Connect with us

Zdrowie

Realizacja recepty online – o czym warto wiedzieć?

Realizacja e-recepty online to prosty i szybki proces. Warto przy tym zaznaczyć, że nawet wystawienie recepty może odbyć się bez wizyty u lekarza, a elektroniczna wersja działa w sposób bardzo podobny do swojego papierowego odpowiednika.

Avatar

Opublikowany

w dniu

Potrzebujesz 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Realizacja e-recepty online to prosty i szybki proces. Warto przy tym zaznaczyć, że nawet wystawienie recepty może odbyć się bez wizyty u lekarza, a elektroniczna wersja działa w sposób bardzo podobny do swojego papierowego odpowiednika. To rozwiązanie ma wiele korzyści – z pewnością warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.

E-recepta – jaka jest data ważności?

E-recepta online to alternatywa dla tradycyjnej, papierowej recepty, wydanej przez lekarza po wcześniejszym wywiadzie medycznym. Ich termin ważności z reguły pokrywa się z datami obowiązującymi w przypadku standardowych recept. Większość z nich można zrealizować przez 30 dni od dnia wystawienia, jednak w zależności od grupy leku okres ten może być krótszy lub dłuższy. W przypadku e-recepty na antybiotyki standardowy termin to tydzień – wynika to z faktu, że są one przypisywane głównie w sytuacjach, które wymagają szybkiego działania. Recepty online na preparaty immunologiczne, takie jak szczepionki, są natomiast ważne o wiele dłużej, bo aż przed 120 dni od wystawienia. Bez względu na rodzaj leku e-recepta online możliwa jest do uzyskania w wygodny sposób za pośrednictwem portalu Receptomat. 

Warto podkreślić, że nie ma możliwości wydłużenia e-recepty. Jedynym sposobem, by uzyskać drugą receptę online na ten sam lek, jest ponowne wypełnienie formularza decydującego o wystawieniu e-recepty, co jest w zasadzie odpowiednikiem powtórzenia wizyty u lekarza. Datę ważności recepty online można znaleźć w dowolnym momencie na Internetowym Koncie Pacjenta. Co więcej, w systemie widoczna jest również pełna historia leczenia i szereg innych, przydatnych informacji. Przy każdej recepcie można znaleźć także jej kod, który wraz z numerem PESEL będzie potrzebny do odbioru leku w aptece. Niezbędne informacje są dostępne również na portalu, z którego korzystaliśmy przy wystawianiu recepty, na przykład https://receptomat.pl/.

Ile leków może zawierać jedna e-recepta?

Z reguły jedna e-recepta dotyczy jednego leku; wyjątkiem są recepty zbiorcze, na których może znajdować się do pięciu różnych produktów. Jeśli chodzi o dawki leku, ich liczba zależy głównie od okresu ważności oraz sytuacji danego pacjenta. W przypadku recept wystawianych na dłuższy czas można kupić większy zapas lekarstw od razu lub regularnie go uzupełniać. Warto jednak mieć na uwadze, że za jednym razem można nabyć jedynie leki wystarczające na 120 dni kuracji. Pierwsza dawka przeważnie nie może być kupiona później niż w ciągu trzydziestu dni od momentu wystawienia e-recepty.

E-recepta – czy ktoś inny może wykupić leki w moim imieniu?

Co istotne, leki wystawione na receptę może odebrać każda osoba, która jest w stanie udzielić farmaceucie wydającemu leki informacje potrzebne do zrealizowania recepty. Mowa o czterocyfrowym kodzie oraz numerze PESEL pacjenta. Osoba odbierająca leki może być również upoważniona do przeglądania Twoich danych na Internetowym Koncie Pacjenta, aby poznać szczegóły dotyczące dawkowania leku lub właśnie uzyskać informacje o kodzie e-recepty. Jest to bardzo przydatne w przypadku opieki nad starszymi osobami lub w sytuacjach, w których osoba potrzebująca leków jest z różnych względów niezdolna do osobistej wizyty w aptece.

Fot.: Christian Velitchkov/unsplash.com

Kliknij by skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

Jak dbać o kręgosłup?

Profilaktyka, a nie leczenie? Jesteśmy za! Sprawdź, jak zadbać o swój kręgosłup, prawidłowo organizując swoje stanowisko pracy i wykonując odpowiednie ćwiczenia. Nie pozwól, by siedzący tryb życia Cię zatrzymał.

Magdalena Gawior

Opublikowany

w dniu

Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne, ponieważ niektóre zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych chorób i dolegliwości. W obecnych czasach popularne są w szczególności te schorzenia, które wiążą się z siedzącym trybem życia – otyłość, a w konsekwencji często cukrzyca czy nadciśnienie, wady i przeciążenia kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka. Dziś chcemy przybliżyć Ci, jak zadbać o kręgosłup, aby nie bolał i nie sprawiał dyskomfortu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Zdrowie

W jaki sposób dba się o higienę w gabinetach lekarskich i kosmetycznych?

Dowiedz się, jak o higienę powinny dbać gabinety medyczne oraz kosmetyczne.

Aleksandra Michaliszyn

Opublikowany

w dniu

Gabinety lekarskie oraz kosmetyczne to miejsca, w których higiena ma wyjątkowe znaczenie. Jak więc o nią zadbać, aby mieć pewność, że oferowane usługi są w stu procentach bezpieczne? Dowiedz się, jakich środków higienicznych używają specjalistyczne gabinety medyczne oraz kosmetyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Zdrowie

Zbilansowana dieta – jak o nią dbać?

Zbilansowana dieta – zobacz, jak o to zadbać! Oto nasze wskazówki!

Karina Strzelińska

Opublikowany

w dniu

Ola Mishchenko/unsplash.com

Przechodzisz na dietę lub postanowiłeś zmienić swoje nawyki żywieniowe? Chcesz kontrolować swoje codzienne posiłki? Nie wiesz jednak, jak je komponować, by były zbilansowane, smaczne i tanie? Oto nasze wskazówki! 

Dlaczego zbilansowana dieta jest tak ważna?

Racjonalna dieta to gwarancja zdrowia, ale i urody. Dobrze zbilansowane posiłki sprawiają, że nasze samopoczucie jest lepsze, a umysł i ciało są w dobrej kondycji. Co ważne, dieta nie zawsze służy odchudzaniu. Każdy z nas, niezależnie od masy ciała i trybu życia powinien przestrzegać kilku podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Odpowiednie żywienie minimalizuje ryzyko występowania wielu chorób, w tym m.in. cukrzycy, otyłości, choroby wieńcowej lub nadciśnienia.

Jak zacząć?

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę ze zdrową dietą i chcemy zacząć odżywiać się świadomie, warto udać się do specjalisty. Z pomocą przychodzą dietetycy, którzy doskonale wiedzą jak działa ludzki organizm. Eksperci analizując nasze parametry tj. BMI, wzrost, wiek itd. określają, jakie zapotrzebowanie kaloryczne jest dla nas idealne. Dietetyk może też ułożyć podstawowy jadłospis i kontrolować efekty naszych działań.

Dla osób początkujących w kwestii komponowania zbilansowanych posiłków doskonałym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny. W wielu miastach w Polsce znajdziemy firmy, które na podstawie ustalonej wcześniej kaloryki, skomponują i dostarczą nam doskonale zbilansowane posiłki. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, zajrzyj na stronę catering dietetyczny Kraków, catering dietetyczny Warszawa lub catering dietetyczny Łódź i wybierz swoją dietę. “Pudełka” to duże ułatwienie na początku wdrażania nowych nawyków żywieniowych, które naprawdę warto rozważyć.

Zbilansowana dieta – kilka zasad

  • Zanim rozpoczniesz przygodę ze zdrowym odżywianiem, zapoznaj się z nową piramidą żywieniową. Co ciekawe, u jej podstaw umieszczono aktywność fizyczną, co oznacza, że jest to jeden z kluczowych czynników wpływających na nasze zdrowie.
  • Zbilansowana dieta musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb naszego organizmu. W tym kontekście należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na nasze zapotrzebowanie kaloryczne. 
  • Zdrowa dieta musi być zróżnicowana – należy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin, a także soli mineralnych. Nie wolno też zapominać o odpowiedniej zawartości błonnika pokarmowego w jadłospisie. 
  • W kontekście zdrowych nawyków żywieniowych nie należy też zapominać o regularnych porach spożywania posiłków, a także o nawodnieniu. 
  • Jeśli chcemy zdrowo się odżywiać, powinniśmy unikać jedzenia typu fast food, które nie dostarcza zbyt wielu składników odżywczych, a jedynie dużej ilości kalorii. W perspektywie długoterminowej takie dania mogą powodować tycie, a także negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Na co dzień warto zrezygnować też z posiłków, w których znajdują się duże ilości soli i cukru.
  • Ważna jest także suplementacja, w tym obowiązkowo witaminą D3, ale również kwasami omega 3, jeśli nie jemy na co dzień zbyt wielu tłustych ryb takich jak na przykład łosoś, makrela lub śledź.

zdj. główne: Ola Mishchenko/unsplash.com

Kontynuuj czytanie

Popularne