Męska marynarka – jaką wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dobrze dobrać męską marynarkę do danej okazji? Kierować się tylko modą i popularnym fasonem, czy też bardzo duże znaczenie przykładać np. do jakości materiału? 

Bezsprzecznie warto zastanowić się nad tymi pytaniami. O czym jeszcze pamiętać przy wyborze marynarki? Podpowiadamy.

Marynarka musi dobrze leżeć na sylwetce

Być może dla wielu osób będzie to dość oczywiste, ale jednak musi być przypomniane: nim wybierzemy marynarkę, musimy dobrze znać swoje wymiary. Rozmiar ma bardzo wielkie znaczenie: idealnie dobrana marynarka nie może opinać sylwetki, ale źle wygląda też wtedy, gdy na niej obwisa.

Zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy strój przez internet, powinniśmy zadbać o zdjęcie naszych wymiarów w odpowiedniej pozycji – na stojąco i będąc wyprostowanym. Poleca się szczególną uwagę zwracać na to, jak dany model leży na naszych plecach i ramionach. Nie ma tutaj miejsca na marszczenie się materiału czy nieestetyczne fałdki.

Jak długa ma być nasza marynarka?

Zdarza się, że lepiej czujemy się w dłuższej lub krótszej marynarce, ale ustalono w tej dziedzinie pewne proporcje. Przyjmuje się, że długość marynarki powinna wynosić połowę naszego wzrostu. Jeśli więc mamy 184 cm wzrostu, to długość marynarki powinna wynosić ok. 92 cm.

Jakie powinny być rękawy marynarki? 

Długość rękawa to kolejny element tego stroju, z którym miewamy problemy. Jak daleko powinien sięgać, by marynarka świetnie się prezentowała, ukazując proporcjonalną sylwetkę mężczyzny, który ją nosi? Proponuje się, żeby na wyprostowanej ręce rękaw sięgał do przegubu nadgarstka. Mankiety koszuli powinny nieznacznie wystawać poza rękaw. 

Jakie są rodzaje marynarek męskich?

Do wyboru mamy przede wszystkim trzy istotne rodzaje męskich marynarek. Każdy z nich nie tylko prezentuje się nieco inaczej, ale jest też przeznaczony na różne okazje. Możemy więc postawić na:

Marynarki garniturowe

Jest najczęściej jednym z dwóch lub trzech, gdy w grę wchodzi też kamizelka, elementów tworzących garnitur. Z tego powodu najczęściej nosi się ją  zestawieniu z męskimi spodniami do garnituru. Daje to bardzo eleganckie połączenie, które jest przy tym także uniwersalne. Nadaje się do pracy, na elegancką randkę lub inne spotkanie, gdzie elegancja jest w cenie.   

Marynarki smokingowe

Strój nieco mniej popularny niż marynarki garniturowe, bo przeznaczony na wyjątkowe okazje i gale. Charakteryzuje ją przede wszystkim głębokie rozcięcie z tyłu. Doskonale prezentuje się dopiero wtedy, gdy jest dopasowana do spodni. Zdecydowana większość modeli takich ubrań występuje w kolorze czarnym lub granatowym.   

Marynarki sportowe

Takich marynarek najczęściej nie kupuje się w parze ze spodniami czy kamizelką, tak jak choćby popularnych marynarek garniturowych. Bardzo często wykorzystuje się je do tworzenia codziennych stylizacji. Wykonywane są z bardzo różnych tkanin – popularne są nie tylko modele uszyte z grubego sztruksu, ale też np. znacznie lżejsze bawełniane. Niektóre spośród takich marynarek nabierają “bluzowego” kroju. Dobierzemy je nawet do koszulki polo i jeansów.

Co jeszcze warto wiedzieć o marynarkach?

Okazuje się, że wymiary i typ marynarki to jeszcze nie jest wszystko. Istotne jest jeszcze przynajmniej kilka szczegółów, które pozwolą dobrze wybrać ten element garderoby i później z powodzeniem go nosić.

Kolor marynarki

Wybierając barwę materiału, z którego uszyta jest marynarka, powinniśmy w pierwszej mierze kierować się dwiema kwestiami: porą dnia i stopniem formalności. Ubrania w jasnych kolorach są przeznaczone do użytku dziennego, ciemniejsze zaś ubieramy wieczorem i w nocy. Z reguły czarne lub granatowe marynarki uchodzą za szczególnie eleganckie i przeznaczone na duże uroczystości, ale także do pracy wtedy, gdy taki jest dress code przyjęty w danej firmie czy zawodzie.

Guziki i kieszenie

Niewiele osób wie, że bardzo ważne jest to, na który guzik zapinamy marynarkę. W przypadku klasycznej jednorzędowej marynarki z dwoma guzikami zapinamy wyłącznie ten górny. Inaczej moglibyśmy prezentować się nieestetycznie. Nie należy także odpruwać zewnętrznych kieszeni, jeśli są zaszyte. Robi się to po to, aby lepiej przylegały do sylwetki.

Fot. Edward Berthelot/WirreImage/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Polecamy