Psychoterapia – kiedy warto się na nią zapisać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na szczęście jako społeczeństwo coraz lepiej zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest zdrowie psychiczne. Nie wystarczy, że dbasz o odpowiednie nawodnienie i pilnujesz harmonogramu ćwiczeń. Jeśli nie zadbasz o swoje samopoczucie, stres znacząco pogorszy komfort Twojego codziennego funkcjonowania. Tak jak z chorobami fizycznymi udajesz się do specjalisty w danej dziedzinie, tak samo z problemami psychicznymi dobrze udać się na psychoterapię, która zwiększy jakość Twojego życia. Doradzamy, w jakich przypadkach szczególnie warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty. 

Zaburzenia odżywiania 

Chociaż zaburzenia odżywiania to problem, który najczęściej poruszany jest w kontekście kobiet, wciąż dotyczy niemal 10% mężczyzn. I, co istotne, mowa tu tylko o osobach sięgających po pomoc specjalisty, więc w rzeczywistości liczba ta może być zdecydowanie większa. Najczęściej wynikają z powodu nieakceptacji siebie i poszukiwania akceptacji ze strony otoczenia, jednak zdarza się, że przyczyną anoreksji czy bulimii są również ciężka sytuacja w domu, przesadny perfekcjonizm czy też przeciwnie, brak wiary w siebie. Objawy anoreksji, na które warto zwrócić uwagę u siebie i swoich bliskich to między innymi:

  • ograniczenie ilości ilości i częstotliwości przyjmowanych posiłków;
  • unikanie kalorycznych produktów;
  • stosowanie wyczerpujących ćwiczeń fizycznych;
  • zaburzony obraz własnego ciała;
  • lęk przed przytyciem. 

Z czasem pojawiają się także objawy fizyczne, takie jak wypadanie włosów, zmniejszone libido, anemia, zaburzenie metabolizmu, dlatego tak ważne jest, żeby nie ignorować sygnałów mogących świadczyć o występowaniu zaburzenia odżywiania Test internetowy pozwoli Ci na lepsze rozeznanie w temacie przed wizytą u specjalisty, nie zastąpi jednak profesjonalnej diagnozy. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie lub osoby z Twojego otoczenia, zainteresuj się psychoterapią.

Zaburzenia psychotyczne

Zaburzenia psychotyczne to temat obejmujący szerszą grupę chorób, do których między innymi zalicza się szerzej znana schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa. Znacznie utrudniają one codzienne funkcjonowanie, jednak zazwyczaj chory sam nie orientuje się, że potrzebuje pomocy, dlatego istotna jest szybka interwencja ze strony bliskich. Na jakie objawy warto zwracać uwagę, podejrzewając występowanie zaburzeń psychotycznych? 

  • irracjonalny sposób myślenia;
  • nastrój nieadekwatny do sytuacji;
  • urojenia;
  • halucynacje i omamy;
  • zauważalne rozkojarzenie;
  • aspołeczność. 

Pod opieką specjalisty chory jest w stanie kontrolować swój stan oraz uczy się rozpoznawać nawroty zaburzenia. Psychoterapia jest również szansą na powrót do społeczeństwa i sposobem na lepsze, bardziej komfortowe życie. 

Fot.Cottonbro/Pexels

Zaburzenia lękowe 

Identyfikując zaburzenia lękowe należy dostrzec różnicę między uczuciem strachu a uczuciem lęku. Strach towarzyszy każdemu z nas i jest reakcją na istniejące zagrożenie, lęk pojawia się, kiedy obawiamy się samej ewentualności. W większych dawkach znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie, uniemożliwiając wykonanie najprostszych czynności, takich jak wyjście z domu, praca czy kontakt z drugim człowiekiem. Co może wskazywać na występowanie zaburzeń lękowych? 

  • uczucie odrealnienia;
  • trudności z oddychaniem;
  • zaburzenia snu;
  • zaburzania koncentracji;
  • natrętne myśli;
  • problemy z podejmowaniem decyzji;
  • unikanie kontaktu z innymi. 

Z racji specyfiki zaburzeń lękowych, dobrym rozwiązaniem będzie psychoterapia online

Kiedy się zapisać? 

Kiedy czujesz, że Twój stan psychiczny znacząco wpływa na codzienne życie. Strach jest czymś naturalnym, jednak lęk odczuwany przed każdą decyzją jest powodem, dla którego warto udać się do specjalisty. Jeśli stres nie pozwala Ci na spokojny sen, a mimowolne obliczanie kalorii na spokojny posiłek to znak, żeby sięgnąć po pomoc psychoterapeuty. Nie ma sytuacji bez wyjścia, a odpowiednio dobrana psychoterapia bez wątpienia pomoże Ci odzyskać stabilność i bezpieczeństwo w życiu. 

Fot. Alex Green/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Wetalk 19.07.2021

    Rola psychologa bywa niedoceniana. Wciąż w społeczeństwie krąży błędne przeświadczenie, że z problemami trzeba radzić sobie samemu lub za pomocą leków. Powoli widać zmiany na plus i coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologicznej, jednak jeszcze nie jest to ten sam poziom zrozumienia co na Zachodzie.

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Planujesz męski wypad? Oto kilka pomysłów na wyjazd
Planujesz męski wypad? Oto kilka pomysłów na wyjazd
Podpowiadamy, co zaplanować dla swoich przyjaciół na męski wyjazd.
Czy organiczna bawełna jest najlepszym materiałem do grzałek e-papierosów?
Czy organiczna bawełna jest najlepszym materiałem do grzałek e-papierosów?
Przekonaj się, czy naturalna bawełna organiczna to twój klucz do czystego, niezakłóconego smaku dla twojego urządzenia e-papierosowego.
Poradnik jak dobrze dobrać szpilki do swojego stylu – na przykładzie oferty Brilu
Poradnik jak dobrze dobrać szpilki do swojego stylu – na przykładzie oferty Brilu
Odkryj tajniki modowego świata szpilek i dowiedz się, jak idealnie dopasować je do swojego stylu, korzystając z bogatej oferty Brilu.
Ostatnie wpisy
Polecamy