Garnitur męski – jak wybrać odpowiedni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy garnitur męski? Kierować się modą, renomą marki, czy jakością materiału? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta, ale warto je sobie zadawać. Po co? Choćby dlatego, aby podczas ważnych uroczystości prezentować się elegancko i z klasą. Oto rzeczy, o których koniecznie trzeba pamiętać.

Przede wszystkim rozmiar. Jaki wybrać? 

Nie ma nic gorszego, niż zbyt duży lub za mały garnitur. Jak idealnie dopasować go do swojej sylwetki? Warto najpierw skupić się na marynarce. Jest dobrze dobrana wtedy, gdy:

  • jedynie lekko przylega do sylwetki,
  • kończy się tuż za pośladkami,
  • rękawy nie zasłaniają całych mankietów. 

Dlaczego jest to takie ważne? Chodzi przede wszystkim o zachowanie proporcji sylwetki. Warto też zwrócić uwagę, żeby rękawy marynarki sięgały nam do połowy dłoni wtedy, gdy te są luźno opuszczone wzdłuż tułowia. 

Marynarka nie może być zbyt ciasna

Możemy mieć też problem ze zbyt ciasną marynarką. Z pewnością zbyt ciasno opleceni, nie będziemy korzystnie się prezentować. Jak poznać, że nie jest to rozmiar dla nas? Sygnalizować to będzie nieestetycznie marszczący się materiał. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na talię, klapy, okolice pach i pleców. 

Jak wybrać rozmiar spodni? 

Chodzi przede wszystkim o to, żeby nogawki nie były zbyt długie. Nogawki powinny delikatnie opadać na górną część cholewki buta. Pomarszczone nogawki zepsują cały efekt. Lepiej jednak wybrać odrobinę za długie spodnie – zawsze można je skrócić u krawcowej lub podwinąć. W przypadku za krótkich już nic nie będziemy w stanie zrobić.

Jak wybrać garnitur? Podstawowe rodzaje

Garnitury możemy podzielić według kilku kategorii. Pierwsza dotyczy liczby elementów, druga wyglądu marynarki, trzecia zaś stopnia formalności.

Liczba elementów garnituru

  • Garnitur dwuczęściowy – składa się z marynarki i spodni. Obecnie jest popularniejszy, niż propozycje trzyczęściowe. Jest nieco mniej elegancki, ale przy odpowiednim kolorze i deseniu będzie odpowiedni nie tylko do pracy, gdzie wymaga tego dress code, ale także na wesele lub spotkanie biznesowe. 
  • Garnitur trzyczęściowy: bardziej elegancki, klasyczny, obecnie często wybierany jako strój pana młodego na ślubie i podczas wesela. Składa się ze spodni, marynarki i kamizelki. Zwykle wszystkie trzy elementy uszyte są z tego samego materiału, ale bywa, że kamizelka jest inna – np. biała przy grafitowych pozostałych częściach stroju. 

Wygląd marynarki

  • Garnitur jednorzędowy: jeden, dwa lub trzy guziki marynarki są przyszyte w jednym rzędzie. Taki typ marynarki jest bardzo funkcjonalny i praktyczny. Ostatni guzik powinien być odpięty. Przy siadaniu odpinamy wszystkie.
  • Garnitur dwurzędowy: jest dalekim krewnym mundurów wojskowych. Chociaż mężczyzna prezentuje się w nim okazale, to nie jest on zbyt praktyczny. Warto dodać, że takiej marynarki nie powinno się rozpinać podczas siadania. 

Ważne też, żeby postawić na garnitur z dobrego materiału. Garnitury wełniane i z domieszką wełny to dobre opcje na wielkie wyjścia. Len, bawełna i sztruks to z kolei dobre materiały do stylizacji casual. 

Na ile formalny jest dany garnitur?

Garnitury dzieli się przede wszystkim na eleganckie wieczorowe, dzienne i letnie. Pierwsze z nich charakteryzuje ciemna barwa: czerń, grafit lub ciemny granat.  Mają tutaj jak najbardziej zastosowanie modele trzyczęściowe i dwuczęściowe. Mucha i poszetka, o ile są odpowiednio dobrane, także dodają szyku. Garnitur dzienny to z kolei model przeznaczony do pracy czy na spotkanie biznesowe. Kolor i deseń powinny być dobrane pod dress code, który panuje w naszej firmie lub branży, w której pracujemy. Garnitur letni to z reguły model uszyty z jasnych i przewiewnych materiałów. Powinien być lekki i zwiewny. 

Podstawowe fasony garniturów

Do popularnych rodzajów garniturów zaliczamy:

  • slim – zakładając je, podkreślimy przede wszystkim klatkę piersiową i ramiona. Dobrze dopasowane do sylwetki, dobrze ukazują muskulaturę.
  • klasyczne – są bardzo komfortowe, nie przylegają do sylwetki – warto więc postawić na odpowiedni rozmiar. 

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Do czego przydają się gogle balistyczne?
Do czego przydają się gogle balistyczne?
W tym artykule dowiesz się, do czego przydają się gogle balistyczne i dlaczego warto je posiadać.
Jak wybrać sprzęt sportowy – poradnik dla początkujących
Jak wybrać sprzęt sportowy – poradnik dla początkujących
Sport to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu oraz na poprawę zdrowia i kondycji fizycznej.
Tomografia CBCT i jej zastosowanie w medycynie
Tomografia CBCT i jej zastosowanie w medycynie
Tomografia CBCT (Cone Beam Computed Tomography) to zaawansowana technologia obrazowania medycznego, która znacząco wpłynęła na diagnostykę i planowanie leczenia w dziedzinach medycyny, takich jak stomatologia, ortodoncja, chirurgia stomatologiczna, radioterapia, oraz wielu innych. 
Ostatnie wpisy
Polecamy