Codzienna pielęgnacja brody krok po kroku

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Broda od wielu lat stanowi popularny trend, który u niektórych mężczyzn wpisuje się na stałe w wizerunek. Kiedyś bujny zarost i pokaźne wąsy były uznawane za atrybut męskości, a w niektórych kulturach do dzisiaj mają określoną symbolikę. W wielu miejscach na świecie są oznaką dzikiej i pierwotnej siły, dodają powagi dostojnym panom oraz są atrybutem władców. Obecnie broda ma znaczenie estetyczne, a wielu mężczyzn decyduje się na jej zapuszczenie ze względów wizualnych. Jednak pozostawienie jej „samej sobie” może sprawić, że zamiast dodawać męskości, będzie prezentowała się niechlujnie lub co gorsza – przyczyni się do powstawania problemów skórnych. Aby tego uniknąć, należy zadbać o jej codzienną pielęgnację.

Dlaczego trzeba pamiętać o pielęgnacji zarostu?

Nie ulega wątpliwości, że wygląd fizyczny ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie psychiczne i samoocenę. Zewnętrzna prezencja przyczynia się do przepisywania cech na podstawie pierwszego wrażenia. Dlatego osobom atrakcyjnym fizycznie automatycznie nadaje się status ludzi solidnych, inteligentnych, obowiązkowych etc. Aby broda nie sprawiała wrażenia nieeleganckiej plątaniny włosów, trzeba poświęcić jej nieco czasu. Zarost pomaga mężczyzną nie tylko w podkreśleniu ich stylu i charakteru, lecz przede wszystkim wpływa korzystnie na ich zdrowie, ponieważ chroni skórę twarzy przed szkodliwym promieniowaniem UV i zmniejsza ryzyko występowania stanów zapalnych. Jeśli posiadacze brody nie będą o nią odpowiednio dbali, będą musieli liczyć się z tym, że włosy staną się suche, sztywne i nieprzyjemne w dotyku, a skóra zacznie się łuszczyć i swędzieć. Sekretem pięknego, bujnego zarostu jest więc nawilżanie i świadoma pielęgnacja. Sprawdź sklep brodacza i wybierz kosmetyki dla siebie!

Podstawy pielęgnacji brody

Nie jest zaskoczeniem, że zmiany w ludzkim ciele są w dużym stopniu uzależnione od nawyków żywieniowych. Brodacze, którzy chcą cieszyć się nie tylko długością, lecz przede wszystkim dobrą kondycją włosów, powinni dokładnie przyjrzeć się swojej diecie i ewentualnie nieco ją zmodyfikować. Biorąc pod uwagę fakt, że włosy składają się aż w 80% z białka to nietrudno się domyślić, że potrzebują odpowiedniego budulca do prawidłowego rozwoju. Podstawą zapuszczania brody jest zadbanie o prawidłową podaż protein oraz zapewnienie organizmowi błonnika, minerałów, witamin, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Na porost brody świetnie wpływa aktywność fizyczna, jakościowy i regularny sen, jak i zmniejszenie ilości stresu. Chcąc przyspieszyć proces „hodowania” zarostu, można również udać się do lekarza i poprosić o dodatkową suplementację.

Samodzielna pielęgnacja brody męskiej

Dbanie o brodę dla wielu osób może wydawać się bardzo łatwym zadaniem – przecież wystarczy regularnie odwiedzać salon barberski. Otóż nie! Trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż nie każdego stać na takie udogodnienia i pogodzić się z tym, że każdy brodacz jest zobowiązany do regularnego pielęgnowania zarostu. Dlatego dobrze jest posiąść wiedzę dotyczącą samodzielnego dbania o wąsy i brodę.

Mycie brody to podstawa

Z pewnością nie będzie to żadnym zaskoczeniem, ale warto podkreślić, że brodę należy myć każdego dnia. Jest to koniecznością w procesie „ujarzmiania” niesfornych włosów na twarzy.

Pierwsza i nadrzędna zasada – brody nie należy myć zwykłym szamponem do włosów, żelem pod prysznic czy mydłem. Takie zabiegi mogą jedynie pogorszyć stan zarostu, ponieważ wymienione produkty nie są dostosowane do tego typu włosów oraz do skóry, która się pod nimi kryje. Stosowanie tego typu kosmetyków bardzo często prowadzi do utraty nawilżenia i przesuszenia włosów, dlatego trzeba używać produktów przeznaczonych do mycia brody, aby nie zniweczyć trudu wkładanego w dbanie o zarost.

W ciągu dnia we włosach na twarzy zbierają się zabrudzenia, kurz, pył, resztki jedzenia oraz nadmiar sebum i brud. Mycie brody ma za zadanie usunąć wszelkie nieczystości i pozostałości preparatów do pielęgnacji i stylizacji brody. Jest to szczególnie ważne, ponieważ skóra obciążona łojem i zanieczyszczeniami narażona jest na powstanie wyprysków (w tym trądziku). Co więcej – stosowanie odpowiednich kosmetyków niweluje nieprzyjemne zapachy, takie jak dym papierosowy. Warto zaznaczyć, że wśród szerokiej gamy produktów do utrzymania brody w czystości znajdują się żele i szampony. Oba kosmetyki tak naprawdę znakomicie domywają zarost i spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów. Dla osób zainteresowanych szczególnie przydatny może okazać się Rogue szampon do brody, który jednocześnie oczyszcza i odbudowuje skórę.

Suszenie

Proces suszenia jest uzależniony od długości brody – krótkie włosy nie potrzebują użycia suszarki, wystarczy chłonny ręcznik. Osuszając zarost, nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów, a tym bardziej trzeć, co może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych struktury włosa. Należy pamiętać, że brodę suszy się chłodnym powietrzem, ponieważ gorące może nie tylko podrażnić skórę, lecz sprawić, że włosy będą szorstkie, napuszone i sztywne.

Czesanie

Szczotkowanie to niezwykle istotny element pielęgnacji brody. Tę czynność warto powtarzać nawet kilka razy dziennie, zwłaszcza gdy zarost ma tendencję do kołtunienia i wrastania w skórę. Czesanie brody delikatnie peelinguje, pobudza krążenie i wspomaga usuwanie martwego naskórka z powierzchni skóry. Do tego przedsięwzięcia używa się z reguły kartacza, czyli szczotki z twardego włosia dzika. Warto również dodać, że szczotkowanie poprawia kształt brody oraz nadaje jej objętości.

akcesoria do pielęgnacji brody
Fot.: Josh Sorenson/pexels.com

Nawilżenie i olejowanie

Zadbana broda jest wizytówką mężczyzny, dlatego ważne jest, aby o nią odpowiednio dbać. Pielęgnacja zarostu nie może się odbyć bez nawilżenia, w związku z tym trzeba pamiętać o regularnym balsamowaniu i stosowaniu olejków.

Balsamy do brody zawierają składniki, które pozwolą zmiękczyć zarost, a także wpłynąć na nawilżenie skóry. Wysokiej jakości produkty są w stanie delikatnie ułożyć odrastające włoski i nadają się do codziennego użycia.

Najlepszymi olejkami do brody są mieszanki wysokogatunkowych, naturalnych olejów, tłoczonych na zimno. Opisywane substancje eliminują uczucie swędzenia, zmiękczają zarost, pomagają regenerować się przesuszonym włosom i ułatwiają stylizację. Kosmetyki do pielęgnacji brody i wąsów na bazie oleju to między innymi olejek do brody Victory Oil oraz tygrysi olejek do brody.

Stylizacja

Obowiązkowym punktem pielęgnacji brody jest jej stylizacja. Nawilżony, zmiękczony i wyszczotkowany zarost bez problemu poddaje się temu zabiegowi. Niesforne, gęste włosy, które kierują się we wszystkie strony świata, trudno ujarzmić. Kompozycja wosku pszczelego, olejku arganowego i masła shea tworzy idealną konsystencję, niezbędną do uzyskania błyszczącego wykończenia. Produktem do stylizacji brody może być również krem, pomada, wosk lub glinka.

Podsumowanie

Aby odpowiednio pielęgnować brodę, należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości kosmetyki, które są do tego przeznaczone. Trzeba pamiętać, że szczególnie ważne są również akcesoria, higiena i odpowiednia dieta. Dzięki wyżej wymienionym wskazówkom, każdy mężczyzna będzie mógł cieszyć się bujną, piękną i zdrową brodą, a skóra pod nią będzie chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Zdjęcie główne: jacqueline macou/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pierwsze oznaki korozji na aucie – co należy zrobić?
Pierwsze oznaki korozji na aucie – co należy zrobić?
Zauważyłeś na aucie pierwsze oznaki korozji? Jeśli tak, musisz jak najszybciej podjąć kroki, które zapobiegną dalszemu rozprzestrzenieniu się rdzy! Co zrobić, by zatrzymać rozwój korozji? Przeczytaj!
O czym pamiętać, myjąc auto?
O czym pamiętać, myjąc auto?
Jeśli decydujesz się na własnoręczne mycie samochodu, powinieneś wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Dzięki kilku poradom unikniesz zarysowań i sprawisz, że Twoje auto będzie wyglądało jak nowe.
Najlepsze domowe maseczki do cery suchej
Najlepsze domowe maseczki do cery suchej
Problemy z suchą skórą twarzy? Te domowe maseczki pomogą Ci w jej pielęgnacji. Poznaj proste i skuteczne przepisy.
Ostatnie wpisy
Polecamy