia, ale chcą kupić dobry akumulator.

Napięcie akumulatora

Odradza się zakup sprzętu, który ma napięcie na poziomie poniżej 12.55 V. Niższe może świadczyć o tym, że akumulator dość długo zalegał na sklepowej półce.

Testy rozruchowe

Specjalistyczne sklepy, które sprzedają akumulatory, posiadają testery rozruchowe. Przy zakupie warto poprosić sprzedawcę o to, żeby wykonał taki test przy nas.  

Nie zawsze najtańsze, znaczy dobre

Chociaż możemy czuć pokusę do tego, żeby ciąć koszty, to nie powinniśmy się łudzić długim działaniem akumulatora kupionego za grosze. Warto dołożyć nawet kilkaset złotych, żeby kupić urządzenie odpowiednie na kilka lat działania. 

Fot. Mr. Music/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ćwiczenia wzmacniające nadgarstki – na co zwrócić uwagę?
Ćwiczenia wzmacniające nadgarstki – na co zwrócić uwagę?
Wymagający trening siłowy znów negatywnie się odbił na Twoich nadgarstkach? Oto jak łatwo wzmocnić te często pomijane stawy!
Jak wybrać idealny odcień soczewek do koloru skóry i włosów?
Jak wybrać idealny odcień soczewek do koloru skóry i włosów?
Zastanawiasz się jak dobrać kolor soczewek do swojego typu urody? Odkryj praktyczne porady, które pomogą Ci wybrać idealny odcień zależny od koloru skóry i włosów.
Porozumienie bez słów – jak rozmawiać gestami w związku?
Porozumienie bez słów – jak rozmawiać gestami w związku?
Dowiedz się, jak za pomocą niejawnego języka ciała skutecznie porozumiewać się we właściwym związku, wzmacniając więzi dzięki pełnemu zrozumieniu gestów.
Ostatnie wpisy
Polecamy