Artykuł sponsorowany
Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to poważna decyzja i duża zmiana, do której należy się odpowiednio przygotować. Jeśli chcesz podjąć pracę za granicą, powinieneś dopełnić szereg formalności – przeczytaj, o czym należy pamiętać.
Pracodawca może wymagać od kandydata odbycia szkoleń honorowanych międzynarodowo, przedstawienia referencji od poprzednich pracodawców czy certyfikatów poświadczających znajomość języków obcych. Jeśli planujesz pracę w sektorze gastronomii, sprawdź szkolenie gmp, które obejmuje podstawową wiedzę z zasad niezbędnych do zastosowania w lokalach gastronomicznych, hotelach, sklepach z żywnością czy aptekach, ale przede wszystkim w przedsiębiorstwach produkcyjnych z branż spożywczych. Szkolenie jest dostępne online, a po jego ukończeniu otrzymasz certyfikat zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Nie każde stanowisko wymaga biegłego porozumiewania się w języku obcym, ale jest to ważne dla komfortu codziennego funkcjonowania za granicą. Warto rozwijać umiejętności lingwistyczne, aby móc starać się o lepszą pracę, nawiązywać nowe znajomości czy lepiej radzić sobie np. podczas wizyty u lekarza czy robiąc zakupy.
Szukając pracy za granicą możesz skorzystać z ofert pracy sezonowej lub stałego zatrudnienia, dostępnych w Internecie. Warto obserwować zwłaszcza programy stażowe, fora pracownicze oraz strony branżowe, które specjalizują się w interesującej Cię dziedzinie. W każdym przypadku dla bezpieczeństwa należy zweryfikować pracodawcę. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z opieki agencji pośrednictwa pracy, która zadba o stabilność i legalność zatrudnienia. Jeśli interesuje Cię wyjazd w celach zarobkowych do Holandii, sprawdź oferty pracy dostępne na: https://contrain.pl/panstwa/holandia/. Agencja pracy zapewnia bezpłatne badania lekarskie oraz inne świadczenia, związane bezpośrednio z podjętym przez Ciebie zatrudnieniem, a także pomaga na w znalezieniu zakwaterowania i przygotowuje do życia w obcym kraju.
Jeśli Twój pracodawca zapewnia zakwaterowanie, warto upewnić się, jakie oferuje warunki. Poszukiwanie zakwaterowania warto zacząć z dużym wyprzedzeniem przed rozpoczęciem pracy. W wydatkach warto uwzględnić także koszty przyjazdu i powrotu do Polski, koszty opieki medycznej czy tłumaczenia dyplomów i certyfikatów czy nostryfikacji dyplomów. Osoby, które są ubezpieczone w NFZ, powinny wyrobić kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jeśli planujesz pracę za granicą, to na początek należy mieć środki własne, które umożliwią utrzymanie się na czas ok. 2-3 miesięcy.
Zdjęcie główne: pexels.com/EKATERINA BOLOVTSOVA