Jak dbać o kręgosłup?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne, ponieważ niektóre zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych chorób i dolegliwości. W obecnych czasach popularne są w szczególności te schorzenia, które wiążą się z siedzącym trybem życia – otyłość, a w konsekwencji często cukrzyca czy nadciśnienie, wady i przeciążenia kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka. Dziś chcemy przybliżyć Ci, jak zadbać o kręgosłup, aby nie bolał i nie sprawiał dyskomfortu.

Profilaktyka schorzeń kręgosłupa

Zamiast leczyć, warto zapobiegać, dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka schorzeń kręgosłupa. Polega ona na nieprzeciążaniu tego ważnego organu, stosowaniu odpowiednich ćwiczeń, a także dbaniu o takie rzeczy, jak: zdrowe warunki pracy, unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów, zdrowy sen. Jeżeli jednak już mierzysz się z bólem pleców, potrzebna może Ci być rehabilitacja warszawa. W tej sytuacji jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem – może to być lekarz rodzinny warszawa lub specjalista, o ile posiadasz do niego skierowanie lub jesteś gotowy na zapłacenie za wizytę prywatną. Dopóki jednak chcesz przeciwdziałać schorzeniom, a nie leczyć juz istniejące, postaraj się wprowadzić w życie opisane przez nas zasady. 

Zdrowe warunki pracy – jak dbać o kręgosłup pracując przy komputerze?

Praca zdalna, praca biurowa i generalnie praca siedząca to coraz popularniejsze zjawisko. Niestety, siedzenie przy komputerze nie jest najlepsze dla kręgosłupa. Na szczęście możesz zadbać o to, by zredukować negatywny wpływ siedzącego trybu życiu na swój kręgosłup – i mowa tu nie tylko o ćwiczeniach, ale także o odpowiednich zachowaniach podczas pracy. Ważne jest na przykład siadanie w wygodnej odległości od monitora (krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości Twoich oczu). Kręgosłup, a przede wszystkim odcinek szyjny powinny być wyprostowane (warto więc ćwiczyć bezwzrokowe pisanie na klawiaturze, zwłaszcza, jeżeli robisz to często). Blat biurka oraz podłokietniki powinny znajdować się natomiast na wysokości pępka. Ważne jest także oparcie krzesła – powinno ono przybrać kształt naturalnych krzywizn kręgosłupa i ściśle do niego przylegać podczas pracy. Nie zapomnij też o przerwach i zmianach pozycji. Równie ważne są jednak ćwiczenia, które będziesz wykonywał po zakończeniu pracy – w ułożeniu odpowiedniego ich programu może pomóc Ci DM Fizjoterapia, ponieważ w kwestii zdrowia zawsze warto ufać przede wszystkim profesjonalistom.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Polecamy