Connect with us

Reklama

Czym karmić dorosłe konie?

Komponowanie diety dla zwierząt hodowlanych bywa wyzwaniem, szczególnie w czasie przedłużającej się zimy. Poznaj podstawowe składniki odżywcze końskiej diety i dowiedz się, jakie smakołyki może polubić Twój podopieczny!

Magdalena Gawior

Opublikowany

w dniu

Potrzebujesz 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobry hodowca wie, czego potrzebują jego zwierzęta. Jeśli w swoim gospodarstwie rolnym masz konie, na pewno chcesz zadbać, by rozwijały się jak najlepiej. Może Ci w tym pomóc bogata, prawidłowo zbilansowana dieta oraz zrozumienie, jak działają organizmy Twoich podopiecznych. 

Fizjologia koni i problemy, które mogą z niej wynikać

Konie są znacznie większe niż ludzie i jako przeżuwacze w istotny sposób różnią się od człowieka budową przewodu pokarmowego. Hodowca nigdy nie powinien o tym zapominać, ponieważ te rozbieżności mogą przyczyniać się do zupełnie innych potrzeb i wymagań zwierząt. Na przykład długość i budowa przewodu pokarmowego koni sprawia, że żywność „wędruje” przez kolejne organy przez dwie albo trzy doby, zanim zostanie całkowicie przetrawiona i wydalona. Oznacza to, że zwierzę potrzebuje znacznie więcej czasu na przyswojenie wartości odżywczych i może okazać się, że efekty stosowania dodatkowych składników, takich jak suplementy dla koni, będą widoczne dopiero po kilkunastu, a nie kilku dniach. Konie, podobnie jak wszystkie zwierzęta, potrzebują w swojej diecie przede wszystkim racjonalnych ilości jakościowego jedzenia. Co to oznacza? Przekarmianie koni pokarmem, którego nie potrzebują, może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Na przykład, podawanie im zbyt dużych ilości zboża powoduje kolkę, nadmiar ziarna jest przesuwany do jelita grubego w celu trawienia, co powoduje wytwarzanie przez obecne tam bakterie dużych ilości gazu i kwasu, a to z kolei może prowadzić do dyskomfortu zwierzęcia i poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, takich jak choroby przewlekłe.

Czego potrzebują konie w swojej diecie?

Dieta koni to nie jest prosta sprawa. Zwierzęta te posiadają delikatne przewody pokarmowe i wymagają wyjątkowej troski. Postawą końskiej paszy powinno być pięć rodzajów składników odżywczych: składniki energetyczne (węglowodany i tłuszcze), składniki budulcowe (białka), witaminy, minerały oraz woda. Na stronie: https://eggersmann.com.pl/ możesz znaleźć szeroką ofertę pasz dla zwierząt hodowlanych – zapoznaj się z nią i zastanów, co będzie najlepsze dla Twoich podopiecznych w okresie, w którym nie mogą korzystać z pastwisk i świeżej roślinności. Nie zapominaj jednak o piątym elemencie składowych dobrze zbilansowanej diety: wodzie. To bardzo ważny składnik, który decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu każdego zwierzęcia. Woda nie tylko uczestniczy w ogromie niezbędnych do życia procesów w organizmie, ale również czynnie bierze udział w trawieniu i rozmiękczaniu pokarmu, zapewnia prawidłowe działanie układu nerwowego i układu krążenia i umożliwia przyswojenie ogromu innych związków.

Czym urozmaicić końską dietę?

Poza podstawową paszą, wielu hodowców ceni sobie możliwość nagradzania lub rozpieszczania swoich podopiecznych „dodatkami” do podstawowej diety. Jest to oczywiście całkowicie normalna postawa i nie ma w niej nic niebezpiecznego, o ile nie przesadza się z ilością tych drobnych nagród. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie smakołyki są dobre i wskazane dla koni – na przykład, o ile zwierzęta te mogą jeść masło orzechowe, to czekolada w dużych ilościach jest dla nich śmiertelna. Co jeszcze może stanowić drobną przekąskę dla konia? Dobrze sprawdzą się jabłka, banany, buraki i morele, ale konie chętnie skosztują również bardziej egzotycznych smaków: ananasa, grejpfruta, daktyli, gif, orzecha kokosowego czy pomarańczy. Co może Cię zaskoczyć, nagrodą dla tych zwierząt będzie również chrzan, rodzynki, arbuzy czy bataty. 

Fot.: Helena Lopes/unsplash.com

Kliknij by skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Jaką kurtkę kupić? Sprawdź polską markę 4F

Kurtka to okrycie wierzchnie, które nadaje charakteru całej stylizacji, dlatego warto poświęcić jej zakupowi nieco więcej uwagi i troski.

Artykuł sponsorowany

Opublikowany

w dniu

Kurtka to okrycie wierzchnie, które nadaje charakteru całej stylizacji, dlatego warto poświęcić jej zakupowi nieco więcej uwagi i troski. Ponieważ moda uliczna cieszy się wielkim zainteresowaniem i to nie tylko wśród osób  bardzo młodych, ale i dojrzałych, to kurtki o swobodnym, luźnym charakterze wybierane są szczególnie chętnie.

Kurtka 4F w roli głównej – liczy się jakość i dobry smak

Kurtki codzienne, które dobrze chronią przed wiatrem, chłodem i deszczem, są dobrej jakości oraz posiadają modny design to must have zwolenników mody ulicznej. Kurtka 4F z całą pewnością się do takich zalicza i świetnie uzupełnia stylizacje streetwearowe. Funkcjonalne okrycie wierzchnie, jak kurtka 4F doskonale chroni przed przemoczeniem i wiatrem, bowiem posiada hydrofobową impregnację materiału. Taka kurtka odnajdzie się nie tylko na wszelkiego rodzaju wycieczkach i wypadach w góry, ale i w codziennym użytkowaniu w mieście.

Wybierając daną kurtkę, ludzie najczęściej sugerują się jej modnym designem, a dopiero w dalszej kolejności zwracają uwagę na walory użytkowe tego okrycia. Kurtki wysokiej jakości, takie jak 4F, łączą w sobie zalety modnego, atrakcyjnego okrycia i praktycznej, odpornej na zniszczenia kurtki. Nie trzeba więc rezygnować z jednej zalety, by cieszyć się inną. Takie kurtki zawsze cechuje najwyższa jakość wykonania i dbałość o każdy detal. Dzięki temu, w każdej sytuacji można czuć się pewnie i atrakcyjnie, nie tracąc jednocześnie poczucia luzu i wygody.

Lekka, ciepła i trwała kurtka zimowa 4F

Sezon zimowy to szczególnie trudny czas na poszukiwanie kurtki, bowiem musi ona sprostać wielu wyzwaniom. Śnieg, wiatr, deszcz i mróz wymagają doboru ciepłego, odpornego na ich działanie okrycia wierzchniego, a kurtka zimowa 4F spełnia wszystkie te warunki. Doskonałej jakości materiał, zintegrowany kaptur, ochrona podbródka i atrakcyjny design sprawiają, że takie okrycie, jak kurtka zimowa 4F fantastycznie spełnia swoją rolę. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety fantastycznie prezentują się w takich okryciach i to zarówno ci bardzo młodzi, jak i w wieku dojrzałym. Takie kurtki świetnie podkreślają styl i dodają stylizacjom smaku i wyrazu, dając przy tym maksimum komfortu i wygody.

Nie tylko miłośnicy wygodnych, dobrej jakości kurtek o modnym designie mogą cieszyć się funkcjonalnymi, skutecznie chroniącymi przed chłodem okryciami. Każdy, kto uwielbia sporty zimowe i dużo przebywa na świeżym powietrzu, potrzebuje funkcyjnego okrycia. Wysokiej jakości kurtka narciarska 4F posiada oddychająca wodoodporną membranę i hydrofobową impregnację materiału, co zapewnia jej tak skuteczne działanie. Tego rodzaju odzież znakomicie sprawdzi się na stokach, wycieczkach po górach i spacerach brzegiem morza w zimowe dni, ale kurtka narciarska 4F z powodzeniem może być też wykorzystywana w mieście. Jej lekki i ciepły materiał, bardzo przyjemny dla oczu design i praktyczne zastosowania, jak kaptur z regulacją czy rękawy zapinane na rzep gwarantują komfort i doskonałe samopoczucie nawet podczas najbardziej  śnieżnych i wietrznych zimowych dni.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Kontynuuj czytanie

Reklama

Na co trzeba uważać, gdy wybieramy drzwi do domu i mieszkania?

W jaki sposób wybierać drzwi do mieszkań i domów? Sprawdź, z jakiego materiału powinny być wykonane drzwi zewnętrzne oraz jak zaplanować drzwi wewnętrzne – oraz dlaczego ich rodzaj i sposób otwierania się jest tak istotny.

Magdalena Gawior

Opublikowany

w dniu

Drzwi to niezwykle istotny, mimo że przez niektórych pomijany, element aranżacji. Ich rola nie ogranicza się wyłącznie do oddzielania od siebie kolejnych pomieszczeń – drzwi zewnętrzne odpowiadają również za bezpieczeństwo domowników i często stanowią barierę dla uciekającego ciepła, a drzwi wewnętrzne mają niebagatelny wpływ na estetyczny odbiór wystroju wnętrz.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Reklama

Niezbędna wyprawka dla kota – co powinna zawierać?

Kot to fantastyczne zwierzę i prawdziwy przyjaciel.Jak przygotować się na nowego, milusiego mieszkańca?

Avatar

Opublikowany

w dniu

Kot to fantastyczne zwierzę i prawdziwy przyjaciel.Jak przygotować się na nowego, milusiego mieszkańca? 

Przygotowania do pojawienia się w domu kociaka, zazwyczaj wiążą się z dużymi emocjami wszystkich mieszkańców. Jednak zanim milusiński przyjaciel do nas zawita, musimy odpowiednio się do tego przygotować. Potrzebna jest kocia wyprawka, a skompletowanie jej przez osobę, która nigdy wcześniej nie opiekowała się zwierzakiem, może być naprawdę trudne. O czym więc warto pamiętać i co kupić, by kociak dobrze poczuł się w nowym otoczeniu? 

Dobra karma to podstawa

Zanim przyniesiemy do domu kociaka musimy kupić odpowiednią karmę, która sprawi, że nasza puchata kulka będzie się dobrze rozwijać. Zdrowe jedzenie sprawi, że zwierzątko będzie miało dobrą kondycję, piękną sierść, a do tego nie będzie chorowało. Warto wybierać jedzenie z dużą zawartością mięsa bądź ryb, bez względu na to, czy jest to mokra karma czy sucha. Warto też zwrócić uwagę, czy jest wzbogacona o dodatkowe suplementy, takie jak błonnik, kwasy Omega czy taurynę. Jej duży wybór znajdziesz na https://johndog.pl/kategoria-produktu/kot/karma-dla-kota/mokra/

Kuweta, żwirek i legowisko

W wyprawce dla kota nie może zabraknąć kuwety i żwirku. Odpowiednio dobrane produkty powinny pomóc nauczyć kota z niej korzystać. Dobra kuweta powinna dać możliwość do poruszania się. Dlatego jej długość powinna być 1,5 razy dłuższa niż zwierzak. Wówczas będzie mu z niej wygodnie korzystać. 

Kuweta może być otwarta lub zamknięta. Plusem tej drugiej jest to, że nie ma problemu z rozsypanym żwirkiem, do tego zapachy są izolowane. 

Jeśli chodzi o żwirek, to powinien być miękki i zrobiony z naturalnych surowców, np. drewniany bądź kukurydziany. Warto mieć na uwadze, że małe kociaki często zjadają to co jest w kuwecie, więc stosowanie sztucznego żwirku na tym etapie może być dla nich niebezpieczne. 

Kot powinien mieć też legowisko, gdzie będzie mógł wypocząć po wielogodzinnych harcach. Legowiska dla kota mogą mieć formę kocyka, tunelu czy oponki. Na https://johndog.pl/kategoria-produktu/kot/akcesoria-dla-kota/legowiska-dla-kota/ znajdziesz ich duży wybór.

Miseczka oraz poidełko

Zanim do domu przybędzie koci domownik należy zadbać o to, by miał miseczkę oraz poidełko. Warto także zainwestować w specjalną zmywalną podkładkę pod miskę, wówczas będzie łatwiej zachować porządek wokół kociej jadalni. 

Jaka miska będzie najlepsza? Warto wybrać taką na podstawkach antypoślizgowych, wówczas kociak będzie mógł z niej spokojnie jeść, ponieważ nie będzie się przesuwać.

Do tego warto dobrać poidełko, fajną opcją jest fontanna, która coraz częściej zastępuje tradycyjną miskę. Należy pamiętać, wiele zwierzaków nie lubi mieć wody przy misce z karmą, wówczas warto zapewnić inne wygodne miejsce, gdzie pupil będzie miał stały dostęp do czystej wody. 

Akcesoria do pielęgnacji też są potrzebne

Już małego kociaka należy przyzwyczajać do zabiegów higienicznych. Jest to ważne, by później nie było z nimi problemu. Dlatego w kociej wyprawce powinna znaleźć się specjalna szczotka do włosów, cążki do pazurków, grzebień, miękką szczotkę do zębów i specjalną pastę. Jeśli nasz pupil będzie miał bardzo długą sierść, to warto też kupić specyfiki do jej pielęgnacji. 

Drapak – koty go uwielbiają

Koty uwielbiają ostrzyć swoje pazurki i zawsze szukają miejsca, gdzie mogłyby to robić. Dlatego dobrym pomysłem jest kupienie specjalnego drapaka. Dzięki temu unikniemy zniszczeń w postaci podrapanych mebli, czy tapicerki. Drapaki dla kota mogą być pionowe, poziomie, duże i dość małe, dzięki czemu każdy może dobrać produkt dopasowany do swoich potrzeb i przestrzeni, jaką dysponuje. Sprawdź przykładowe modele na https://johndog.pl/kategoria-produktu/kot/akcesoria-dla-kota/drapaki/.

Fot.: Erik-Jan Leusink/unsplash.com

Kontynuuj czytanie

Popularne