Oszczędności energetyczne i poprawa jakości powietrza w domu dzięki rekuperacji

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, to rozwiązanie obecne w coraz większej liczbie domów w Polsce. Powody rosnącej popularności tej technologii są różne – to m.in. szansa na oszczędności i lepsza jakość powietrza. Sprawdź, dlaczego warto postawić na rekuperację.

Rekuperacja – oszczędności energetyczne

Tradycyjne, naturalne systemy wentylacyjne działają w dość prosty sposób, usuwając „zużyte” powietrze z pomieszczenia i wprowadzając nowe. Należy jednak mieć na uwadze różnicę temperatur między wnętrzem budynku a przestrzenią na zewnątrz. W jej wyniku dochodzi do utraty znacznej ilości ciepła, co może zwiększać zapotrzebowanie na ogrzewanie, a tym samym – powodować wzrost wydatków na rachunki za energię.

Rekuperatory są natomiast wyposażone w wymienniki ciepła, które pozwalają ograniczyć straty energii. W efekcie rachunki za energię mogą być niższe nawet o 30–50%. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź stronę https://www.rekuperatory.pl/.

Poprawa jakości powietrza

Obok wymiany ciepła jednym z kluczowych atutów rekuperacji jest także poprawa jakości powietrza w domu. Urządzenia odpowiadające za wentylację z odzyskiem ciepła to nie tylko stały dopływ świeżego powietrza – to również skuteczny sposób na oczyszczenie go z kurzu, alergenów, pyłków i drobnoustrojów. Dzięki systemom filtracyjnym, które stanowią integralną część rekuperatora, do wnętrza domu trafia powietrze o wyższej jakości. Jest to szczególnie istotna kwestia dla osób cierpiących na alergie lub choroby układu oddechowego. Z tej zalety mogą jednak skorzystać wszyscy – regularna wymiana powietrza sprawia, że poziom wilgoci w domu utrzymuje się na optymalnym poziomie, zapobiegając powstawaniu pleśni i grzybów, a jednocześnie wpływając korzystnie na zdrowie domowników. Aby poznać szczegóły na temat działania rekuperacji i jej korzyści, zapoznaj się z informacjami na stronie: https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja/.

Kiedy zainstalować rekuperację?

W teorii system rekuperacji może być zainstalowany na dowolnym momencie realizacji projektu budowlanego, w tym również w już istniejących domach. Należy jednak mieć na uwadze, że im wcześniej zajmiemy się tą kwestią, tym łatwiejszy będzie montaż wymaganych komponentów. Z tego względu najczęściej zaleca się uwzględnienie rekuperacji jeszcze na etapie projektowania, wraz z instalacją przy stanie surowym zamkniętym. Szczegóły znajdziesz tutaj: https://www.rekuperatory.pl/stan-surowy-zamkniety/.

Przy instalacji na etapie stanu surowego zamkniętego prace montażowe są najmniej uciążliwe, a dodatkowym atutem jest możliwość łatwego zaplanowania rozmieszczenia kanałów wentylacyjnych. Wiąże się to także z minimalizacją kosztów ewentualnych modyfikacji w późniejszym czasie. Co więcej, w takiej sytuacji można liczyć na precyzyjne dopasowanie systemu do architektury budynku, co przekłada się na optymalne działanie rekuperacji. Przed rozpoczęciem instalacji warto zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie wlotów i wylotów powietrza w pomieszczeniach, jak również na zabezpieczenie kanałów wentylacyjnych przed kurzem i uszkodzeniami. Warto także zaznaczyć, że najlepsze rezultaty przy instalacji można osiągnąć z profesjonalną, doświadczoną firmą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób dba się o higienę w gabinetach lekarskich i kosmetycznych?
W jaki sposób dba się o higienę w gabinetach lekarskich i kosmetycznych?
Dowiedz się, jak o higienę powinny dbać gabinety medyczne oraz kosmetyczne.
Jak dieta bogata w warzywa i owoce wpływa na nasze zdrowie?
Jak dieta bogata w warzywa i owoce wpływa na nasze zdrowie?
Odkryj jak dieta oparta na warzywach i owocach może wpłynąć na poprawę Twojego zdrowia i samopoczucia. Dowiedz się, jakie korzyści daje odpowiednia dieta oparta na produktach roślinnych.
Jakie rękawiczki jednorazowe warto wybrać?
Jakie rękawiczki jednorazowe warto wybrać?
Rękawiczki jednorazowe to niezbędny atrybut podczas pracy z żywnością, ale także i podczas wielu, innych czynności.
Ostatnie wpisy
Polecamy