Connect with us

Zdrowie

Dopadł Cię kaszel? Oto 5 skutecznych sposobów, aby go złagodzić

Jeśli dopadł Cię kaszel, nie biegnij od razu do apteki. Wspomóż się naturalnymi środkami, które z pewnością trzymasz w lodówce lub kredensie!

Justyna Jarmułowicz

Opublikowany

w dniu

Potrzebujesz 4 min. aby przeczytać ten wpis
yeoul Shin/unsplash.com

Jesień to pora roku, kiedy kaszel przydarza nam się najczęściej. Wybiegniesz w porze lunchu bez szalika na zimny wiatr i – abrakadabra – następnego dnia budzisz się z kaszlem. Kaszel, czy to suchy, czy mokry, jest w stanie zepsuć nam cały dzień i spędzić sen z powiek. Przed Tobą 5 skutecznych sposobów na złagodzenie kaszlu w warunkach domowych!

Ocet jabłkowy w walce z kaszlem

Ocet jabłkowy jest najchętniej wykorzystywanym rodzajem octu, gdyż niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. W przypadku wystąpienia kaszlu można go wykorzystać na kilka sposobów. Jeśli chcesz pozbyć się uczucia łaskotania w gardle, wymieszaj dwie łyżki stołowe octu jabłkowego w szklance wody. Uzyskaną miksturę pij do dwóch razy dziennie. 

Działanie octu jabłkowego możesz wzmocnić miodem lub imbirem. Do rozcieńczonego octu dodaj odpowiednio łyżkę stołową surowego miodu lub łyżeczkę świeżego startego imbiru. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w szklance wymieszać wszystkie trzy składniki.

Miód i cytryna

Mikstura uzyskana w drodze połączenia miodu i cytryny to tradycyjny środek stosowany w leczeniu kaszlu. Za sprawą swoich właściwości antybakteryjnych miód zwalcza drobnoustroje odpowiedzialne za wystąpienie kaszlu, natomiast cytryna wzmacnia układ odpornościowy, niszczy wirusy i zmniejsza stan zapalny.

Wykorzystaj moc tych dwóch składników i przygotuj miksturę łagodzącą kaszel. Wymieszaj pół filiżanki surowego miodu z 3 łyżkami stołowymi soku z cytryny. Następnie dodawaj powoli ¼ szklanki ciepłej wody. Bierz po jednej łyżce stołowej uzyskanej zawiesiny dwa razy dziennie: w ciągu dnia i przed spoczynkiem nocnym.

Napar z tymianku

Tymianek łagodzi stany zapalne i podrażnienie. Rozrzedza także wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, przez co ułatwia jej odkrztuszanie. Napar z tymianku jest więc idealnym rozwiązaniem w przypadku kaszlu mokrego, choć jest równie skuteczny, gdy dopada nas kaszel suchy. Są różne sposoby przygotowania naparu z tymiankiem. My proponujemy ten najprostszy: wsyp łyżkę stołową suszonego tymianku do garnuszka i zalej szklanką wody. Powoli podgrzewaj, a gdy zakipi, gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Zdejmij z ognia, a gdy wystygnie, odcedź. Pij ¼ szklanki 3–4 razy dziennie.

Inhalacje z użyciem olejków eterycznych

Bardzo przyjemny sposób na uporczywy kaszel. Zagotuj w dużym garnku wodę. Zdejmij z ognia i dodaj 5–6 kropli wybranego olejku eterycznego. W łagodzeniu kaszlu najbardziej pomocny będzie olejek eukaliptusowy, anyżowy, tymiankowy lub sosnowy. Pochyl się nad garnkiem, nakrywając głowę ręcznikiem, i wdychaj wydobywającą się parę przez około 10 minut. Inhalacje to proste i skuteczne zabiegi, które można stosować w przypadku uciążliwego kaszlu i w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Cebula na kaszel

Może niezbyt przyjemny, za to skuteczny sposób na kaszel. Posiekaj cebulę i wyłóż cienką warstwą na kompres. Przykryj nim szyję i odpoczywaj tak przez 30 minut. Takie zastosowanie cebuli sprawdzi się w przypadku kaszlu mokrego. A jeśli męczy Cię kaszel suchy, postaw na syrop z cebuli. 

Jak go przygotować? Obierz i pokrój cebulę w drobne kawałki, przełóż do naczynia, zasyp cukrem i pozostaw na kilka godzin. Gdy cebula puści sok, syrop będzie gotowy. Wtedy przelej go do butelki, przecedzając przez sitko lub gazę. Syrop z cebuli spożywaj po jedzeniu dwa razy dziennie po 2 łyżeczki.

Zdj. główne: yeoul Shin/unsplash.com

Tłumaczka i copywriterka o szerokich zainteresowaniach i szczególnym zamiłowaniu do kwestii związanych z rozwojem osobistym i zdrowym stylem życia. Na co dzień pisze i tłumaczy, w wolnych chwilach gotuje, wędruje po lesie i nie może się powstrzymać przed obmyślaniem kolejnych planów na życie. Ceni sobie bliskie relacje z ludźmi i chętnie służy pomocą i cenną wskazówką.

Kliknij by skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

Jak dbać o kręgosłup?

Profilaktyka, a nie leczenie? Jesteśmy za! Sprawdź, jak zadbać o swój kręgosłup, prawidłowo organizując swoje stanowisko pracy i wykonując odpowiednie ćwiczenia. Nie pozwól, by siedzący tryb życia Cię zatrzymał.

Magdalena Gawior

Opublikowany

w dniu

Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne, ponieważ niektóre zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych chorób i dolegliwości. W obecnych czasach popularne są w szczególności te schorzenia, które wiążą się z siedzącym trybem życia – otyłość, a w konsekwencji często cukrzyca czy nadciśnienie, wady i przeciążenia kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka. Dziś chcemy przybliżyć Ci, jak zadbać o kręgosłup, aby nie bolał i nie sprawiał dyskomfortu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Zdrowie

W jaki sposób dba się o higienę w gabinetach lekarskich i kosmetycznych?

Dowiedz się, jak o higienę powinny dbać gabinety medyczne oraz kosmetyczne.

Aleksandra Michaliszyn

Opublikowany

w dniu

Gabinety lekarskie oraz kosmetyczne to miejsca, w których higiena ma wyjątkowe znaczenie. Jak więc o nią zadbać, aby mieć pewność, że oferowane usługi są w stu procentach bezpieczne? Dowiedz się, jakich środków higienicznych używają specjalistyczne gabinety medyczne oraz kosmetyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Zdrowie

Zbilansowana dieta – jak o nią dbać?

Zbilansowana dieta – zobacz, jak o to zadbać! Oto nasze wskazówki!

Karina Strzelińska

Opublikowany

w dniu

Ola Mishchenko/unsplash.com

Przechodzisz na dietę lub postanowiłeś zmienić swoje nawyki żywieniowe? Chcesz kontrolować swoje codzienne posiłki? Nie wiesz jednak, jak je komponować, by były zbilansowane, smaczne i tanie? Oto nasze wskazówki! 

Dlaczego zbilansowana dieta jest tak ważna?

Racjonalna dieta to gwarancja zdrowia, ale i urody. Dobrze zbilansowane posiłki sprawiają, że nasze samopoczucie jest lepsze, a umysł i ciało są w dobrej kondycji. Co ważne, dieta nie zawsze służy odchudzaniu. Każdy z nas, niezależnie od masy ciała i trybu życia powinien przestrzegać kilku podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Odpowiednie żywienie minimalizuje ryzyko występowania wielu chorób, w tym m.in. cukrzycy, otyłości, choroby wieńcowej lub nadciśnienia.

Jak zacząć?

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę ze zdrową dietą i chcemy zacząć odżywiać się świadomie, warto udać się do specjalisty. Z pomocą przychodzą dietetycy, którzy doskonale wiedzą jak działa ludzki organizm. Eksperci analizując nasze parametry tj. BMI, wzrost, wiek itd. określają, jakie zapotrzebowanie kaloryczne jest dla nas idealne. Dietetyk może też ułożyć podstawowy jadłospis i kontrolować efekty naszych działań.

Dla osób początkujących w kwestii komponowania zbilansowanych posiłków doskonałym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny. W wielu miastach w Polsce znajdziemy firmy, które na podstawie ustalonej wcześniej kaloryki, skomponują i dostarczą nam doskonale zbilansowane posiłki. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, zajrzyj na stronę catering dietetyczny Kraków, catering dietetyczny Warszawa lub catering dietetyczny Łódź i wybierz swoją dietę. “Pudełka” to duże ułatwienie na początku wdrażania nowych nawyków żywieniowych, które naprawdę warto rozważyć.

Zbilansowana dieta – kilka zasad

  • Zanim rozpoczniesz przygodę ze zdrowym odżywianiem, zapoznaj się z nową piramidą żywieniową. Co ciekawe, u jej podstaw umieszczono aktywność fizyczną, co oznacza, że jest to jeden z kluczowych czynników wpływających na nasze zdrowie.
  • Zbilansowana dieta musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb naszego organizmu. W tym kontekście należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na nasze zapotrzebowanie kaloryczne. 
  • Zdrowa dieta musi być zróżnicowana – należy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin, a także soli mineralnych. Nie wolno też zapominać o odpowiedniej zawartości błonnika pokarmowego w jadłospisie. 
  • W kontekście zdrowych nawyków żywieniowych nie należy też zapominać o regularnych porach spożywania posiłków, a także o nawodnieniu. 
  • Jeśli chcemy zdrowo się odżywiać, powinniśmy unikać jedzenia typu fast food, które nie dostarcza zbyt wielu składników odżywczych, a jedynie dużej ilości kalorii. W perspektywie długoterminowej takie dania mogą powodować tycie, a także negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Na co dzień warto zrezygnować też z posiłków, w których znajdują się duże ilości soli i cukru.
  • Ważna jest także suplementacja, w tym obowiązkowo witaminą D3, ale również kwasami omega 3, jeśli nie jemy na co dzień zbyt wielu tłustych ryb takich jak na przykład łosoś, makrela lub śledź.

zdj. główne: Ola Mishchenko/unsplash.com

Kontynuuj czytanie

Popularne