Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Badanie Holtera jest cennym narzędziem wykorzystywanym we współczesnej medycynie. Pozwala na monitorowanie pracy serca przez dłuższy czas niż w przypadku wykonania badania EKG w spoczynku. Wyróżnić możemy następujące jego rodzaje: Holter EKG oraz Holter ciśnieniowy. Dzięki niemu znacznie łatwiej zdiagnozować arytmie, nadciśnienie, inne przyczyny kołatania czy dyskomfortu w klatce piersiowej jak i wiele innych zaburzeń, a także sprawdzić efektywność już wdrożonego leczenia. Więcej informacji na temat poszczególnych rodzajów Holtera jak i wskazań do wykonania badania znajdziesz na: https://holterdodomu.pl.
Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Samo założenie Holtera jest proste i możliwe do samodzielnego wykonania. Powinno zająć maksymalnie kilka minut. Należy postępować zgodnie z instrukcją. Na czystą i przede wszystkim suchą skórę naklejamy elektrody. Przed badaniem należy się powstrzymać od nakładania na ciało balsamów czy kremów (mogą one powodować odklejanie elektrod). W przypadku osób z obfitym owłosieniem, wskazane jest ich zgolenie również dla lepszej przyczepności elektrod jak i zmniejszeniu szansy na wystąpienie zakłóceń w zapisie. Należy unikać kontaktu urządzenia z wodą oraz na czas badania.
Koszt uzależniony jest m.in. od rodzaju Holtera jak i długości trwania badania. W łatwy sposób badanie wraz z interpretacją wyniku zamówisz na: https://holterdodomu.pl/uslugi-holter. Jeśli nie wiesz jaki rodzaj badania wybrać,na stronie www.holterdodomu.pl można znaleźć ankietę, która pomaga w wyborze odpowiedniego rodzaju holtera EKG.
Prawidłowo pracujące urządzenie nie powinno wydawać tego typu sygnałów dźwiękowych. Jeśli jednak urządzenie piszczy, może to świadczyć o np. wyczerpujących się bateriach, odklejonej elektrodzie lub nieprawidłowości związanych z urządzeniem. Zaistniały fakt warto skonsultować z fachowcem.
Badanie trwa co najmniej 24 godziny, ale jeśli istnieje potrzeba może trwać ono nawet do 7 dni (w zależności od zaleceń lekarza). Zatem, urządzenie należy ściągnąć dopiero po upłynięciu czasu przeznaczonego na badanie. Pamiętajmy, że w trakcie wykonywania badania, należy prowadzić dotychczasowy tryb życia i nie ściągać urządzenia. Wyjątek stanowi czas przeznaczony na kąpiel. Jeśli jest ona konieczna to urządzenie należy ściągnąć, starając się by czas ten był możliwie krótki.
Ubrania powinny być raczej ściśle przylegającego do ciała. Powinniśmy zwrócić uwagę, żeby ubiór nie powodował ciągnięcia kabli od elektrod, aby uniknąć chociażby odklejenia elektrod. W przypadku kobiet, nie ma przeciwwskazań aby na czas badania zakładać biustonosz.
Nie, zarówno Holter EKG jak i Holter ciśnieniowy są całkowicie bezpieczne. Badanie nie jest inwazyjne. W żaden sposób nie zakłócają codziennego funkcjonowania i nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia. Może być wykonywany u dzieci jak i dorosłych i co najważniejsze, również u kobiet w ciąży.
Zdjęcie główne: pexels.com/MART PRODUCTION