Jak wymienić płyn hamulcowy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wymienić płyn hamulcowy samemu? Wiadomo przecież, że bezpieczeństwo na drodze musi być naszym priorytetem i nie wolno na nim oszczędzać. Patrząc z nieco innej perspektywy: jesteśmy w stanie dokonać takiej operacji sami, więc po co przepłacać? Znalezienie złotego środka wśród tych dylematów wymaga przybliżenia pewnej porcji wiedzy dotyczącej wymiany. 

Wymiana płynu hamulcowego. Czemu to takie ważne?

Przede wszystkim w toku normalnego użytkowania objawiają się higroskopijne właściwości płynu hamulcowego. Bardzo łatwo chłonie on wodę, do czego mogą też przyczynić się nieszczelne cylinderki hamulcowe. Wówczas substancja może radykalnie zmienić swoje właściwości. Dlaczego wymiana płynu hamulcowego jest tak ważna? 

Do czego potrzebny jest płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy spełnia bardzo ważną rolę zwłaszcza w sytuacji nagłego hamowania: substancja ma za zadanie przenoszenie sił z pedału hamulca na klocki hamulcowe. 

Jakim płynem powinien być wypełniony zbiorniczek płynu hamulcowego? 

Problemy możemy mieć nie tylko w przypadku, gdy dawno nie wymienialiśmy płynu hamulcowego, ale także wówczas, gdy wypełnimy zbiorniczek płynu hamulcowego substancją słabej jakości. 

Dobrej klasy płyn hamulcowy powinien działać niezależnie od okoliczności na drodze – nawet w przypadku ekstremalnych sytuacji czas hamowania powinien być maksymalnie krótki. Jednocześnie układ hamulcowy powinien być chroniony przed korozją. Jego stosowanie wpływać ma na przedłużenie czasu eksploatacji układu hamulcowego.   

Kiedy opróżnić i ponownie napełnić zbiorniczek płynu hamulcowego?

Podstawowe pytanie brzmi: kiedy powinna nastąpić wymiana płynu hamulcowego? Na jego trwałość i przydatność będą wpływały bardzo różne czynniki. Z reguły jednak zaleca się, żeby wymiany dokonywać co dwa lata. Alternatywną miarą, która wskazuje na konieczność interwencji, może być oczywiście liczba przejechanych kilometrów. W takim przypadku wymiana płynu hamulcowego zalecana jest po każdorazowym przejechaniu 40.000 km.  

Jak wymienić płyn hamulcowy krok po kroku?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że zarówno dobrej jakości płyn hamulcowy, jak i jego wymiana przez mechanika nie są dużymi wydatkami. Zakup samej substancji to kilkanaście zł za 0,5 l. Wizyta u mechanika to dodatkowe kilkadziesiąt zł zainwestowane we własne bezpieczeństwo. Zanim dowiemy się, jak wymienić płyn hamulcowy, warto podkreślić, że samodzielnie powinny to robić tylko osoby, które czują się na siłach. Jak się do tego zabrać?

Fot. Andrea Piacqiadio/Pexels

Wybór rodzaju płynu hamulcowego

Jaką substancją napełnić zbiorniczek płynu hamulcowego, aby układ hamulcowy działał bez zarzutu? Na rynku dostępne są różne produkty. Zwykle klasyfikuje się je w trzech kategoriach:

  • DOT-3,
  • DOT-4,
  • DOT-5.

Najbardziej popularną opcją jest obecnie zastosowanie DOT-4. Poszczególne warianty różnią się jednak od siebie np. pod względem temperatury wrzenia. Warto więc najpierw dowiedzieć się tego, który rodzaj substancji będzie dobrze dobrany do danego modelu samochodu. Co bardzo ważne, różnych rodzajów płynu nie wolno ze sobą mieszać, bo konsekwencje stworzenia takiej mikstury mogą być opłakane dla naszego bezpieczeństwa na drodze.   

Jak wymienić płyn hamulcowy? Instruktaż  

Jak wymienić płyn hamulcowy w domowych warunkach? Przydadzą się:

  • akumulatorowy klucz do kół,
  • klucz dynamometryczny,
  • zestaw odpowietrzający,
  • zbiornik na zużyty płyn,
  • kluczyk płaskooczkowy. 

Po wjechaniu na podnośnik i odkręceniu kół czeka nas odkręcenie korka i odessanie zużytego płynu, ale tak, aby poziom płynu nie sięgnął dna (wtedy odpowietrzanie będzie dłuższe). Nowa substancja powinna być po wlaniu rozprowadzona po zbiorniku poprzez „pompowanie” hamulcem, które może wykonać osoba, która akurat nam pomaga. W tym czasie trzeba też odkręcać i zakręcać odpowietrzniki przy kolejnych zaciskach dotąd, aż rozpocznie się wydostawać czysty płyn.

Zdjęcie główne: Kritchai/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wymarzony urlop dopiero przed Tobą? Oto kilka pomysłów na spędzenie wakacji
Wymarzony urlop dopiero przed Tobą? Oto kilka pomysłów na spędzenie wakacji
Planujesz wakacje 2021, ale nie wiesz, gdzie pojechać? Sprawdź nasze propozycje.
Kasa samoobsługowa – czy warto z niej korzystać? Zalety i wady innowacyjnego rozwiązania w sklepach i marketach
Kasa samoobsługowa – czy warto z niej korzystać? Zalety i wady innowacyjnego rozwiązania w sklepach i marketach
Kasa samoobsługowa to coraz popularniejsze rozwiązanie w sklepach i marketach na całym świecie. Pozwala ona klientom na samodzielne zrobienie zakupów oraz skuteczne i szybkie przeprowadzenie płatności. Jakie są zalety i wady korzystania z kas samoobsługowych? Czy warto z nich korzystać? Odpowiedzi na te pytania przedstawione są w tym artykule.
Jak uniknąć kontuzji w czasie treningu sportowego?
Jak uniknąć kontuzji w czasie treningu sportowego?
W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych sposobów, jak uniknąć kontuzji podczas treningu sportowego.
Ostatnie wpisy
Polecamy