Bouldering – poradnik dla początkujących

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prawdopodobnie nie każdy wie, czym jest bouldering. Ta forma wspinaczki daje wiele satysfakcji i umożliwia wzmocnienie mięśni. W artykule przedstawimy poradnik boulderingu dla początkujących.

Bouldering – co to jest?

Każdy ma jakieś skojarzenia ze wspinaczką, ale niekoniecznie z boulderingiem. W praktyce to drugie pojęcie jest podkategorią pierwszego. Bouldering również polega na osiąganiu kolejnych wysokości. Ważne jest jednak, że po pierwsze: odbywa się to bez pomocy asekuracji (oprócz specjalnie przystosowanych materaców do łagodzenia ewentualnych upadków). 

Po drugie: bouldering ma charakter sportowy. Tym samym ważne jest nie tylko osiągnięcie celu, ale również dokonanie tego w możliwie najkrótszym czasie. Czy jest to trudna forma aktywności? Oczywiście zostanie w niej mistrzem jest niezwykle trudne, ale sama próba tego rodzaju wspinaczki jest łatwa. Jednocześnie możemy stale się poprawiać i osiągać kolejne cele. A więc jeśli ktoś nas spyta: bouldering – co to jest? W skrócieodpowiedzią będzie „sportowa wspinaczka bez asekuracji”.

Jak rozpocząć z boulderingiem?

Wielką zaletą tej aktywności fizycznej jest to, że samo rozpoczęcie jej uprawiania nie jest trudne. Czego potrzebujesz, jeśli chcesz spróbować boulderingu? Wystarczające okazują się odpowiednie buty wspinaczkowe oraz magnezja. To wystarczy do tego, żebyś miał możliwość zdobycia swojej pierwszej ścianki. 

Tutaj warto zauważyć rozróżnienie. O ile osoby zaawansowane mogą skutecznie poruszać się w ramach rzeczywistej skały, tak początkujący powinni doskonalić swoje umiejętności na specjalnie przygotowanych sztucznych ściankach.

Dlaczego warto spróbować tej formy aktywności?

Wiesz już, jak rozpocząć swoją przygodę z boulderingiem. Dlaczego jednak warto to zrobić? Przede wszystkim jest to atrakcyjna forma spędzania czasu. Stawianie sobie celów oraz sukcesywne ich realizowanie prowadzi do satysfakcji. Ponadto wspinaczka w tej formie jest wymagająca dla ciała. Oznacza to kompleksowy rozwój wielu mięśni. 

Po spróbowaniu boulderingu trudno jest nie sięgnąć jeszcze raz po adrenalinę, która towarzyszy tej aktywności. Ciekawym rozwiązaniem jest zaangażowanie się we wspinaczkę w pewnej grupie. Jest to sport indywidualny, ale pasja świetnie nadaje się do dzielenia jej z innymi osobami.

Sukcesywny trening i co dalej?

Każde kolejne zdobycie ścianki to poprawa naszych umiejętności. Wiesz już, że nie potrzeba do tego solidnego wyposażenia. Ile razy można jednak zdobywać sztuczne ścianki? W praktyce ta rozrywka się nie nudzi, ponieważ stale chcemy doskonalić swoje umiejętności i stawać się coraz lepszymi w tym sporcie. 

Nie zmienia to faktu, że postawienie na prawdziwe skały to znaczący krok w rozwoju swoich umiejętności. W takiej sytuacji aktywność zyskuje nowy kontekst oraz dostarcza zupełnie innych emocji. Warto spróbować wspinaczki w terenie. Wcześniej trzeba jednak uzbroić się w odpowiednie umiejętności.

Zdjęcie główne: ShotPot/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Polecamy