Czy warto ćwiczyć pod okiem trenera personalnego?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co warto wiedzieć o treningu personalnym? Opcja, która wiele lat temu wydawała się być jedynie możliwością dla zamożnych osób, obecnie staje się coraz bardziej popularna. Trening pod okiem wykwalifikowanego trenera z pewnością jest bezpieczniejszy. W czym jeszcze może nam pomóc praca z taką osobą?

Dlaczego warto ćwiczyć z trenerem?

Wbrew pozorom ćwiczenia na siłowni, właściwy dobór ich rodzaju, natężenia i ciężaru nie są tematem prostym. Z tego względu lepiej jest, gdy zwłaszcza w początku naszej przygody z tego rodzaju wysiłkiem poprowadzi nas osoba, która zna się na rzeczy.

Nie zawsze musimy być zagrożeni przez nieodpowiednie wykonywanie czy wybór ćwiczeń, ale możemy wręcz zamęczać się kolejnymi powtórzeniami, a spodziewany efekt się nie pojawi. Żeby go uzyskać, przydatna okazuje się wiedza nie tylko o technikach treningowych, ale też o ludzkim ciele – tę powinien posiadać trener personalny.

Kim jest trener personalny?

To osoba, która umożliwia trening personalny, czyli indywidualnie dobrany program treningowy, biorąc pod uwagę stan zdrowia oraz kondycję klienta. Dobry trener to taki, z którym praca pozwala nie tylko spalić kalorie, ale też zadbać o całe ciało. Plan treningowy musi być umiejętnie dopasowany do naszych możliwości i specyfiki naszego organizmu.

Kwalifikacje, charyzma i zapał do pracy – przydatne w roli trenera personalnego

Zatrudniając specjalistę, niejako z zasady przewidujemy, że posiada nie tylko wiedzę praktyczną, ale także ukończone kursy, które umożliwiają prowadzenie tego rodzaju pracy. Jest jednak także zestaw cech, którymi powinna charakteryzować się taka osoba. Ważne, żeby trener personalny lubił swoją pracę i miał odpowiednią charyzmę. Z kimś takim pracuje się łatwiej i szybciej dochodzi do zamierzonych celów.

Fot. Lawrence Wilcox/Unsplash

Co zyskujemy, decydując się na współpracę z trenerem personalnym?

Po części zostało już powiedziane, że wybór współpracy z trenerem personalnym to bezpieczniejsza i szybsza droga do tego, by zrealizować swoje cele. Te zaś mogą być różne: od chęci zgubienia zbędnych kilogramów, przez wymarzony sposób wyrzeźbienia sylwetki, aż po zwiększenie siły fizycznej i zadbanie o własne zdrowie. Przechodząc do szczegółów, współpraca taka może skutkować dla nas:

  • posiadaniem indywidualnego planu treningowego – tego rodzaju program, jeśli jest dobrze rozpisany, uwzględnia nie tylko ćwiczenia, ale też nawyki żywieniowe, warunki fizyczne czy rodzaj wykonywanej pracy;
  • pomiarami interesujących nas na treningu parametrów organizmu: chodzi między innymi o ilość tkanki tłuszczowej, mięśniowej czy ilość wody w naszym organizmie;
  • większym prawdopodobieństwem tego, że dzięki wskazaniu nam przez trenera właściwych technik, unikniemy przeciążeń i trudnych do wyleczenia kontuzji;
  • stałym monitoringiem naszych postępów i w razie konieczności także możliwością korekty planu treningowego;
  • dodatkową dawką motywacji ze strony kogoś, kto doskonale zna się na rzeczy i pracował już z wieloma osobami, więc ma odpowiednie doświadczenie.

Indywidualny plan treningowy – co powinno się o nim wiedzieć?

Temat ćwiczeń z trenerem personalnym sprzyja temu, by bardziej pochylić się nad ideą indywidualnego planu treningowego. Jaki powinien być? Przede wszystkim rolą trenera personalnego jest to, żeby taki program faktycznie był indywidualny i dostosowany do nas.

W dzisiejszych czasach bez większego problemu możemy znaleźć przykładowy plan w Internecie. Wiele osób kopiuje go i wykonuje te same ćwiczenia, co np. ktoś o diametralnie różnej sylwetce, budowie szkieletu czy reakcji mięśni na obciążenie. To ogromny błąd, który może nas wiele kosztować. 

Kolejnym elementem są tutaj schorzenia. Mitem jest, że na siłowni ćwiczą tylko ludzie zdrowi. Stąd dobry trener personalny powinien umieć dobrać trening np. przy przepuklinie. To dobry przykład, który ukazuje, że choć pozornie jego rola nie jest tak wielka, to w praktyce dobry trener personalny jest na wagę złota.

Fot. Victor Freitas/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Jaki sprzęt fitness do domowej siłowni będzie najlepszy?
Jaki sprzęt fitness do domowej siłowni będzie najlepszy?
Czym jest fitness? Dlaczego warto urządzić siłownię w domu i jak to zrobić? Jaki sprzęt fitness przyda nam się jako wyposażenie domowej siłowni?
Jaki wpływ ma znajomość języka angielskiego na karierę w branży IT?
Jaki wpływ ma znajomość języka angielskiego na karierę w branży IT?
Znajomość języka angielskiego jako kluczowy czynnik sukcesu w branży IT
Jak wybrać obrączki ślubne zgodnie z trendami mody?
Jak wybrać obrączki ślubne zgodnie z trendami mody?
Zdobądź wiedzę na temat najnowszych trendów w świecie obrączek ślubnych i dowiedz się, jak wybrać te, które idealnie pasują do Twojego stylu i osobowości.
Ostatnie wpisy
Polecamy