Jak przygotować się do poszukiwań pracy za granicą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to poważna decyzja i duża zmiana, do której należy się odpowiednio przygotować. Jeśli chcesz podjąć pracę za granicą, powinieneś dopełnić szereg formalności – przeczytaj, o czym należy pamiętać. 

Odbywanie kursów i szkoleń w języku obcym

Pracodawca może wymagać od kandydata odbycia szkoleń honorowanych międzynarodowo, przedstawienia referencji od poprzednich pracodawców czy certyfikatów poświadczających znajomość języków obcych. Jeśli planujesz pracę w sektorze gastronomii, sprawdź szkolenie gmp, które obejmuje podstawową wiedzę z zasad niezbędnych do zastosowania w lokalach gastronomicznych, hotelach, sklepach z żywnością czy aptekach, ale przede wszystkim w przedsiębiorstwach produkcyjnych z branż spożywczych. Szkolenie jest dostępne online, a po jego ukończeniu otrzymasz certyfikat zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Kursy językowe 

Nie każde stanowisko wymaga biegłego porozumiewania się w języku obcym, ale jest to ważne dla komfortu codziennego funkcjonowania za granicą. Warto rozwijać umiejętności lingwistyczne, aby móc starać się o lepszą pracę, nawiązywać nowe znajomości czy lepiej radzić sobie np. podczas wizyty u lekarza czy robiąc zakupy. 

Poszukiwanie oferty pracy – weryfikacja pracodawcy

Szukając pracy za granicą możesz skorzystać z ofert pracy sezonowej lub stałego zatrudnienia, dostępnych w Internecie. Warto obserwować zwłaszcza  programy stażowe, fora pracownicze oraz strony branżowe, które specjalizują się w interesującej Cię dziedzinie. W każdym przypadku dla bezpieczeństwa należy zweryfikować pracodawcę. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z opieki agencji pośrednictwa pracy, która zadba o stabilność i legalność zatrudnienia. Jeśli interesuje Cię wyjazd w celach zarobkowych do Holandii, sprawdź oferty pracy dostępne na: https://contrain.pl/panstwa/holandia/. Agencja pracy zapewnia bezpłatne badania lekarskie oraz inne świadczenia, związane bezpośrednio z podjętym przez Ciebie zatrudnieniem, a także pomaga na w znalezieniu zakwaterowania i przygotowuje do życia w obcym kraju.

Zakwaterowanie za granicą

Jeśli Twój pracodawca zapewnia zakwaterowanie, warto upewnić się, jakie oferuje warunki. Poszukiwanie zakwaterowania warto zacząć z dużym wyprzedzeniem przed rozpoczęciem pracy. W wydatkach warto uwzględnić także koszty przyjazdu i powrotu do Polski, koszty opieki medycznej czy tłumaczenia dyplomów i certyfikatów czy nostryfikacji dyplomów. Osoby, które są ubezpieczone w NFZ, powinny wyrobić kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jeśli planujesz pracę za granicą, to na początek należy mieć środki własne, które umożliwią utrzymanie się na czas ok. 2-3 miesięcy. 

Zdjęcie główne: pexels.com/EKATERINA BOLOVTSOVA

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Suplement diety jako wsparcie w walce z wolnymi rodnikami
Suplement diety jako wsparcie w walce z wolnymi rodnikami
Wolne rodniki to reaktywne cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki i przyspieszać proces starzenia się organizmu. Suplementy diety, bogate w antyoksydanty […]
Jaki trymer wybrać? Podpowiadamy!
Jaki trymer wybrać? Podpowiadamy!
Jaki trymer męski wybrać, by był funkcjonalny? Oto najważniejsze parametry.
Kawa na zimowe dni
Kawa na zimowe dni
Zimowe dni bywają męczące, dlatego nie sposób pominąć filiżanki rozgrzewającego kawowego napoju. Jak przygotować idealną kawę i zadowolić kubki smakowe? Inspiracji nie brakuje!
Ostatnie wpisy
Polecamy