Connect with us

Sport

Zegarek sportowy – jaki kupić?

Co wziąć pod uwagę przy wyborze zegarka sportowego? Podpowiadamy.

Opublikowany

w dniu

Potrzebujesz 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym kierować się przy wyborze zegarka sportowego? Jakie parametry wziąć pod uwagę? Duże znaczenie ma to, czy wybieramy model, biorąc pod uwagę sportowy wygląd i gadżety, czy też decydujemy się na niego z powodu faktycznej wytrzymałości w ciężkich treningowych warunkach. Oto garść przydatnych rad, które warto uwzględnić.

Czy faktycznie potrzebny jest nam zegarek sportowy?

Kategoria zegarków sportowych bardzo się zmieniła, odkąd wprowadzono na rynek urządzenia z podobnymi funkcjami. Smartband i smartwatch są jednak bardziej zaawansowane, jeśli chodzi o możliwości. 

Czy faktycznie chodzi nam o zegarek sportowy?

Taki rodzaj czasomierza jest bardzo uniwersalny. Możemy go zakładać również do casualowych stylizacji. Długo pracuje na jednym ładowaniu i jest prosty w obsłudze. Niestety, niekoniecznie spełni wymagania osób uwielbiających nowinki techniczne. Inteligentne opaski sportowe smartband wykonują pomiar sportowych aktywności. Ich funkcje są jednak ciekawsze – za stosunkowo niską ceną otrzymamy urządzenie, które np. przekaże powiadomienia o nieodebranych połączeniach na smartfonie. Najbardziej zaawansowane, ale też najdroższe są smartwatche. W tym przypadku możemy używać urządzenia do wielu działań – choćby odbierania połączeń lub sterowania muzyką. Która opcja jest dla nas najlepsza? Wybór wcale nie będzie łatwy.

Zegarek sportowy – podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę 

Jeśli zdecydujemy się na zakup zegarka sportowego, to powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na: 

  • materiał i jakość wykonania urządzenia;
  • design – w przypadku zegarków dla mężczyzn są to najczęściej masywne modele z dużymi tarczami i pełnowymiarowym paskiem. Wygląd może być jednak bardziej klasyczny lub całkowicie futurystyczny w zależności od naszego gustu;
  • pojemność baterii – im większa, tym lepiej;
  • współpracę z innymi urządzeniami – kompatybilność z systemami IOS lub Android znacząco zwiększa ilość funkcji takiego urządzenia;
  • wbudowane funkcje – oczywiście podstawą są czasomierz i stoper, ale właśnie sportowy charakter zegarka sprawia, że takich funkcji powinno być znacznie więcej. Bardzo często są to: miernik ilości kroków, licznik spalonych kalorii, pulsometr i GPS;
  • pyłoszczelność – również przydatna funkcja. Szczelna obudowa sprawi, że nie zostanie ono z czasem uszkodzone przez drobinki kurzu czy piasku;
  • wodoodporność – jest to ważna cecha, nie tylko dla pływaków. Podczas joggingu możemy zmoknąć, więc taka funkcja bardzo się wtedy przyda. 

Jak wybrać zegarek sportowy do zadań specjalnych?

Na rynku wyróżnia się oczywiście takie modele zegarków sportowych, które przeznaczone są w szczególności dla osób zafascynowanych konkretną dyscypliną sportu. Są zaprojektowane tak, aby możliwie jak najlepiej służyły podczas danej aktywności fizycznej. Mowa przede wszystkim o popularnych zegarkach dla biegaczy. Powinny one posiadać licznik prędkości, kalorii, a także monitor snu. Bardziej wyspecjalizowane są zegarki sportowe dla osób jeżdżących na rowerze. W ich przypadku szczególnie cenny jest czujnik tętna. Taki zegarek powinien być wykonany z bardzo odpornych materiałów. W przypadku zegarków do pływania istotna jest wodoszczelność. Mowa tutaj o modelach o szczelności 10 ATM, które nadają się do regularnego pływania. W tej klasie znajdziemy super wytrzymałe modele, w których parametr ten wynosi 30 ATM. Są przeznaczone dla profesjonalnych nurków.   

Fot. THE 5TH/Pixabay

Historyk oraz ekonomista, kończy doktorat. Zajmuje się copywritingiem, bo ceni sobie kreatywną pracę, niezależność oraz jest ciekawy świata. Tworzy artykuły dla ogólnopolskich tytułów – najczęściej o tematyce biznesu i kultury, ale też życia codziennego. Jego pasje to ekologiczne rozwiązania, zwierzęta i prace w ogrodzie.

Kliknij by skomentować

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne