Myślisz o zmianie pracy? Warto dobrze się do tego przygotować. Musisz podejść do tej kwestii w odpowiedni sposób. Dążenie do celu, zmiana życia na lepsze i budowanie kariery wymaga czasu i samozaparcia. Od czego zacząć szukanie pracy? W tym artykule zebraliśmy kilka praktycznych wskazówek.
Zacznij od rozpisania w dwóch kolumnach cech, które mogą okazać się szczególnie przydatne podczas wykonywania określonego zawodu. Lista przydatnych umiejętności i talentów pomoże Ci podczas pisania CV. Pozostaje tylko wybrać odpowiednie punkty z listy mocnych stron, które pasować będą do wymagań potencjalnego pracodawcy. Następnie stwórz dobry list motywacyjny i udaj się na rozmowę kwalifikacyjną. Lista własnych umiejętności i cech pozwala także trafniej zdefiniować swoje potrzeby i dobrać ścieżkę kariery. Dzięki takiej liście sam będziesz mógł się łatwiej ocenić.
Potraktuj swoje CV poważnie. Uzupełnij je o wszystkie poprzednie stanowiska pracy, przydatne umiejętności i wiedzę, a także o szczegóły dotyczące ukończonych szkoleń i kursów. Zwróć większą uwagę na te cechy, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę. W tym celu uważnie przeczytaj opis interesującego Cię stanowiska i wymagania dla kandydatów.
Komunikacja z innymi ludźmi może czasem zdziałać cuda. Czasem dzięki znajomościom można znaleźć dobrą pracę w ciągu kilku dni. Rozmowa z bliskimi znajomymi i członkami rodziny da Ci szansę dowiedzieć się o ofertach pracy, które nie zostały jeszcze opublikowane w internecie.
Przed rozpoczęciem poszukiwań nowej pracy zrób odpowiedni research i dowiedz się, jakiego wynagrodzenia może spodziewać się osoba z Twoim doświadczeniem i umiejętnościami. Możesz skorzystać z informacji znalezionych w Internecie, skonsultować się z profesjonalistami i dokładnie przestudiować fora. Ważne jest, abyś prawidłowo umiał ocenić aktualny stan rynku pracy. Naucz się nie przeceniać swoich możliwości ani nie lekceważyć osiągnięć!
Bez względu na to, jak dobrym czujesz się kandydatem na dane stanowisko, musisz przygotować się na możliwość odrzucenia. Nie wszystkie wysłane przez Ciebie maile zostaną pozytywnie rozpatrzone. Jest to całkowicie normalne i nie powinno Cię zniechęcać. Nie zatrzymuj się w swoich staraniach o wymarzoną pracę. A jeśli czujesz, że masz niedostateczne umiejętności na Twoje wymarzone stanowisko, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby się doszkolić. Poważne firmy zwracają szczególną uwagę na ludzi, którzy są gotowi do zmian na lepsze i doskonalenia swoich umiejętności.
Pracy można szukać w wielu miejscach. Mogą to być:
Niektóre firmy nie publikują ofert pracy na portalach internetowych. Jeśli więc interesuje Cię praca w konkretnej firmie lub wiesz dokładnie, co chciałbyś robić, odwiedź strony poszczególnych firm i zerknij na sekcje „Kariera” lub „Oferty pracy”. Tam możesz spodziewać się ciekawych ofert.
Wszystko zależy od stanowiska, na które zamierzasz aplikować. Jeżeli jesteś wysoko wykwalifikowanym specjalistą, prawnikiem, księgowym lub inżynierem to raczej powinieneś móc pochwalić się profesjonalną „wizytówką”. Jeśli jesteś dziennikarzem, copywriterem, projektantem lub programistą, dodatkowo przydałoby się zaprezentować swoje portfolio. Osoby ze specjalizacją zawodową także nie powinny rezygnować ze stworzenia eleganckiego CV. Podsumowując: przygotowanie CV może być czasochłonne, ale z pewnością się opłaci. Nie warto z niego rezygnować.
Fot. Glenn Carstens-Peters/Unsplash