Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka coraz więcej osób. Dolegliwość ta jest dla chorego źródłem dyskomfortu i często odbija się negatywnie na jego życiu. Dowiedz się, jakie są przyczyny tego schorzenia i jak skutecznie je leczyć.

Nietrzymanie moczu – poważny problem

Nietrzymanie moczu, zwane również inkontynencją oznacza niezamierzony, mimowolny wyciek moczu, który  przytrafia się w różnych porach dnia i sytuacjach. Może mieć formę częściowego albo całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego, nad którym chory nie ma żadnej kontroli. Według statystyk z problemem nietrzymania moczu może borykać się nawet ok. 15% społeczeństwa i są to nie tylko seniorzy, ale coraz częściej również osoby młodsze. Schorzenie to znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Chorzy rzadko chcą mówić o swojej chorobie, traktując ją jako wstydliwą i uciążliwą przypadłość. Z tego powodu w wielu przypadkach długo zwlekają również  z wizytą u specjalisty. Nigdy nie należy lekceważyć tego problemu, ponieważ wczesna diagnostyka i zastosowane metody leczenia mogą przynieść pożądane efekty.

Rodzaje inkontynencji

Nietrzymanie moczu objawia się na różne sposoby, w związku z czym można wskazać kilka jego typów. Najczęściej występującym rodzajem tego schorzenia jest naglące nietrzymanie moczu, kiedy u chorego występuje nagła potrzeba jego oddania nawet kilkanaście razy dziennie. Jest ona tak silna, że nie jest on w stanie zapanować nad swoim pęcherzem zanim zdąży do toalety. W przypadku, gdy problem pojawia się w wyniku znacznego wysiłku lub pod wpływem kichania, śmiechu czy kaszlu wówczas mamy do czynienia z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Inne rodzaje tego schorzenia to kropelkowe nietrzymanie moczu, czyli jego wyciek w postaci kropel mimo wcześniejszego skorzystania z toalety.  Taki problem może pojawić się również w przypadku przepełnienia pęcherza moczowego, co w konsekwencji powoduje mimowolny wyciek.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Przyczyny nietrzymania moczu

Taka przypadłość w każdym przypadku może mieć inne podłoże i w zależności od źródła problemu, różne mogą być także zastosowane sposoby leczenia. W przypadku mężczyzn ta przypadłość bardzo często pojawia się w wyniku chorób prostaty, np. jej powiększenia. Przerost gruczołu krokowego może powodować nadreaktywność pęcherza, a w konsekwencji nietrzymanie moczu. Niekiedy źródłem tego schorzenia może  być również stan zapalny lub rozwijający się nowotwór prostaty. Wpływ mogą mieć także przebyte infekcje układu moczowego lub  uszkodzenia cewki. Nietrzymanie moczu może pojawić się również w leczeniu różnych chorób, np. cukrzycy lub w wyniku stosowania różnych leków, np. o charakterze moczopędnym.

Leczenie nietrzymania moczu

Dolegliwość ta nigdy nie powinna być bagatelizowana i niezbędna jest w tym przypadku konsultacja lekarska. Na podstawie szczegółowej diagnostyki lekarz będzie mógł określić przyczynę choroby i dobrać najlepszy sposób leczenia. Często na początku jest ono zachowawcze,  jak np. rezygnacja z dotychczasowych nawyków żywieniowych, w tym unikanie napojów gazowanych itp. podrażniających pęcherz. Aby zmniejszyć dyskomfort związany z nietrzymaniem moczu można sięgać również po majtki chłonne, które mogą zastąpić tradycyjną bieliznę, ułatwiając codzienne funkcjonowanie mimo nieprzyjemnych dolegliwości. Można je dopasować nie tylko pod względem rozmiaru, ale również natężenia swoich objawów. W przypadku, gdy problem jest poważniejszy lekarz może zalecić farmakoterapię, a w ostatecznym przypadku również zabieg chirurgiczny.

Fot. Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Tatuaż – jak przygotować się do niego odpowiedzialnie?
Tatuaż – jak przygotować się do niego odpowiedzialnie?
Zrobienie tatuażu to poważna i mocno zobowiązująca decyzja, dlatego musi być podjęta świadomie i odpowiedzialnie. Przed wykonaniem swojego pierwszego tatuażu przekonaj się, co należy wiedzieć o tatuowaniu i jak się przygotować na sesję w studiu.
Kiedy udać się do psychiatry, a kiedy do psychologa?
Kiedy udać się do psychiatry, a kiedy do psychologa?
Potrzebujesz zadbać o swoją psychikę, ale nie jesteś pewien, do kogo zwrócić się po pomoc? Sprawdź, jakie zawody medyczne i okołomedyczne mogą pomóc Ci w powrocie do zdrowia i znajdź najlepsze rozwiązanie dla siebie.
Ćwiczenia na triceps z hantlami
Ćwiczenia na triceps z hantlami
Jak ćwiczyć triceps? Oto rzeczy, które trzeba wiedzieć.
Ostatnie wpisy
Polecamy