Obecnie świat nowych technologii coraz mocniej odciska swoje piętna w różnych sferach życia. Podobnie jest z podróżami autem. Aplikacje na smartfona mogą bardzo ułatwić nam trasę i uczynić ją przyjemniejszą. Które z nich warto mieć zainstalowane na swoim urządzeniu? Oto kilka przykładów takich przydatnych programów.
Google Maps
Trudno pominąć w tym zestawieniu Google Maps, chociaż akurat ta aplikacja wydaje się być oczywista. W pełni docenić jej funkcjonalność może chyba tylko ten, kto dawniej musiał nawigować, rozkładając duże i niezbyt poręczne mapy samochodowe w formie papierowej. Dzięki Google Maps nie tylko znajdziemy drogę, ale dowiemy się o problemach powstałych na trasie w czasie rzeczywistym lub też znajdziemy hotel, restaurację czy stację benzynową.
Yanosik
W przypadku tej darmowej nawigacji połączone zostają dwie cenne rzeczy: dane dotyczące kontroli drogowych i klasyczna nawigacja. Wadą tego programu jest jednak graficzna strona prezentowanych map.
Fuelio
Aplikacja opracowana z myślą o tych, którzy nie chcą i nie lubią przepłacać. Skorzystać może z niej właściwie każdy kierowca. Jak to działa? Dzięki Fuelio możemy śledzić ceny paliw na poszczególnych stacjach. Istnieje również opcja skorzystania z optymalizacji zużycia paliwa. Cieszy fakt, że Fuelio będzie działać również poza granicami naszego kraju, co niekoniecznie ma miejsce w przypadku jej konkurencji.
AutoGuard Dash Cam – BlackBox
Aplikacje pozwalają także lepiej zadbać o nasze bezpieczeństwo w trakcie wakacyjnego lub innego wyjazdu. Przykładem jest AutoGuard Dash Cam – BlackBox. Dzięki obecnemu w naszej komórce wideorejestratorowi możemy śledzić trasę i rejestrować obraz jednocześnie. To bardzo przydatne wówczas, gdy po stłuczce ktoś wysuwa wobec nas roszczenia.
Mobilet
Jedną z tych rzeczy, których kierowcy nie lubią, są oczywiście opłaty parkingowe. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy parkomaty obsługują jedynie bilon, którego akurat w portfelu nie mamy. Wówczas pojawia się na horyzoncie widmo mandatu za postój na płatnym parkingu bez stosownej opłaty. Jak sobie z tym poradzić? Pomoże nam Mobilet. System działa w ponad 100 polskich miastach i pozwala na bezgotówkowe opłacenie należności. Dodatkowo nie jesteśmy zmuszeni wydawać pieniędzy np. za pełne godziny, ale rozliczamy się co do minuty. Mobilet pozwala więc nie tylko na oszczędność czasu, ale i pieniędzy.
CarLocator
Bardzo często zdarza nam się zaparkować na niezwykle zatłoczonym parkingu. Chociaż każdy kierowca z pewnością doskonale zna swoje auto, to zwłaszcza w podziemiach jego odnalezienie może okazać się trudne. Co wówczas począć? Z pomocą przychodzi CarLocator. Właściciel auta zaznacza na mapie miejsce, w którym je pozostawia. Aplikacja pomaga mu później do niego sprawnie dotrzeć.
BlaBlaCar
O popularnym BlaBla myślimy zwykle w kategoriach ułatwienia sobie podróżowania wtedy, gdy sami nie mamy auta. W rzeczywistości jest to jednak również istotna aplikacja dla posiadaczy samochodów. Jej zalety ujawniają się wtedy, gdy chcąc wyruszyć w dalszą drogę, zależy nam na ograniczeniu kosztów. Wówczas wzięcie na pokład dodatkowych współtowarzyszy można potraktować jako optymalizację kosztów. I w takim sensie BlaBlaCar jest małą rewolucją.
Historyk oraz ekonomista, kończy doktorat. Zajmuje się copywritingiem, bo ceni sobie kreatywną pracę, niezależność oraz jest ciekawy świata. Tworzy artykuły dla ogólnopolskich tytułów – najczęściej o tematyce biznesu i kultury, ale też życia codziennego. Jego pasje to ekologiczne rozwiązania, zwierzęta i prace w ogrodzie.
Każdy wie, że należy robić regularny przegląd serwisowy samochodu osobowego. Jednak, gdy jesteś właścicielem auta ciężarowego, także powinieneś pamiętać o jego przeglądzie. Zobacz, jak często go robić.
Silnik jest sercem samochodu, czyli jego najbardziej kluczową i niezbędną częścią. Radzimy, jak dbać o silnik auta, by przez długie lata pracował bez zarzutu.
Silnik to serce każdego pojazdu, dlatego, by jak najbardziej przedłużyć żywotność auta, należy odpowiednio o niego dbać. Bez sprawnego silnika auto nie ruszy z miejsca, dlatego należy dbać o niego w szczególny sposób. Sprawdź, jak utrzymać silnik swojego pojazdu w jak najlepszej kondycji przez wiele lat.
Dobrej jakości olej silnikowy
Absolutną podstawą, jeśli chodzi o pielęgnację silnika samochodowego czy motocyklowego, jest inwestycja w najwyższej jakości olej silnikowy. Każdy mechanizm, a w tym właśnie silnik, do prawidłowej pracy potrzebuje filmu olejowego, czyli cienkiej warstwy oleju pokrywającej wszystkie metalowe elementy. Taka powłoka umożliwia bezproblemową pracę przesuwających się względem siebie części i niweluje ścieranie elementów. Brak lub niedobór tej warstwy powoduje szybsze zużywanie się poszczególnych części systemu i może doprowadzić nawet do zatarcia silnika. Wybór oleju silnikowego o odpowiednich parametrach jest kluczowy. Musi on zapewniać dobry poślizg, by generować jak najmniej oporu oraz dbać o rozruch silnika i jego prawidłową kompresję. Oleje silnikowe Liqui Moly to doskonały wybór dla większości aut. Oprócz zapewnienia lubrykacji, olej wpływa również na rozkład temperatur, co ma duży wpływ na żywotność silnika.
Oleje silnikowe nie są uniwersalne i nie można używać tego samego produktu do każdego rodzaju pojazdu. Oleje motocyklowe Liqui Moly są opracowane specjalnie pod potrzeby jednośladów i doskonale współpracują z silnikami motocykli. Pojazdy jednośladowe nie tylko pracują w nieco inny sposób, lecz także są inaczej użytkowane. Z tego powodu w pracy silnika muszą zachodzić istotne zmiany, przez które nie każdy olej silnikowy jest z nim kompatybilny.
Dodatki do oleju silnikowego
Aby wesprzeć pracę silnika i jeszcze bardziej podnieść efektywność oleju, możesz stosować w swoim aucie dodatki do oleju silnikowego Liqui Moly. Różnego rodzaju preparaty mieszane z olejem silnikowym sprawiają, że lubrykacja jest jeszcze lepsza, a ochrona części układu silnika skuteczniej chronione. Dodatki podnoszą jakość i efektywność oleju silnikowego, mogą także pomóc dopasować go lepiej pod potrzeby konkretnego pojazdu. Ponadto efekty stosowania wielu preparatów podnoszą skuteczność innych środków i przedłużają żywotność części samochodowych, a przez to samego pojazdu.
Nie tylko chemia
Stosowanie dobrej jakości płynów eksploatacyjnych w aucie to jedno, jednak bez prowadzenia samochodu w ekonomiczny i zdrowy sposób, silnik długo nie posłuży. Podczas jazdy staraj się jak najoszczędniej eksploatować silnik. W porę zmieniaj biegi, hamuj i rozpędzaj się z bezpieczny dla samochodu sposób i unikaj tak zwanego “żyłowania” silnika. Wszystkie te czynności sprawiają, że części szybciej się zużywają i psują, dlatego warto ich unikać dla dobra swojego auta i portfela.
Pierwsze oznaki korozji na aucie – co należy zrobić?
Zauważyłeś na aucie pierwsze oznaki korozji? Jeśli tak, musisz jak najszybciej podjąć kroki, które zapobiegną dalszemu rozprzestrzenieniu się rdzy! Co zrobić, by zatrzymać rozwój korozji? Przeczytaj!
Korozja to zjawisko, przed którym trudno uchronić jakikolwiek samochód. O ile zapobiec samemu pojawieniu się rdzy nie możemy, o tyle dość łatwo zatrzymać jej rozwój. W jaki sposób? O tym przeczytasz w naszym materiale!
Korozja – skąd się bierze?
Powody, dla których na samochodzie pojawia się rdza, w większości przypadków są takie same i mają bezpośredni związek z aktywną eksploatacją samochodu, niewłaściwym przechowywaniem auta i tak dalej. Do głównych przyczyn pojawienia się korozji można zaliczyć uszkodzenie karoserii, skoki temperatur, brak zabezpieczenia antykorozyjnego czy obfite opady. Korozja może być też skutkiem nadmiernego kontaktu karoserii ze środkami chemicznymi, z pomocą których utrzymywany jest dobry stan dróg w mieście. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na powstrzymanie podstępnej rdzy, po które możesz sięgnąć.
Papier ścierny
Jeśli masz do czynienia z pierwszymi nalotami rdzy, warto od razu zabrać się do ich usunięcia. W tym celu zeszlifuj rdzę papierem ściernym albo drucianą szczotką. Warstwę skorodowanego lakieru usuwaj do momentu pojawienia się czystej blachy. Następnie wypełnij uszkodzony obszar karoserii matą, żywicą i utwardzaczem (wchodzą w skład specjalnych zestawów naprawczych). Gdy całość wyschnie, możesz przejść do malowania.
Folia ochronna
Taśma czy folia ochronna może pomóc kierowcy dość łatwo powstrzymać korozję na dłuższy czas. Przyklejenie taśmy ochronnej w miejscu pojawienia się rdzy sprawi, że proces korozyjny nie będzie rozwijał się zbyt dynamicznie. Z tym zadaniem poradzi sobie nawet początkujący kierowca, który nie ma dużego doświadczenia w tuningu czy naprawie samochodu.
Taśma antykorozyjna
W razie wystąpienia pierwszych oznak korozji na karoserii możesz też wykorzystać taśmę antykorozyjną, którą wykorzystuje się także profilaktycznie, dla skutecznego zabezpieczenia wrażliwych powierzchni przed rdzą. Taśma antykorozyjna pozwoli zapobiec narastaniu rdzy. Choć produkt charakteryzuje się wysoką odpornością na wodę i wilgoć, będziesz musiał zadbać o ochronę zabezpieczonej powierzchni.
Olej antykorozyjny
Kolejny środek, który możesz wykorzystać do tego, by zatrzymać narastanie rdzy. Do tego celu lepiej jednak sięgnąć po dobrej jakości olej, który pozwoli Ci stworzyć swoistą warstwę ochronną i uodpornić auto na rdzę.
Szpachla antykorozyjna
Doskonałą ochronę przed rdzą zapewnia też szpachla antykorozyjna. Trzeba ją jednak nakładać bardzo starannie i ostrożnie, żeby nie powstały nieestetycznie wyglądające powierzchnie. Taka ochrona może zatrzymać na jakiś czas korozję. Musisz tylko pamiętać, by po nałożeniu szpachli antykorozyjnej eksploatować samochód nieco ostrożniej, chroniąc go przed ujemnym oddziaływaniem środowiska.
Powłoka katodowa
Można do niej zaliczyć na przykład cynkową blaszkę. Ochrona katodowa jest wykonana z metalu o wyższej aktywności niż metal chroniony. Taka powłoka pełni funkcję protektora – ulega korozji zamiast metalu chronionego, a przy tym chroni uszkodzoną już powierzchnię przed wilgocią, która jest głównym katalizatorem korozji.