Connect with us

Zdrowie

Męczy Cię katar? Sięgnij po domowe sposoby

Jak poradzić sobie z katarem za pomocą domowych sposobów? Sprawdź, co możesz zrobić we własnym zakresie.

Aleksandra Szefer

Opublikowany

w dniu

Potrzebujesz 3 min. aby przeczytać ten wpis

Katar potrafi uprzykrzyć życie, szczególnie jesienią i zimą. Zazwyczaj pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego warto znać domowe sposoby na jego zniwelowanie. Sprawdź, co możesz zrobić, by cieszyć się bezproblemowym oddychaniem. 

Skąd bierze się katar?

W nosie znajduje się błona śluzowa, która nie tylko nawilża wdychane przez nas powietrze, ale i stanowi barierę ochronną przed wirusami, bakteriami oraz różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Kiedy chorujemy, układ odpornościowy przestaje właściwie pracować, a co za tym idzie – nasz organizm jest bardziej podatny na ataki. Wówczas dochodzi do infekcji, którą organizm usiłuje zwalczyć przez nadmierną produkcję śluzu, czyli właśnie za pomocą kataru.

Oczywiście do nieżytu dochodzi także ze względu na alergie oraz poważniejsze choroby, np. zapalenie zatok, jednak w tym artykule skupiamy się na wariancie wirusowym, charakterystycznym dla przeziębienia. Jak więc poradzić sobie z katarem za pomocą domowych sposobów?

Inhalacje z olejków eterycznych 

Aromaterapia od dawien dawna stanowi świetny sposób na łagodzenie kataru. Udrażnia bowiem drogi oddechowe, przynosi ulgę i osłabia bakterie oraz wirusy. W tym celu stosuje się intensywne olejki eteryczne o charakterze bakteriobójczym, czyli eukaliptusowe, miętowe czy sosnowe.

Przeprowadzenie domowej inhalacji jest bardzo proste. Wystarczy do miski z wrzącą wodą wlać kilka kropli oleju, nachylić się nad naczyniem, przykryć głowę ręcznikiem i głęboko oddychać przez około 10 minut.

Irygacja nosa 

To metoda, która gwarantuje natychmiastowe efekty. Polega na wypłukaniu z nosa i zatok tkwiącej tam wydzieliny, która utrudnia oddychanie, a także wszelkiego rodzaju alergenów czy wirusów osłabiających organizm. 

Na szczęście z domową irygacją poradzi sobie każdy. Potrzebna będzie jedynie sól fizjologiczna o stężeniu 0,9% (dostępna w każdej aptece) oraz gruszka do nosa, strzykawka lekarska lub naczynie z lejkowatym ujściem. Następnie musisz przechylić głowę i wlać do lewej dziurki płyn w taki sposób, aby wyleciał on prawą dziurką, po czym powtórzyć proces w drugą stronę. W międzyczasie należy oddychać przez usta. Później wystarczy dobrze wydmuchać nos.

Zioła i przyprawy

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że ogromna ilość używanych na co dzień przypraw, ziół czy składników do gotowania może pomóc w walce z katarem. W jaki sposób?

  • Papryczki chili świetnie radzą sobie z usuwaniem nadmiaru wydzieliny ze względu na zawartość kapsaicyny, dlatego wprowadź je do diety.
  • Wdychanie zapachu startego korzenia chrzanu rozrzedza śluz, więc jeśli masz taką możliwość, rób to przynajmniej raz dziennie.
  • Pij dużo wody w celu zachowania odpowiedniego nawilżenia śluzówki.
  • Dodawaj do herbaty dużo miodu, który hamuje rozwój choroby, a także cytrynę.
  • W posiłkach nie zapominaj o imbirze i czosnku – dzięki nim przywrócisz drożność kanałów nosowych. 

Jednocześnie miej na uwadze, że czasami domowe sposoby na walkę z katarem mogą nie wystarczyć. Jeśli zauważysz na chusteczce krew lub Twoja wydzielina jest gęsta i zielona, udaj się do lekarza, który wykona dokładne badania.

Zdj. główne: Brittany Colette/unsplash.com

Choć zawodowo zajmuje się copywritingiem i content marketingiem, uwielbia komputery oraz nowoczesne technologie. Jeśli tylko ma okazję, kupuje nowe gadżety do swojego samochodu. W wolnym czasie poróżuje po świecie i gotuje.

Kliknij by skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

Jak dbać o kręgosłup?

Profilaktyka, a nie leczenie? Jesteśmy za! Sprawdź, jak zadbać o swój kręgosłup, prawidłowo organizując swoje stanowisko pracy i wykonując odpowiednie ćwiczenia. Nie pozwól, by siedzący tryb życia Cię zatrzymał.

Magdalena Gawior

Opublikowany

w dniu

Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne, ponieważ niektóre zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych chorób i dolegliwości. W obecnych czasach popularne są w szczególności te schorzenia, które wiążą się z siedzącym trybem życia – otyłość, a w konsekwencji często cukrzyca czy nadciśnienie, wady i przeciążenia kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka. Dziś chcemy przybliżyć Ci, jak zadbać o kręgosłup, aby nie bolał i nie sprawiał dyskomfortu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Zdrowie

W jaki sposób dba się o higienę w gabinetach lekarskich i kosmetycznych?

Dowiedz się, jak o higienę powinny dbać gabinety medyczne oraz kosmetyczne.

Aleksandra Michaliszyn

Opublikowany

w dniu

Gabinety lekarskie oraz kosmetyczne to miejsca, w których higiena ma wyjątkowe znaczenie. Jak więc o nią zadbać, aby mieć pewność, że oferowane usługi są w stu procentach bezpieczne? Dowiedz się, jakich środków higienicznych używają specjalistyczne gabinety medyczne oraz kosmetyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Zdrowie

Zbilansowana dieta – jak o nią dbać?

Zbilansowana dieta – zobacz, jak o to zadbać! Oto nasze wskazówki!

Karina Strzelińska

Opublikowany

w dniu

Ola Mishchenko/unsplash.com

Przechodzisz na dietę lub postanowiłeś zmienić swoje nawyki żywieniowe? Chcesz kontrolować swoje codzienne posiłki? Nie wiesz jednak, jak je komponować, by były zbilansowane, smaczne i tanie? Oto nasze wskazówki! 

Dlaczego zbilansowana dieta jest tak ważna?

Racjonalna dieta to gwarancja zdrowia, ale i urody. Dobrze zbilansowane posiłki sprawiają, że nasze samopoczucie jest lepsze, a umysł i ciało są w dobrej kondycji. Co ważne, dieta nie zawsze służy odchudzaniu. Każdy z nas, niezależnie od masy ciała i trybu życia powinien przestrzegać kilku podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Odpowiednie żywienie minimalizuje ryzyko występowania wielu chorób, w tym m.in. cukrzycy, otyłości, choroby wieńcowej lub nadciśnienia.

Jak zacząć?

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę ze zdrową dietą i chcemy zacząć odżywiać się świadomie, warto udać się do specjalisty. Z pomocą przychodzą dietetycy, którzy doskonale wiedzą jak działa ludzki organizm. Eksperci analizując nasze parametry tj. BMI, wzrost, wiek itd. określają, jakie zapotrzebowanie kaloryczne jest dla nas idealne. Dietetyk może też ułożyć podstawowy jadłospis i kontrolować efekty naszych działań.

Dla osób początkujących w kwestii komponowania zbilansowanych posiłków doskonałym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny. W wielu miastach w Polsce znajdziemy firmy, które na podstawie ustalonej wcześniej kaloryki, skomponują i dostarczą nam doskonale zbilansowane posiłki. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, zajrzyj na stronę catering dietetyczny Kraków, catering dietetyczny Warszawa lub catering dietetyczny Łódź i wybierz swoją dietę. “Pudełka” to duże ułatwienie na początku wdrażania nowych nawyków żywieniowych, które naprawdę warto rozważyć.

Zbilansowana dieta – kilka zasad

  • Zanim rozpoczniesz przygodę ze zdrowym odżywianiem, zapoznaj się z nową piramidą żywieniową. Co ciekawe, u jej podstaw umieszczono aktywność fizyczną, co oznacza, że jest to jeden z kluczowych czynników wpływających na nasze zdrowie.
  • Zbilansowana dieta musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb naszego organizmu. W tym kontekście należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na nasze zapotrzebowanie kaloryczne. 
  • Zdrowa dieta musi być zróżnicowana – należy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin, a także soli mineralnych. Nie wolno też zapominać o odpowiedniej zawartości błonnika pokarmowego w jadłospisie. 
  • W kontekście zdrowych nawyków żywieniowych nie należy też zapominać o regularnych porach spożywania posiłków, a także o nawodnieniu. 
  • Jeśli chcemy zdrowo się odżywiać, powinniśmy unikać jedzenia typu fast food, które nie dostarcza zbyt wielu składników odżywczych, a jedynie dużej ilości kalorii. W perspektywie długoterminowej takie dania mogą powodować tycie, a także negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Na co dzień warto zrezygnować też z posiłków, w których znajdują się duże ilości soli i cukru.
  • Ważna jest także suplementacja, w tym obowiązkowo witaminą D3, ale również kwasami omega 3, jeśli nie jemy na co dzień zbyt wielu tłustych ryb takich jak na przykład łosoś, makrela lub śledź.

zdj. główne: Ola Mishchenko/unsplash.com

Kontynuuj czytanie

Popularne