Raspberry Pi – małe urządzenie o wielkich możliwościach

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Raspbery Pi to minikomputer, w Polsce popularnie nazywany malinką. To określenie pochodzi z tłumaczenia nazwy urządzenia, raspberry, to po angielsku malina. To małe, niepozorne urządzenie ma ogromne możliwości, które naprawdę mogą ułatwić życie. Komputer jest wielkości karty bankomatowej, mieści się w kieszeni, ale swoimi funkcjami zachwyci niejednego komputerowego maniaka. 

Malinka może z powodzeniem może zastąpić komputer osobisty. Urządzenie jest kompatybilne z systemami operacyjnymi, takimi jak Windows czy Linux, a także, dzięki obecności wielu portów, pozwala na podłączenie klawiatury, myszy oraz monitora. Ale minikomputer Raspberry Pi można wykorzystać również do wielu innych celów. 

Zastosowanie Raspberry Pi dla pasjonatów informatyki

Kiedy powstawał, komputer miał na celu wspieranie początkujących lub samozwańczych informatyków. Minikomputer miał być niedrogą furtką do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Do dziś pasjonaci programowania oraz elektroniki mogą na bazie Raspberry Pi tworzyć najróżniejsze projekty i testować nowe możliwości. Urządzenie jest znacznie tańsze od tradycyjnego PC, dlatego stało się tak popularne wśród studentów oraz hobbystów. Pozwala ono na budowanie inteligentnych systemów, robotów oraz środowisk do testowania i nauki sztucznej inteligencji.    

Raspberry Pi w codziennym życiu     

Urządzenie ma obecnie zastosowanie również w codzienności, nie jest już wyłącznie gadżetem dla informatyków. Producent minikomputera – Raspberry Pi Foundation – wprowadził na rynek akcesoria, pozwalające na zmodyfikowanie sprzętu i przystosowanie go do obsługi sprzętów domowych oraz odtwarzania multimediów. Dzięki tym modyfikacjom komputer łączy się na przykład z WiFi oraz Bluetooth. Ta możliwość pozwala na obsługę wielu aplikacji przez komputer Raspberry Pi Spotify, YouTube czy Netflix, to tylko kilka aplikacji, z których można korzystać za pomocą minikomputera. Urządzenie może również znaleźć zastosowanie, jako centralny element sterujący systemem Smart Home.   

Fot. Harrison Broadbent/Unsplash

Najnowszy model minikomputera – czy warto?   

Poprzednie modele Raspberry Pi, podobnie jak najnowszy wariant, miały duże możliwości techniczne oraz bardzo szeroki zakres wykorzystania. Model Raspberry Pi 4B, który miał swoją premierę dawno temu, bo w czerwcu 2019 roku wyróżnia się jednak na tle poprzedników. Charakteryzuje się większą wydajnością, między innymi dzięki obecności procesora wyższej klasy oraz wyboru większej pojemności pamięci RAM. Raspberry Pi 4B jest też bardziej uniwersalny, posiada więcej portów, może być zasilany przez PoE oraz został przystosowany do obsługi Bluetooth 5.0.. Te zmiany pozwalają na użytkowanie płytki, w sposób bardzo zbliżony do korzystania z PC. Najbardziej definiujące i charakterystyczne cechy sprzętu pozostają nadal podobne, dlatego jeśli jesteś użytkownikiem starszych wersji minikomputera, możesz bez obaw przejść na wyższy model. Jeśli chcesz wykorzystać najnowszy Raspberry Pi do projektów, związanych z informatyką, również warto postawić na nowy model. 

Raspberry Pi to niepozorne urządzenie, które kryje w sobie niezwykłe możliwości. Znajdzie zastosowanie zarówno w domu komputerowego freaka, jak i osoby niezainteresowanej komputerami, lecz lubiącej proste i funkcjonalne rozwiązania. Nieważne, czy zamierzasz wykorzystać minikomputer do nauki, eksperymentów, pracy czy oglądania filmów, z pewnością jego wybór okaże się strzałem w dziesiątkę. 

Fot. Harrison Broadbent/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W co zapakować przesyłkę kurierską?
W co zapakować przesyłkę kurierską?
Zobacz, jak dobrze przygotować przesyłkę i zapewnij swoim odbiorcom maksimum profesjonalizmu! Pamiętaj, że dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz: nie zmarnuj tej szansy.
Do Waszego związku wkradła się nuda? Zobacz, jak temu zaradzić
Do Waszego związku wkradła się nuda? Zobacz, jak temu zaradzić
Nuda w związku to jeszcze nie powód do tego, by zerwać relacje. To raczej bodziec do szukania pomysłów na życie. Radzimy, co robić, gdy do związku wkrada się rutyna!
Trening obwodowy – co trzeba o nim wiedzieć?
Trening obwodowy – co trzeba o nim wiedzieć?
Chcesz podjąć trening obwodowy? O tym musisz wiedzieć już wcześniej!
Ostatnie wpisy
Polecamy