Co jeść, żeby być większym? Niestety czasami przybranie na wadze nie jest łatwe. Przyrost masy mięśniowej u mężczyzny wymaga odpowiednio dobranej diety. Jadłospis powinien być też zdrowy i bez pustych kalorii.
Dieta dla mężczyzn z niedowagą
Nad dietą na masę powinny się pochylić szczególnie osoby z niedowagą. Jednym z jej powodów może być właśnie źle zbilansowany jadłospis. Niektóre jednostki chorobowe także mogą się do niej przyczynić, są to między innymi: zapalenie jelit, zaburzenia hormonalne, depresja lub choroby nowotworowe. Także alergie i nietolerancja na poszczególne składniki pokarmowe mogą być źródłem trudności w osiągnięciu odpowiedniej wagi.
Odpowiednia ilość kalorii
Podstawową zasadą tej diety jest konieczność spożywania dużej ilości jedzenia. Dla zbudowania masy niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Chodzi jednak o to, aby nie doszło do zmagazynowania dużej ilości tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Zaleca się, żeby mężczyzna, który pragnie przytyć, dostarczał sobie 2500–3000 kalorii każdego dnia.
Ilość kalorii należy zwiększać stopniowo
Dobrym wyjściem jest stopniowe zwiększanie ilości spożywanych kalorii – w pierwszym etapie o 10%. Rozkład poszczególnych składników powinien obejmować:
20% białek,
30% tłuszczów,
50% węglowodanów.
Skąd czerpać poszczególne składniki?
węglowodany: źródło energii dla mięśni, którego dużą zawartość posiadają makaron, kasza gryczana, chleb pełnoziarnisty, ryż, pieczywo pełnowartościowe;
białko: składnik odpowiedzialny za budowanie mięśni, który można znaleźć w dużej ilości w chudym mięsie, rybach, mleku, jogurtach i jajkach;
pełnowartościowe tłuszcze: dobrej jakości oleje nierafinowane np. olej lniany, oliwa z oliwek.
Michał Kanclerz TrenerTV – Dieta na masę mięśniową – przykładowe posiłki
Regularnie spożywane posiłki
Trudno jest zbudować masę mięśniową bez regularnego dostarczania składników odżywczych. Niesystematyczne posiłki są bez wątpienia wrogiem dobrej diety na masę dla mężczyzn. Szczególnie ważne są śniadania i kolacje, ale jeść powinno się pięć razy dziennie, optymalnie co 3–4 godziny.
Śniadanie powinno dostarczać dużej ilości energii na cały dzień i być wartościowe. Może zapewnić idealne rozpoczęcie dnia, więc nie należy go pomijać i zaniedbywać.
Kolacja jest bardzo ważnym posiłkiem w przypadku diety na masę dla mężczyzn, bo w niej uzupełnia się dzienną porcję kalorii do zakładanego wcześniej poziomu. Musi zawierać dużą ilość białka i najlepiej, gdy spożywana jest najpóźniej na 2 godziny przed snem.
Duża ilość białka w diecie
Przy tej diecie zaleca się spożywanie białka we wszystkich trzech najważniejszych posiłkach w ciągu dnia. Jego zawartość w daniu powinna wynosić około 50 g.
Owoce i warzywa
Warto jeść owoce i warzywa. Pierwsze z nich dwa razy dziennie, ostatnie nawet pięciokrotnie. Dlaczego tak często? Przede wszystkim, dlatego że są źródłem składników mineralnych i antyoksydantów.
Zdrowe tłuszcze i węglowodany
Tłuszcze powinno się pozyskiwać z różnych źródeł. Dobrze jest spożywać je pod postacią oliwy z oliwek, pestek z dyni i słonecznika, tłustych ryb, oleju rzepakowego lub masła. Węglowodany powinno się spożywać w nisko przetworzonej formie, choćby w kaszach, ryżu, ziemniakach, roślinach strączkowych i pieczywie pełnoziarnistym.
Picie wody
Co ma woda do diety na masę dla mężczyzn? Mięśnie w ¾ składają się właśnie z niej. Zaleca się więc picie przynajmniej 2 litrów wody każdego dnia. Przy treningu można bez wahania dołożyć do tej porcji kolejny litr.
Należy zrezygnować z używek i słodyczy
Niestety, ale miłośnicy piwa nie będą zadowoleni z zaleceń dotyczących diety na masę dla mężczyzn. Zwłaszcza piwo, choćby najlepszej jakości, dostarcza niepotrzebnych pustych kalorii. Powoduje również osłabienie organizmu. Podobnie jest z piciem kawy – powinniśmy ją porzucić, ponieważ pobudza metabolizm. Oczywiście rezygnacja z niewłaściwych składników diety powinna też obejmować słodycze, gazowane napoje i dania typu fast food.
Historyk oraz ekonomista, kończy doktorat. Zajmuje się copywritingiem, bo ceni sobie kreatywną pracę, niezależność oraz jest ciekawy świata. Tworzy artykuły dla ogólnopolskich tytułów – najczęściej o tematyce biznesu i kultury, ale też życia codziennego. Jego pasje to ekologiczne rozwiązania, zwierzęta i prace w ogrodzie.
Dbanie o zdrowie każdego dnia to najlepszy sposób na zachowanie doskonałej kondycji oraz dobrego samopoczucia na długie lata. Jak jednak skutecznie zadbać o swój dobrostan? Przedstawiamy najważniejsze kroki dbania o zdrowie.
Krok pierwszy: zdrowa dieta
Jednym z najważniejszych kroków dbania o zdrowie jest dobrze dobrana, zdrowa dieta. W końcu nie bez powodu mówi się, że “jesteś tym, co jesz”. Jak jednak zadbać o zbilansowany jadłospis?
Przede wszystkim sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne oraz dowiedz się, ile białka, tłuszczy oraz węglowodanów potrzebuje Twój organizm do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętaj też, że zdrowa dieta być złożona z 4 do 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia oraz opierać się na dużej ilości warzyw i nieprzetworzonej żywności. Warto także uwzględnić w niej odpowiednią ilości płynów, a w szczególności wody oraz wyciskanych sków owocowo-warzywnych.
Aby dieta była jeszcze zdrowsza, możesz też zdecydować się na naturalną suplementację. Możesz postawić na przykład na Ashwagandha tabletki, które będą miały zbawienny wpływ na cały Twój organizm.
Krok drugi: aktywność fizyczna
Dla zachowania dobrego stanu zdrowia ważna jest także regularna aktywność fizyczna. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na spojoną praktykę jogi, czy też na intensywny trening na siłowni, ruch będzie miał cudowny wpływ na Twoje ciało i umysł – znacząco zwiększy witalność i będzie bardzo korzystnie wpływać na układ ruchu, układ krążenia oraz układ oddechowy. Ponadto aktywność fizyczna pomaga w szybszej regeneracji organizmu oraz zmniejsza ryzyko dolegliwości bólowych.
Krok trzeci: sen i wypoczynek
Mówiąc o dbaniu o zdrowie, nie można zapomnieć o wypoczynku i śnie. Należy pamiętać, że podczas snu nasz organizm się regeneruje, dlatego też tak ważne jest, aby spać co najmniej 7,5 godzin dziennie. Pamiętaj też, że bardzo istotna jest nie tylko ilość, ale także jakość snu – postaraj się, aby Twoje łóżko było wygodne oraz odpowiednie dla prawidłowej pozycji kręgosłupa.
Krok czwarty: regularne badania
Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem na dłużej, nie możesz zapominać o regularnych badaniach. Szczególnie ważne są badania z krwi oraz z moczu, które pokazują ogólną kondycję organizmu i pozwalają na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Koniecznie rób takie badania profilaktyczne co najmniej raz do roku. Warto także raz na jakiś czas zdecydować się na profilaktyczne wizyty u lekarzy specjalistów takich jak neurolog, laryngolog, kardiolog czy też optometrysta Poznań jest miastem, gdzie znajdziesz wielu doświadczonych specjalistów, którzy pomogą Ci w pełni zadbać o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Jesień to pora roku, kiedy kaszel przydarza nam się najczęściej. Wybiegniesz w porze lunchu bez szalika na zimny wiatr i – abrakadabra – następnego dnia budzisz się z kaszlem. Kaszel, czy to suchy, czy mokry, jest w stanie zepsuć nam cały dzień i spędzić sen z powiek. Przed Tobą 5 skutecznych sposobów na złagodzenie kaszlu w warunkach domowych!
Ocet jabłkowy w walce z kaszlem
Ocet jabłkowy jest najchętniej wykorzystywanym rodzajem octu, gdyż niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. W przypadku wystąpienia kaszlu można go wykorzystać na kilka sposobów. Jeśli chcesz pozbyć się uczucia łaskotania w gardle, wymieszaj dwie łyżki stołowe octu jabłkowego w szklance wody. Uzyskaną miksturę pij do dwóch razy dziennie.
Działanie octu jabłkowego możesz wzmocnić miodem lub imbirem. Do rozcieńczonego octu dodaj odpowiednio łyżkę stołową surowego miodu lub łyżeczkę świeżego startego imbiru. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w szklance wymieszać wszystkie trzy składniki.
Miód i cytryna
Mikstura uzyskana w drodze połączenia miodu i cytryny to tradycyjny środek stosowany w leczeniu kaszlu. Za sprawą swoich właściwości antybakteryjnych miód zwalcza drobnoustroje odpowiedzialne za wystąpienie kaszlu, natomiast cytryna wzmacnia układ odpornościowy, niszczy wirusy i zmniejsza stan zapalny.
Wykorzystaj moc tych dwóch składników i przygotuj miksturę łagodzącą kaszel. Wymieszaj pół filiżanki surowego miodu z 3 łyżkami stołowymi soku z cytryny. Następnie dodawaj powoli ¼ szklanki ciepłej wody. Bierz po jednej łyżce stołowej uzyskanej zawiesiny dwa razy dziennie: w ciągu dnia i przed spoczynkiem nocnym.
Tymianek łagodzi stany zapalne i podrażnienie. Rozrzedza także wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, przez co ułatwia jej odkrztuszanie. Napar z tymianku jest więc idealnym rozwiązaniem w przypadku kaszlu mokrego, choć jest równie skuteczny, gdy dopada nas kaszel suchy. Są różne sposoby przygotowania naparu z tymiankiem. My proponujemy ten najprostszy: wsyp łyżkę stołową suszonego tymianku do garnuszka i zalej szklanką wody. Powoli podgrzewaj, a gdy zakipi, gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Zdejmij z ognia, a gdy wystygnie, odcedź. Pij ¼ szklanki 3–4 razy dziennie.
Inhalacje z użyciem olejków eterycznych
Bardzo przyjemny sposób na uporczywy kaszel. Zagotuj w dużym garnku wodę. Zdejmij z ognia i dodaj 5–6 kropli wybranego olejku eterycznego. W łagodzeniu kaszlu najbardziej pomocny będzie olejek eukaliptusowy, anyżowy, tymiankowy lub sosnowy. Pochyl się nad garnkiem, nakrywając głowę ręcznikiem, i wdychaj wydobywającą się parę przez około 10 minut. Inhalacje to proste i skuteczne zabiegi, które można stosować w przypadku uciążliwego kaszlu i w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.
Może niezbyt przyjemny, za to skuteczny sposób na kaszel. Posiekaj cebulę i wyłóż cienką warstwą na kompres. Przykryj nim szyję i odpoczywaj tak przez 30 minut. Takie zastosowanie cebuli sprawdzi się w przypadku kaszlu mokrego. A jeśli męczy Cię kaszel suchy, postaw na syrop z cebuli.
Jak go przygotować? Obierz i pokrój cebulę w drobne kawałki, przełóż do naczynia, zasyp cukrem i pozostaw na kilka godzin. Gdy cebula puści sok, syrop będzie gotowy. Wtedy przelej go do butelki, przecedzając przez sitko lub gazę. Syrop z cebuli spożywaj po jedzeniu dwa razy dziennie po 2 łyżeczki.
Realizacja recepty online – o czym warto wiedzieć?
Realizacja e-recepty online to prosty i szybki proces. Warto przy tym zaznaczyć, że nawet wystawienie recepty może odbyć się bez wizyty u lekarza, a elektroniczna wersja działa w sposób bardzo podobny do swojego papierowego odpowiednika.
Realizacja e-recepty online to prosty i szybki proces. Warto przy tym zaznaczyć, że nawet wystawienie recepty może odbyć się bez wizyty u lekarza, a elektroniczna wersja działa w sposób bardzo podobny do swojego papierowego odpowiednika. To rozwiązanie ma wiele korzyści – z pewnością warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.
E-recepta – jaka jest data ważności?
E-recepta online to alternatywa dla tradycyjnej, papierowej recepty, wydanej przez lekarza po wcześniejszym wywiadzie medycznym. Ich termin ważności z reguły pokrywa się z datami obowiązującymi w przypadku standardowych recept. Większość z nich można zrealizować przez 30 dni od dnia wystawienia, jednak w zależności od grupy leku okres ten może być krótszy lub dłuższy. W przypadku e-recepty na antybiotyki standardowy termin to tydzień – wynika to z faktu, że są one przypisywane głównie w sytuacjach, które wymagają szybkiego działania. Recepty online na preparaty immunologiczne, takie jak szczepionki, są natomiast ważne o wiele dłużej, bo aż przed 120 dni od wystawienia. Bez względu na rodzaj leku e-recepta online możliwa jest do uzyskania w wygodny sposób za pośrednictwem portalu Receptomat.
Warto podkreślić, że nie ma możliwości wydłużenia e-recepty. Jedynym sposobem, by uzyskać drugą receptę online na ten sam lek, jest ponowne wypełnienie formularza decydującego o wystawieniu e-recepty, co jest w zasadzie odpowiednikiem powtórzenia wizyty u lekarza. Datę ważności recepty online można znaleźć w dowolnym momencie na Internetowym Koncie Pacjenta. Co więcej, w systemie widoczna jest również pełna historia leczenia i szereg innych, przydatnych informacji. Przy każdej recepcie można znaleźć także jej kod, który wraz z numerem PESEL będzie potrzebny do odbioru leku w aptece. Niezbędne informacje są dostępne również na portalu, z którego korzystaliśmy przy wystawianiu recepty, na przykład https://receptomat.pl/.
Ile leków może zawierać jedna e-recepta?
Z reguły jedna e-recepta dotyczy jednego leku; wyjątkiem są recepty zbiorcze, na których może znajdować się do pięciu różnych produktów. Jeśli chodzi o dawki leku, ich liczba zależy głównie od okresu ważności oraz sytuacji danego pacjenta. W przypadku recept wystawianych na dłuższy czas można kupić większy zapas lekarstw od razu lub regularnie go uzupełniać. Warto jednak mieć na uwadze, że za jednym razem można nabyć jedynie leki wystarczające na 120 dni kuracji. Pierwsza dawka przeważnie nie może być kupiona później niż w ciągu trzydziestu dni od momentu wystawienia e-recepty.
E-recepta – czy ktoś inny może wykupić leki w moim imieniu?
Co istotne, leki wystawione na receptę może odebrać każda osoba, która jest w stanie udzielić farmaceucie wydającemu leki informacje potrzebne do zrealizowania recepty. Mowa o czterocyfrowym kodzie oraz numerze PESEL pacjenta. Osoba odbierająca leki może być również upoważniona do przeglądania Twoich danych na Internetowym Koncie Pacjenta, aby poznać szczegóły dotyczące dawkowania leku lub właśnie uzyskać informacje o kodzie e-recepty. Jest to bardzo przydatne w przypadku opieki nad starszymi osobami lub w sytuacjach, w których osoba potrzebująca leków jest z różnych względów niezdolna do osobistej wizyty w aptece.