Koszula męska – jaką kupić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobrze dobrana do sylwetki i sytuacji koszula może być prawdziwą wizytówką dbającego o siebie mężczyzny. Powinna być też starannie uszyta; dobrej jakości materiał także jest w cenie. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Materiał koszuli

Podstawowymi materiałami, z których szyje się koszule, są:

  • bawełna – bardzo popularny, niedrogi i naturalny materiał, który pozwala skórze oddychać; to dobry materiał także do szycia koszul eleganckich,
  • flanela – bawełniany materiał, który dobrze nadaje się do szycia casualowych koszul,
  • poliester – najczęściej używany do szycia tanich koszul, które wprawdzie się nie gniotą, ale nie są tak przyjazne dla skóry, jak np. bawełna,
  • jeans – materiał służący dawniej do tworzenia ubrań roboczych, obecnie bardzo popularny także jeśli chodzi o casualowe koszule,
  • len – lekki, naturalny i przewiewny,
  • jedwab – szlachetny i bardzo elegancki materiał.

Jakość materiału 

Dobra koszula męska to produkt wytrzymały i dobrej jakości. Jak to sprawdzić? Należy zapoznać się z gramaturą materiału, z którego ją uszyto. Wyraża się ją w gramach na metr kwadratowy. Koszule o wyższej gramaturze będą lepszej jakości. Przyjmuje się, że dobrej jakości koszula ma gramaturę przynajmniej 200 g/m2. 

Krój 

Wybór kroju koszuli jest związany z okazją, na którą pragniemy ją ubrać, ale też z budową sylwetki. Wśród popularnych krojów najczęściej wymienia się trzy.

  • Slim fit – taki krój zawiera taliowanie, które ma na celu uwydatnić szczupłą sylwetkę mężczyzny. Chociaż takie koszule są niezwykle popularne i często można je spotkać na sklepowych półkach, to z oczywistych względów nie będą dobrze leżały na sylwetce, która nie jest smukła. 
  • Regular – klasyczny krój nie będzie stanowił problemu, kiedy zechcą go ubrać mężczyźni z brzuszkiem. Takie koszule zapewniają komfort podczas noszenia. Na osobie bardzo szczupłej mogą jednak nieestetycznie wyglądać. 
  • Relaxed – poszerzane koszule dla osób z nadwagą.

Kołnierzyk i mankiety

Popularne typy kołnierzyka, które można napotkać w koszulach na sklepowych półkach, to:

  • kent, czyli kołnierzyk prosty – najbardziej powszechna wersja kołnierzyka wszywanego współcześnie do koszul; charakteryzuje się uniwersalnym charakterem – możemy go wykorzystać w różnych sytuacjach, 
  • kołnierzyk włoski – uchodzi za szczególnie elegancki, bo doskonale eksponuje piękny krawat,
  • kołnierzyk typu buttondown – mniej formalny typ kołnierzyka, który będzie dobrze służył w przypadku codziennych stylizacji, 
  • stójka – elegancka, ale zakładana tylko do marynarki ze stójką.

Mankiety mogą być:

  • pojedyncze: mniej oficjalne, chociaż można do nich założyć muchę lub krawat,
  • podwójne: zapinane na spinki, formalne, idealne oficjalne okazje.

Kolor i wzór koszuli

Koszule eleganckie

Co z kolorem i wzorem koszuli? Najczęściej jako eleganckie modele koszul wybiera się te jednolite, najlepiej białe lub niebieskie. Taki wybór jest bardzo bezpieczny. Z łatwością możemy świetnie wyglądać w takiej koszuli z krawatem lub bez. Marynarka również niekoniecznie musi dopełniać taką stylizację. Koszula elegancka może być też wzorzysta, ale wówczas łatwiej narażamy się na błąd. W przypadku wyboru garnituru, koszuli i krawata przynajmniej jedna z tych rzeczy powinna nie być wzorzysta.  

Inne rady odnośnie koloru i wzoru

Codzienny wybór mogą stanowić również koszule w kratę lub kropki. Będą bardzo przydatne do tworzenia stylizacji casualowych. W ich przypadku przydadzą się również egzemplarze wykonane z flaneli. Czasami można też postawić na bardziej wzorzyste egzemplarze, jednak nie powinno się ich wkładać w spodnie. 

Rozmiar koszuli

Wybierając rozmiar koszuli, powinniśmy się sugerować ważnymi wymiarami własnego ciała. Chodzi przede wszystkim o wzrost i rozmiar kołnierzyka. W przypadku osób o mniej typowych wymiarach ciała dobrze leżąca koszula może być osiągalna tylko pod warunkiem szycia jej na zamówienie.

Fot. Royal Anwar/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Kiedy najlepiej pić kawę?
Kiedy najlepiej pić kawę?
Czy ten zwyczaj jest dobry dla naszego organizmu?
Jakich błędów unikać przy kładzeniu płytek?
Jakich błędów unikać przy kładzeniu płytek?
Samodzielne układanie płytek podłogowych nie jest najłatwiejszą z prac remontowych w domu, jednak nie jest to niewykonalne. Z naszymi radami, dotyczącymi tego, jakich błędów unikać, na pewno sobie poradzisz!
Batony proteinowe – dlaczego warto po nie sięgać?
Batony proteinowe – dlaczego warto po nie sięgać?
Planujesz zrzucić wagę lub po wakacjach wrócić do regularnego treningu? Sprawdź, dlaczego powinieneś sięgnąć po batony proteinowe!
Ostatnie wpisy
Polecamy