Connect with us

Zdrowie

Kiedy udać się do okulisty?

Wzrok to zmysł, który ceni sobie każdy człowiek. Sprawdź, jakie objawy związane z oczami i zaburzeniami widzenia powinny być dla Ciebie alarmujące. Reaguj, zanim będzie za późno.

Magdalena Gawior

Opublikowany

w dniu

Potrzebujesz 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Oczy to wyjątkowo wrażliwe narządy, których, a problemy zdrowotne z nimi związane mogą być naprawdę różne. Z tego powodu warto zwracać uwagę na wszystkie sygnały, które mogą świadczyć o chorobach oczu czy zaburzeniach wzroku. W takich sytuacjach najlepiej nie zwlekać i jak najszybciej umówić się do okulisty.

Urazy gałki ocznej

Wyjątkowo niebezpieczną sytuacją, wymagającą natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem okulistą, są wszelkie urazy gałki ocznej. Jeżeli doszło do mechanicznego uszkodzenia oka jakimś przedmiotem, zatarcia pyłem lub poważnego zanieczyszczenia, może okazać się, że niezbędna będzie witrektomia. Operacja ta odbywa się pod znieczuleniem i zaczyna się od wykonania kilku (najczęściej trzech) nacięć w twardówce oraz usunięcia ciała szklistego, czyli substancji wypełniającej oko. Takie działanie jest potrzebne, ponieważ chirurg musi uzyskać dostęp do naczyniówki i siatkówki. Dopiero wtedy będzie mógł podjąć konkretnego działanie, którym, w zależności od wykrytych problemów, może być na przykład zamykanie otworów siatkówki, przyłożenie siatkówki czy laserowanie. Po wykonaniu operacji gałka oczna wypełniana jest olejem silikonowym, gazem lub płynem, a rany są zaszywane lub zamykane bezszwowo. W sytuacji uszkodzenia soczewki, naturalna może zostać zamieniona na implant. Zabieg witrektomii może pomóc osobom, których oczy uległy poważnemu uszkodzeniu, należy jednak działać szybko. Za każdym razem, kiedy doznasz urazu gałki ocznej, niezwłocznie udaj się do lekarza lub szpitala.

Zakażenia oczu

Oczy narażone są nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również działanie patogenów. Przykładem pasożyta, który atakuje okolice oczu jest Nużeniec ludzki. Objawy i leczenie Nużeńca ludzkiego są na szczęście dość dobrze poznane. Pasożyt jest dość powszechnie występującym patogenem, którym zarazić można się przede wszystkim dzieląc z kimś kosmetyki mające kontakt z oczami (na przykład tusz do rzęs), poprzez kontakt z zakażoną odzieżą i pościelą lub w salonach kosmetycznych. Objawy zakażenia są niecharakterystyczne i obejmują między innymi pieczenie, łzawienie, zespół suchego oka, zaczerwienienie oczu, trądzik różowaty oraz uczucie piasku pod powiekami. Jeżeli obserwujesz u siebie podobne symptomy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem okulistą. Taki stan niekoniecznie musi oznaczać zakażenie Nużeńcem ludzkim, ale może być niebezpieczny dla Twojego zdrowia. Jeśli jednak okaże się, że to właśnie zakażenie pasożytem jest przyczyną Twoich objawów, z pewnością zostaniesz skierowany na odpowiednie leczenie. Obecnie najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z Nużeńcem jest farmakoterapia połączona z zachowaniem wysokiego poziomu higieny.

Zaburzenia widzenia

Najczęstszym powodem wizyt w gabinecie okulistycznym są zaburzenia widzenia, często spowodowane rozwijającą się krótkowzrocznością. Do tego typu objawów może doprowadzić nadwyrężenie mięśni otaczających gałkę oczną. Ich nadmierny skurcz związany jest z długotrwałym skupianiem wzroku na przedmiotach położonych w niewielkiej odległości (na przykład na ekranie komputera lub telefonu) lub niedobór witaminy D. Zaburzenia widzenia powinno się korygować, dlatego jeśli zauważasz, że przedmioty, na które patrzysz, zaczynają Ci się lekko rozmazywać, skonsultuj się z lekarzem okulistą. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Ksenia Chernaya

Kliknij by skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

Jak dbać o kręgosłup?

Profilaktyka, a nie leczenie? Jesteśmy za! Sprawdź, jak zadbać o swój kręgosłup, prawidłowo organizując swoje stanowisko pracy i wykonując odpowiednie ćwiczenia. Nie pozwól, by siedzący tryb życia Cię zatrzymał.

Magdalena Gawior

Opublikowany

w dniu

Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne, ponieważ niektóre zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych chorób i dolegliwości. W obecnych czasach popularne są w szczególności te schorzenia, które wiążą się z siedzącym trybem życia – otyłość, a w konsekwencji często cukrzyca czy nadciśnienie, wady i przeciążenia kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka. Dziś chcemy przybliżyć Ci, jak zadbać o kręgosłup, aby nie bolał i nie sprawiał dyskomfortu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Zdrowie

W jaki sposób dba się o higienę w gabinetach lekarskich i kosmetycznych?

Dowiedz się, jak o higienę powinny dbać gabinety medyczne oraz kosmetyczne.

Aleksandra Michaliszyn

Opublikowany

w dniu

Gabinety lekarskie oraz kosmetyczne to miejsca, w których higiena ma wyjątkowe znaczenie. Jak więc o nią zadbać, aby mieć pewność, że oferowane usługi są w stu procentach bezpieczne? Dowiedz się, jakich środków higienicznych używają specjalistyczne gabinety medyczne oraz kosmetyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Zdrowie

Zbilansowana dieta – jak o nią dbać?

Zbilansowana dieta – zobacz, jak o to zadbać! Oto nasze wskazówki!

Karina Strzelińska

Opublikowany

w dniu

Ola Mishchenko/unsplash.com

Przechodzisz na dietę lub postanowiłeś zmienić swoje nawyki żywieniowe? Chcesz kontrolować swoje codzienne posiłki? Nie wiesz jednak, jak je komponować, by były zbilansowane, smaczne i tanie? Oto nasze wskazówki! 

Dlaczego zbilansowana dieta jest tak ważna?

Racjonalna dieta to gwarancja zdrowia, ale i urody. Dobrze zbilansowane posiłki sprawiają, że nasze samopoczucie jest lepsze, a umysł i ciało są w dobrej kondycji. Co ważne, dieta nie zawsze służy odchudzaniu. Każdy z nas, niezależnie od masy ciała i trybu życia powinien przestrzegać kilku podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Odpowiednie żywienie minimalizuje ryzyko występowania wielu chorób, w tym m.in. cukrzycy, otyłości, choroby wieńcowej lub nadciśnienia.

Jak zacząć?

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę ze zdrową dietą i chcemy zacząć odżywiać się świadomie, warto udać się do specjalisty. Z pomocą przychodzą dietetycy, którzy doskonale wiedzą jak działa ludzki organizm. Eksperci analizując nasze parametry tj. BMI, wzrost, wiek itd. określają, jakie zapotrzebowanie kaloryczne jest dla nas idealne. Dietetyk może też ułożyć podstawowy jadłospis i kontrolować efekty naszych działań.

Dla osób początkujących w kwestii komponowania zbilansowanych posiłków doskonałym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny. W wielu miastach w Polsce znajdziemy firmy, które na podstawie ustalonej wcześniej kaloryki, skomponują i dostarczą nam doskonale zbilansowane posiłki. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, zajrzyj na stronę catering dietetyczny Kraków, catering dietetyczny Warszawa lub catering dietetyczny Łódź i wybierz swoją dietę. “Pudełka” to duże ułatwienie na początku wdrażania nowych nawyków żywieniowych, które naprawdę warto rozważyć.

Zbilansowana dieta – kilka zasad

  • Zanim rozpoczniesz przygodę ze zdrowym odżywianiem, zapoznaj się z nową piramidą żywieniową. Co ciekawe, u jej podstaw umieszczono aktywność fizyczną, co oznacza, że jest to jeden z kluczowych czynników wpływających na nasze zdrowie.
  • Zbilansowana dieta musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb naszego organizmu. W tym kontekście należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na nasze zapotrzebowanie kaloryczne. 
  • Zdrowa dieta musi być zróżnicowana – należy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin, a także soli mineralnych. Nie wolno też zapominać o odpowiedniej zawartości błonnika pokarmowego w jadłospisie. 
  • W kontekście zdrowych nawyków żywieniowych nie należy też zapominać o regularnych porach spożywania posiłków, a także o nawodnieniu. 
  • Jeśli chcemy zdrowo się odżywiać, powinniśmy unikać jedzenia typu fast food, które nie dostarcza zbyt wielu składników odżywczych, a jedynie dużej ilości kalorii. W perspektywie długoterminowej takie dania mogą powodować tycie, a także negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Na co dzień warto zrezygnować też z posiłków, w których znajdują się duże ilości soli i cukru.
  • Ważna jest także suplementacja, w tym obowiązkowo witaminą D3, ale również kwasami omega 3, jeśli nie jemy na co dzień zbyt wielu tłustych ryb takich jak na przykład łosoś, makrela lub śledź.

zdj. główne: Ola Mishchenko/unsplash.com

Kontynuuj czytanie

Popularne