Artykuł sponsorowany
Różne osoby mają różne sposoby ekspresji. Zdobienie ciała sztuką w formie tatuaży od wieków jest popularną formą wyrażania siebie, swojej kultury i przynależności. Wiele osób marzy o tatuażu, ale boi się go zrobić lub nie wie, jak się za to zabrać. Przy tatuowaniu muszą być zachowane odpowiednie warunki, a jako świadomy klient będziesz w stanie ocenić, czy standard wybranego przez Ciebie studia jest wystarczający. Oto, co warto wiedzieć przed swoim pierwszym tatuażem i jak się do niego przygotować.
Przy szukaniu tatuatora, którego dzieło chcesz nosić na swojej skórze, zazwyczaj o wyborze decyduje portfolio danego artysty. Owszem, warto sprawdzić, z kim będziesz mieć do czynienia, obejrzeć prace tatuatora, poszukać opinii u byłych klientów i przekonać się, czy jego styl Ci odpowiada. Najważniejsza w studiu tatuażu jest jednak higiena. Nawet najbardziej utalentowany tatuator nie powinien być dla Ciebie powodem, dla którego pójdziesz na kompromisy w kwestii czystości. Tatuowanie jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego muszą być przy nim zachowane najwyższe standardy higieny. W czasie wstępnej wizyty w salonie możesz zapytać tatuatorów, jak przygotowują swoje stanowiska lub dyskretnie podejrzeć artystów przy pracy i sprawdzić, jak wygląda ich stanowisko. Zarówno fotel, jak i stolik, na którym ułożone są tusze oraz maszynka powinny być pokryte folią a cartridge do maszynki, na przykład od El Cartel, muszą być jednorazowego użytku. Podczas przygotowywania swojego miejsca do pracy, artysta powinien mieć na sobie jednorazowe rękawiczki. W kwestiach higieny przy dziaraniu nigdy nie gódź się na ustępstwa.
Informacji na temat tego, jak się przygotować, powinien udzielić Ci Twój tatuator, jednak często w emocjach i ekscytacji takie rzeczy wypadają z głowy. Pamiętaj, żeby na co najmniej tydzień, a najlepiej dwa, przed dziaraniem intensywnie i skutecznie nawilżać skórę, by poprawić jej elastyczność i strukturę. Na miejscu, bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu, przygotuje Cię sam tatuator. Miejsce na tatuaż powinno być umyte i zdezynfekowane, dokładnie osuszone i pozbawione owłosienia.
Gojenie tatuażu trwa zazwyczaj kilka tygodni. W tym czasie musisz bardzo dbać i uważać na świeżą dziarkę. Po zakończonej sesji tatuator powinien wręczyć Ci przygotowaną i spisaną wcześniej “instrukcję obsługi” tatuażu. Mimo to warto jednak cały czas przypominać sobie o tym, jak powinna wyglądać pielęgnacja gojącego się miejsca.
Najważniejsze jest nawilżanie skóry i częste natłuszczanie jej, by pozostawała jak najbardziej elastyczna. Kluczowa dla wyglądu tatuażu i procesu gojenia jest także ochrona przed słońcem. Nowego tatuażu pod żadnym pozorem nie wolno opalać! Unikaj także pływania w zbiornikach wodnych, nie tylko ze względu na bakterie, lecz także z myślą o tym, że długi kontakt skóry z wodą może sprawić, że tusz gorzej się przyjmie. Tatuaż należy myć delikatnym mydłem lub płynem do ciała zawierającym naturalne i bardzo łagodne substancje myjące, a nie ostre detergenty. Zbyt intensywne środki do mycia skóry mogą podrażnić miejsce gojenia i pogorszyć wygląd tatuażu.
Fot.: Jonathan Cooper/unsplash.com