Connect with us

Reklama

Jak wygląda psychoterapia online?

Psychoterapia online coraz bardziej zyskuje na popularności. Sprawdź, czym różni się od tej tradycyjnej w gabinecie oraz jaki jest jej przebieg.

Avatar

Opublikowany

w dniu

Potrzebujesz 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czas pandemii sprawił, że różnego rodzaju usług przeniosły się do sieci. Tak stało się również z psychoterapią. Choć spotkania z psychoterapeutą online były znane wcześniej, to jednak od niedawna decyduje się na nią coraz więcej pacjentów? Jakie są zalety takiej terapii i czym różni się od tradycyjnego spotkania twarzą w twarz? Te i inne kwestie rozjaśnimy w poniższym artykule.

Kiedy zdecydować się na psychoterapię online?

W psychoterapii niezwykle istotna jest regularność. Tylko dzięki systematycznym spotkaniom jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzony cel. Psychoterapia online jest więc świetnym pomysłem dla osób, które ze względu na swój tryb życia nie mogą pozwolić sobie na stałe wizyty w gabinecie psychoterapeuty. Nietypowe godziny pracy, częste wyjazdy służbowe, stan zdrowia oraz inne obowiązki mogą stanąć na przeszkodzie w regularnych spotkaniach. W takich sytuacjach psychoterapia online jest najlepszym wyjściem.

Niekiedy życie zmusza nas do zmiany miejsca zamieszkania. Nie musi oznaczać to zmiany naszego psychoterapeuty. Dzięki spotkaniom online jesteśmy w stanie połączyć się ze specjalistą z każdego miejsca na ziemi.

Skuteczność psychoterapii online

Niektórzy mogą mieć obawy, że psychoterapia online może być mniej skuteczna niż stacjonarna. Nic bardziej mylnego. O ile obie strony będą chciały ze sobą współpracować i odpowiednio zaangażują się w cały proces, spotkania przez internet będą tak samo wartościowe, jak te w gabinecie. Do psychoterapii trzeba podejść poważnie, nawet jeżeli odbywa się w naszym domowym zaciszu: niewskazane jest odchodzenie od komputera, spóźnianie się lub odbieranie telefonów.

Jak przygotować się do psychoterapii online?

Aby psychoterapia online była jak najbardziej owocna, trzeba odpowiednio przygotować się do każdej sesji. Znajdź pomieszczenie, w którym będziesz czuć się maksymalnie komfortowo, w którym panuje spokój i nie ma żadnych rozpraszaczy – wycisz telefon, wyłącz radio oraz telewizor. Pamiętaj, że na terapii musisz być sam – w pobliżu Ciebie nie może być żadna, nawet najbliższa osoba. Kluczową rolę gra również stabilne łącze internetowe oraz komputer lub laptop z kamerką i mikrofonem.

Jak wygląda psychoterapia online?

Psychoterapia online praktycznie niczym nie różni się od tradycyjnego spotkania – inny jest jedynie rodzaj komunikacji. Spotkanie odbywa się za pomocą urządzenia z kamerką i mikrofonem, podłączonego do Internetu. Pacjent łączy się z psychoterapeutą za pomocą programu typu Skype, Whatsapp lub FaceTime. Dzięki temu możliwa jest rozmowa w czasie rzeczywistym.

Co daje psychoterapia online?

Jak już ustaliliśmy wcześniej, psychoterapia online niczym nie odbiega w swoich skutkach od spotkań stacjonarnych. Jej koszt jest zwykle o wiele niższy, niż tradycyjnej wizyty, a dodatkowo oszczędzamy czas i pieniądze na dojazd. Jest do doskonałe rozwiązanie, dla osób wycofanych społecznie lub takich, które ze względu na swój stan zdrowia mają problem  poruszaniem się. Psychoterapia online daje również możliwość spotkania się z psychoterapeutą nawet w miejscu, w którym tradycyjne terapie nie są dostępne, np. w mniejszych miejscowościach. Osobom zapracowanym z pewnością łatwiej będzie dostosować godzinę spotkania.

Fot. LinkedIn Sales Solutions/unsplash.com

Kliknij by skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Odzież kolarska na lato i zimę – jakie są różnice?

Każdy, kto lubi jeździć na rowerze, wie jak ważny jest odpowiednio dobrany ubiór na rower.

Artykuł sponsorowany

Opublikowany

w dniu

Każdy, kto lubi jeździć na rowerze, wie jak ważny jest odpowiednio dobrany ubiór na rower. Amplituda średnich temperatur w Polsce jest dość duża, a więc każdy kolarz i kolarka powinni mieć w swojej szafie odpowiednio dobrane ubrania na rower. O ile latem nie ma większych problemów z tym, by dobrać dobre ubranie na rower, o tyle zimą albo jesienią sytuacja ulega diametralnej zmianie. Z pewnością warto tutaj stawiać na sprawdzone rozwiązania odzieżowe, z którymi stoi odpowiednie doświadczenie oraz wiedza na temat ubrań dla wyczynowych kolarzy czy też weekendowych rowerzystek – lub odwrotnie. Ubiór dopasowany do poru roku oraz roweru na pewno sprawdzi się w praktyce niejeden raz.

Profesjonalna polska marka ubrań kolarskich – warto stawiać na sprawdzone rozwiązania

Jeśli chcemy nabyć ładnie zaprojektowane oraz w pełni funkcjonalne ubrania dla osób uprawiających jazdę na rowerze, to nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać tutaj z rodzimej marki tego typu ubrań. Kompleksowe zakupy pod tym względem zrobimy w sklepie internetowym marki “Raso“, który znajdziemy pod adresem sieciowym: www.rasowear.pl. Zimą lub jesienią, gdy są odpowiednie warunki do tego, by wsiąść na rower, najlepiej ubierać się na cebulkę. Pozwoli to nam w razie czego zdjąć jedną warstwę ubrań, gdy np. w środku dnia zrobi się nieco cieplej. Bardzo ważną rolę będą tutaj odgrywać funkcjonalne ubrania termoaktywne, które z powodzeniem nabędziemy w wyżej wymienionym sklepie. Pod kask rowerowy powinniśmy ubrać czapkę. Trzeba także dobrze zadbać o stopy, kupując wysokiej jakości skarpety kolarskie, bo właśnie przez głowę oraz stopy tracimy dość sporo ciepła. Nieodzowne będą także dobrze dopasowane rękawiczki kolarskie, które zapewnią nam ciepło oraz odpowiedni uchwyt kierownicy. Warto mieć także na podorędziu np. dodatkową nieprzemakalną kurtkę, gdyby warunki pogodowe uległy nagłemu pogorszeniu, o co nad Wisłą nietrudno – nawet gdy zima jest wyjątkowo ciepła.

Ubrania damskie, męskie, dodatki oraz akcesoria kolarskie – wszystko pod jednym  adresem

Latem warto sięgnąć po profesjonalne koszulki kolarskie, wykonane z takich materiałów jak np. poliamid, elastan czy poliester. Są one wykonane tak, by błyskawicznie odprowadzać wilgoć na zewnątrz podczas jazdy. Koszulki takie mogą mieć specjalną siateczkę typu “mesh”, zapewniającą jeszcze lepszą wentylację. Niektóre materiały wykorzystywane do produkcji takich koszulek, mogą nas chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV, co ma kolosalne znaczenie w słoneczne dni. Należy także zainwestować w wygodne krótkie spodenki kolarskie, zaopatrzone w odpowiednią wkładkę, zapobiegającą bolesnym otarciom, o które latem szczególnie łatwo. Spodenki takie mogą być zarówno na szelkach jak i bez szelek. Kluczem jest tutaj także materiał, który będzie dobrze odprowadzał wilgoć podczas jazdy naszym jednośladem. Dobrym uzupełnieniem naszej letniej garderoby rowerowej może być potówka kolarska, którą ubiera się pod koszulkę, by szybko odprowadzała pot. Dzięki temu nasza skóra będzie o wiele dłużej sucha, co ma kolosalny wpływ na jakość jazdy w upalne dni. Ważną częścią letniej garderoby będą przewiewne skarpetki rowerowe oraz rękawiczki, dzięki którym nie nabawimy się odcisków czy też otarć. Mówimy tu oczywiście o rękawiczkach bez palców, dzięki którym będzie nam chłodniej w ręce. Pod kask możemy ubrać np. bandanę albo przewiewną czapeczkę, która także ochroni nas np. przed potem zalewającym oczy. Dobrze dopasowane ubrania rowerowe od profesjonalnego dostawcy, zapewnią nam komfortową jazdę na rowerze zarówno latem jak i zimą.

Kontynuuj czytanie

Reklama

Depresja – jak ją rozpoznać?

Dowiedz się, czytając poniższy tekst.

Artykuł sponsorowany

Opublikowany

w dniu

Depresja jest obecnie problemem cywilizacyjnym, dotykającym ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci, stylu życia czy pozycji społecznej. Mimo że coraz częściej mówi się o tej chorobie, jej diagnozowanie wciąż bywa trudne, głównie z powodu niespecyficznych wczesnych objawów. Jak więc rozróżnić zwykły smutek od poważnego zaburzenia i jakie są pierwsze symptomy depresji? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.

Depresja – czym jest? Chwilowy spadek nastroju? Poważna choroba?

Depresja jest określana jako zespół długotrwałych zaburzeń nastroju i aktywności. Utrudniają one funkcjonowanie osoby dotkniętej chorobą w życiu codziennym. W przeciwieństwie do krótkotrwałych epizodów smutku i przygnębienia, wielomiesięczna depresja może wyniszczać organizm przez ciągłe odczucie apatii, brak motywacji do jakiejkolwiek aktywności i udziału w życiu rodzinnym czy społecznym.

Chociaż objawy depresji są zwykle dość typowe i specyficzne, a choroba łatwa do zdiagnozowania przez lekarza psychiatrę, mogą występować z różnym natężeniem, dlatego pacjenci wymagają zawsze indywidualnego podejścia.

Objawy depresji – wczesne, fizyczne i nietypowe

Symptomy depresji zazwyczaj mają naturę psychiczną. Osoba cierpiąca zaczyna się izolować od społeczeństwa, pogarsza się jej nastrój, brakuje jej energii do wykonywania codziennych obowiązków domowych i zawodowych. Co więcej, pierwsze objawy depresji mogą przypominać tzw. chandrę jesienną i często są z nią mylone. Jest to zwykle niechęć do opuszczania domu i wolę spędzania czasu w odosobnieniu.

Depresja nie musi dawać wyłącznie objawów psychicznych. Przeciwnie, często zauważa się przy tej chorobie szereg objawów somatycznych, takich jak:

  • spadek libido,
  • trudności z erekcją u mężczyzn,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet,
  • zaparcia,
  • bóle o różnym charakterze.

Wyróżnia się także nietypowe objawy depresji, takie jak: 

  • uczucie lęku, 
  • drżenie dłoni, 
  • uczucie duszności,
  • wrażenie “ściskania” w gardle
  • częste oddawanie moczu.

Dlaczego chorujemy na depresję?

W rozwoju depresji można wyróżnić czynniki endogenne i egzogenne. Czynniki egzogenne, czyli zewnętrzne, są związane z silnym wpływem stresujących sytuacji na jednostkę, niekorzystnymi wydarzeniami życiowymi o charakterze psychospołecznym lub poważnymi chorobami somatycznymi.

Czynniki endogenne, czyli wewnętrzne, obejmują uwarunkowania genetyczne. W niektórych przypadkach skłonność do depresji może być dziedziczna, co niestety często prowadzi do najcięższych postaci tej choroby.

Należy zauważyć, że epizody depresyjne oraz zespół depresyjny mogą występować także w przebiegu innych chorób, takich jak nerwice czy zaburzenia odżywiania. Mogą również być wynikiem nadużywania niektórych substancji psychoaktywnych.

Fot.: Christian Erfurt/unsplash.com

Kontynuuj czytanie

Reklama

Złoto – podstawowe informacje

Biżuteria, monety, ramy i meble, a może protezy zębowe? Sprawdź, do czego jest wykorzystywane złoto!

Ewa Reducha-Wiśniewolska

Opublikowany

w dniu

Od tysięcy lat ludzie mający mnóstwo złota uznawani byli na bogaczy. Złoto było też symbolem władzy i potęgi. Jak widać, niewiele się w tej materii zmieniło, bo kruszec ten nie traci na wartości. Poniżej znajdziesz różne fakty na temat złota, jego właściwości i wykorzystywania. Sprawdź!

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Popularne