Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kraków to jedno z tych polskich miast, które są szczególnie silnie związane z polskimi tradycjami literackimi. To na jego terenie tworzyli tacy znani twórcy, jak m. in. Czesław Miłosz, Stanisław Wyspiański czy Wisława Szymborska. Czasy literackiej świetności Krakowa nigdy nie przeminęły, a współczesne miasto również ma sporo do zaoferowania wszystkim miłośnikom słowa pisanego. Jednym z najważniejszych miejsc na jego mapie o literackim charakterze jest Pałac Potockich – historyczny budynek, zlokalizowany przy ul. Rynek Główny 20.
W 2013 r. Kraków jako siódme miasto na świecie otrzymał zaszczytny tytuł Miasta Literatury UNESCO. Jego nadanie stolicy Małopolski było wyrazem uznania dla jej dziedzictwa i współczesnego literackiego potencjału. Z czasem stało się także silnym impulsem do dalszego rozwoju i wzmacniania literackich aspiracji miasta, w których rozwoju ważną rolę pełni jedno miejsce.
Pałac Potockich to jeden z bardziej znanych zabytków na mapie Krakowa. To historyczna kamienica mieszcząca się przy ul. Rynek Główny 20, nad którą zarząd obecnie sprawują trzy instytucje – Krakowskie Biuro Festiwalowe, Galeria Sztuki Bunkier i księgarnia Compare Bookstore. Za sprawą tej pierwszej, w Pałacu Potockich odbywają się liczne wydarzenia literackie w Krakowie, które przyciągają do siebie całe rzesze miłośników literatury z miasta, województwa i całej Polski.
Pałac Potockich to miejsce, w którym można zapoznać się bliżej z najnowszymi premierami książek, a także wziąć udział w warsztatach, spotkaniach z autorami i wielu innych wydarzeniach, tematycznie związanych z literaturą. Pałac Potockich nie tylko gości w swoich progach ważne wydarzenia literackie w Krakowie, lecz stanowi także miejsce spotkań dzieci i młodzieży. Specjalnie z myślą o najmłodszych KBF organizuje tu warsztaty oraz aktywności wellbeing. Na gości w każdym wieku czekają tu natomiast spotkania festiwalowe, koncerty muzyczne oraz wykłady i prelekcje prowadzone przez ważne osobistości.
Pałac Potockich to miejsce, w którym krakowska kultura jest ciągle żywa i powszechnie dostępna dla każdej zainteresowanej jej bliższym poznaniem osoby. To jednak jeszcze nie wszystko! Misją Pałacu Potockich jest bowiem przede wszystkim tworzenie otwartego i zrównoważonego miejsca, w którym będzie mógł toczyć się dialog pomiędzy kulturą, nauką, działaniami społecznymi, edukacją i innowacją. Aby było to możliwe, gospodarze Pałacu Potockich nawiązują aktywną współpracę z licznymi instytucjami, fundacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie miasta i regionu.
Wydarzenia literackie w Krakowie przeplatają się w tym miejscu z festiwalami, spotkaniami organizacji pozarządowych i aktywistów, a także działaniami dyplomatycznymi, konferencjami biznesowymi i promocyjnymi, które również regularnie odbywają się w historycznej kamienicy przy ul. Rynek Główny 20. Do dyspozycji samych twórców – pisarzy, tłumaczy i poetów, którzy poszukują inspiracji w Krakowie – jest natomiast mieszkanie rezydencjalne w Pałacu Potockich, udostępnione zainteresowanym autorom w ramach programu wsparcia rozwoju twórczego Krakowa Miasta Literatury UNESCO.