Artykuł sponsorowany
Regularne badania są podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia. Każdy mężczyzna powinien systematycznie poddawać się konkretnym badaniom. Zobacz, jakim i jak często.
Odwiedzanie stomatologa, jeżeli nie ma zaleceń co do częstszych wizyt, powinno mieć miejsce co kilka miesięcy. Przyjęło się, że na konsultacje z dentystą należy chodzić minimum dwa razy w roku, jeżeli stomatolog nie zalecił częstszych wizyt. Ważne jest, żeby wybrać odpowiedniego lekarza-dentystę, który posiada niezbędny sprzęt, żeby przeprowadzić w razie potrzeby odpowiednie zabiegi. Do sprzętu specjalistycznego stomatologów należą między innymi wiertła dentystyczne.
Mężczyźni po 30. roku życia, które nie zauważyły pogorszenia w widzeniu, powinny odwiedzać okulistę raz na dwa-trzy lata. Jeśli jednak pracujesz przy komputerze albo w miejscu, gdzie Twoje oczy narażone są na szkodliwy wpływ albo uszkodzenia mechaniczne, powinieneś zwracać szczególną uwagę na wszelkie niepokojące objawy. Oczy to bardzo wrażliwy i delikatny narząd, dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych. Jeśli masz wadę wzroku, powinieneś odwiedzać gabinet okulistyczny przynajmniej raz do roku. Jeżeli chcesz znaleźć dobry salon optyczny Poznań jest jednym z miejsc, gdzie znajdziesz profesjonalnych okulistów.
Badania płuc zalecane są przede wszystkim osobom, które są narażone na choroby układu oddechowego. Do podstawowych badań należy RTG klatki piersiowej. Jeśli wykryte zostaną jakieś nieprawidłowości, wykonuje się tomografię komputerową klatki piersiowej. Płuca badać powinni regularnie zwłaszcza mężczyźni, którzy palą papierosy lub genetycznie obciążeni są chorobami tych narządów. Dotyczy to też osób, które chrapią, ponieważ prawdopodobne jest wtedy, że cierpią na bezdech senny. W leczeniu bezdechu, a także niewydolności oddechowej, pomoże z pewnością aparatura specjalistyczna, którą oferuje sklep medyczny oddychasz.pl.
To jedno z najbardziej podstawowych badań krwi. Pomaga w ocenie stanu zdrowia, a wykonywać się ją powinno raz na rok. Odchylenia od normy w morfologii mogą pomóc we wczesnej diagnostyce wielu chorób.
To badanie poziomu cholesterolu w organizmie. Szczególnie powinny wykonywać je osoby, które palą papierosy, mają nadwagę, są mało aktywnie fizycznie, a także te, u których z różnych przyczyn zwiększone jest ryzyko chorób układu krążenia. Badać powinni się także mężczyźni obciążeni skłonnością genetyczną do podwyższonego cholesterolu. Lipidogram powinno wykonywać się co dwa-trzy lata, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Mężczyźni powinni regularnie badać prostatę. Wizyty kontrolne powinny odbywać się raz na trzy lata. Ważne jest także, żeby dokonywać regularnie samobadania, najlepiej raz na pół roku. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się natomiast osoby, którzy posiadają obciążenie genetyczne.
To proste badanie krwi, które powinno wykonywać się raz w roku. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których występują czynniki mogące sprzyjać uszkodzeniom wątroby. Niepokojącymi objawami w tym przypadku mogą być między innymi: ciągłe poczucie zmęczenia i osłabienia, utrata wagi i apetytu, wzdęcia, nudności czy bolesne skurcze mięśni.
Mężczyźni powinni badać także raz w roku OB oraz stężenie glukozy we krwi. Należy także wykonać ogólne badanie moczu. Warto też kontrolować ciśnienie krwi, a raz na trzy lata powinno zaplanować się poziom elektrolitów we krwi (magnez, sód, potas, fosfor i wapń).
Zdjęcie główne: sebra/Adobe Stock