Artykuł sponsorowany
Parzenie kawy może być czynnością równie przyjemną, co jej picie. Dowiedz się więc, jak prawidłowo przygotować napar kawowy, aby móc w pełni cieszyć się jego smakiem i aromatem.
Bez względu na to, czy wybierzemy kawy brazylijskie , gwatemalskie, kolumbijskie oraz czy postawimy na kawy jednorodne , czy jednak mieszanki kawowe, napar możemy przygotować na wiele sposobów. Poznaj najpopularniejsze sposoby parzenia kawy.
Ekspres przelewowy to z pewnością najlepsza propozycja dla fanów dużej dawki kofeiny. Metoda ta świetnie sprawdzi się w przypadku parzenia mocnej mielonej kawy, szczególnie jeśli jest to kawa świeżo palona. Kawa zaparzona w klasycznym ekspresie przelewowym jest nieco łagodniejsza niż typowe espresso, jednak możesz mieć pewność, że da Ci prawdziwego kopa.
Jeśli chcesz zasmakować prawdziwej włoskiej kawy, to najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczna kawiarka ciśnieniowa. To małe urządzenie potrafi znakomicie wydobyć aromat kawy i pozwoli Ci się nią w pełni delektować. W kawiarce przygotujesz klasyczne lub podwójne espresso, które następnie możesz przekształcić w americano, latte, cappuccino lub inny ulubiony napój – wystarczy, że dodasz wodę lub mleko w odpowiednich proporcjach. Urządzenie składa się zazwyczaj z trzech głównych części: zbiornika na wodę i zaparzoną kawę, a także z sitka na zmieloną kawę.
Ciekawym sposobem na przygotowanie naparu kawowego są tak zwane alternatywne metody parzenia kawy. Należą do nich między innymi Aeropress, Chemex lub Dripper. Ten pierwszy to urządzenie przypominające nieco dużą strzykawkę. Mimo że na pierwszy rzut oka parzenie kawy w Aeropressie może wydawać się skomplikowane, to ta alternatywna metoda potrafi przynieść naprawdę dużo frajdy.
Chemex to zaś szklany dzbanuszek przypominający urządzenie laboratoryjne. Nie absorbuje on żadnych zapachów, przez co zaparzona kawa ma wyjątkowy aromat. Dripper to bardzo proste urządzenie, które pozwala w wyjątkowo łatwy i szybki sposób uzyskać smaczny i delikatny napar. Do przygotowania kawy w ten alternatywny sposób będziesz także potrzebować papierowego filtra i specjalnej konewki, czyli metalowego czajniczka z wydłużonym dzióbkiem.
Zdj. główne: Karl Fredrickson/unsplash.com