Connect with us

Moto&tech

Przed Tobą wakacyjny roadtrip? Sprawdź, jak odpowiednio przygotować auto

Szykujesz się na wakacyjną wycieczkę samochodową? Podpowiemy, jak się do niej przygotować.

Weronika Ciesińska

Opublikowany

w dniu

Potrzebujesz 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przed wyruszeniem w podróż życia zadbaj o to, by Twój pojazd był w jak najlepszej kondycji – dla dobra swojego komfortu i zdrowia. Na jakie części samochodowe musisz zwrócić uwagę?

Przetestuj światła

Każdy wie, jak sprawdzić, czy przednie światła się palą. Pamiętaj jednak, że nawet mała zmiana w jasności jednej lampy może oznaczać, że przyszła pora na wymianę. Jeżeli któreś światło wydaje się ciemniejsze lub mruga, najlepiej będzie, jeśli od razu wymieniasz oba z nich. Po uszkodzeniu jednej lampy to tylko kwestia czasu, kiedy druga przestanie działać, więc lepiej być przygotowanym, skoro planujesz długą podróż. Jeśli cena naprawy jest dla Ciebie problemem, zamiast nowych świateł zdecyduj się na używane części samochodowe. Nie zapomnij także o przetestowaniu kierunkowskazu.

Sprawdź hamulce

Jako zapalony miłośnik motoryzacji z pewnością wiesz lepiej niż ktokolwiek inny, kiedy Twoje pedały zachowują się nietypowo. W końcu korzystasz z nich każdego dnia. Jakikolwiek objaw odbiegający od zachowania, do którego przywykłeś – wolniejszy czas reakcji, potrzeba silniejszego nadepnięcia, niepokojące dźwięki – to znak, że serwisant powinien zerknąć na stan Twoich hamulców.

Fot. Alena Ozerova/Adobe Stock

Zmień opony

Przede wszystkim sprawdź, czy nie noszą śladów oczywistego uszkodzenia, takich jak odkształceń, rozdarć czy przekłuć. Następnie upewnij się, że nie korzystasz z opon dłużej niż dziesięć lat. Niektórzy producenci zalecają ich wymianę nawet już po sześciu latach użytkowania. Stare opony tracą swoją przyczepność, stwarzają więc niebezpieczeństwo dla Ciebie i innych na drodze. Nie staraj się oszczędzać i nie kupuj ich z drugiej ręki, nawet jeśli wiesz, że od momentu kupienia były nieużywane. Stare opony z czasem twardnieją, więc nie jest ważne, ile kilometrów spędziły na drodze – po prostu nie nadają się do jazdy. Wówczas nowe opony znajdziesz na https://plusgum.pl/opony-letnie.

Sprawdź stan swoich opon przy pomocy wskaźnika ciśnienia i oceń grubość bieżnika. Ten drugi krok jest bajecznie prosty. Wystarczy, że wsuniesz między wypukłości monetę lub zapałkę i zmierz odległość.

Przygotuj się na legalne problemy

Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź, czy Twoje najważniejsze dokumenty jak prawo jazdy czy dowód osobisty nie muszą być odnowione. Upewnij się również, że Twój samochód jest ubezpieczony.

Bardzo ważnym elementem, o którym wielu mężczyzn zapomina, jest wymienienie DPF, czyli płynu oczyszczającego spaliny ze szkodliwych substancji. Jego ewentualne zużycie podczas podróży może doprowadzić do tego, że poniesiesz konsekwencje prawne. Emisja dwutlenku węgla i szkodliwych substancji musi bowiem być niższa od określonego progu.

Płyny DPF gotowe do zastąpienia starego zbiornika znajdziesz na https://www.franceauto.pl/plyny-dpf-fap.

Sprawdź klimatyzację

Podróżując w upalne dni lata, nie ma mowy o kilkugodzinnej jeździe samochodem bez przepływu zimnego powietrza, więc upewnij się przed podróżą, czy Twoja klimatyzacja działa tak, jak należy. Zazwyczaj klimatyzacja jest do wymiany dopiero po około 160 tysięcy kilometrów. Liczba ta może zmieniać się w zależności od klimatu, w którym mieszkasz, oraz czasu użytkowania. Naprawa zniszczonej klimatyzacji potrafi być bardzo kosztowna, więc kontroluj jej stan poprzez regularne wizyty u serwisanta w dwurocznych odstępach.

Żeby sprawdzić temperaturę wydychanego powietrza, wsuń termometr przeznaczony do żywności między kraty klimatyzacji, a następnie pozwól jej działać na pełnych obrotach przez kilka minut. Jeśli wynik jest niezadowalający, to znak, że pora wymienić czynnik chłodniczy.

Zdjęcie główne: cppzone/Adobe Stock

Kliknij by skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moto&tech

Jaki telefon wybrać dla seniora?

Chcesz kupić telefon dla seniora? Oto ważne wskazówki!

Avatar

Opublikowany

w dniu

Chcesz kupić telefon starszej osobie? W tym przypadku weź pod uwagę całkowicie inne kryteria niż te, którymi kierujesz się przy wyborze nowoczesnego smartfona dla siebie. Jaki więc model wybrać? Z klapką, klawiaturą, może dotykowy? Na co zwrócić uwagę, by spełnić oczekiwania seniora? Oto kilka ważnych wskazówek!

Seniorzy najchętniej wybierają klasyczne telefony komórkowe. Dla zaznajomionych z nowinkami technologicznymi osób jest to jednak całkowity przeżytek – na rynku królują obecnie nowoczesne smartfony, które mają jednak swoje wady. W tym  kontekście starsze osoby cenią sobie przede wszystkim prostotę. Wygodna klawiatura umożliwia im łatwiejszą obsługę urządzenia. Atutem jest też stosunkowo “schematyczne” działanie. Klasyczne telefony dla seniorów mają też większe rozmiary, co gwarantuje większy komfort użytkowania. Są one poręczne, mają charakterystyczne większe wyświetlacze, a bateria wytrzymuje przez bardzo długi czas. Co ważne, klasyczne modele nie mają zbyt wielu aplikacji, więc są o wiele mniej skomplikowane dla starszych osób. Takie urządzenia w przeciwieństwie do delikatnych smartfonów są też zdecydowanie mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dla osoby, która chce używać telefon wyłącznie do kontaktu z bliskimi z pewnością będzie to doskonały wybór.

Kupując telefon dla seniora koniecznie uwzględnij to, gdzie najczęściej będzie on z nim przebywał. Jeśli Twój dziadek uwielbia majsterkowanie, a dotychczas często zdarzało mu się niszczyć swoja komórkę, spróbuj poszukać odporne telefony na uderzenia. O wrażliwych na urazy smartfonach wspominaliśmy już wyżej. Poszukujesz urządzenia do zadań specjalnych, którego nie pokona upadek z większej wysokości lub przypadkowe uderzenie? Koniecznie zerknij na telefony heavy duty czy telefony outdoorowe. Są niezwykle użyteczne, gdy pracujemy w specyficznych warunkach, w których telefon narażony jest na zakurzenie, zalanie lub inne czynniki. Specjalnie wzmocnione modele są w pełni funkcjonalne – posiadają wiele ciekawy opcji, które mogą zachwycić niejednego seniora. Nie są wyjątkowo skomplikowane. Jedną z ich niekwestionowanych zalet jest wygodna klawiatura, z której możemy korzystać nawet w rękawiczkach lub gdy nasze dłonie są brudne lub mokre. Będzie to doskonały model dla wielu seniorów.

Telefony dla seniorów – na co zwrócić szczególną uwagę?

Prostota i komfort użytkowania – to prawdopodobnie jedne z najistotniejszych oczekiwań seniorów w kontekście telefonu komórkowego. Niektóre osoby starsze chcą jednak, by ich urządzenia były wyposażone m.in. w aparat fotograficzny. Z reguły wymagają też przejrzystego wyświetlacza, który jest na tyle duży, by z łatwością dostrzegli godzinę lub połączenie bez okularów. Niezwykle istotną funkcją jest przycisk SOS, który znajduje się z tyłu obudowy urządzenia – starsze osoby mogą zaalarmować za jego pomocą swoich bliskich o ewentualnym niebezpieczeństwie, gorszym samopoczuciu itd. Udogodnieniem dla seniorów może być też stacja ładująca, która umożliwia wygodne ładowanie urządzenia bez konieczności szukania ładowarki lub wolnego gniazda elektrycznego.

Fot.: Joshua Hoehne/unsplash.com

Kontynuuj czytanie

Moto&tech

Jak można zmienić wygląd auta?

Czy da się niewielkim kosztem zmienić wygląd auta? Przeczytaj, jakie metody i akcesoria pozwolą Ci zmodernizować Twój samochód.

Marta Marek

Opublikowany

w dniu

Przez

Twój samochód jest sprawny, bezpieczny, ale stracił swój dawny blask? Przeczytaj, jak niedrogimi sposobami możesz poprawić jego wygląd. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Moto&tech

Jakie słuchawki wybrać do biura?

Jakie modele będą najlepsze? Podpowiadamy!

Avatar

Opublikowany

w dniu

Zestawy stereo są nieodłącznym elementem wyposażenia w wielu zawodach. Call center, helpdesk czy innego rodzaju praca biurowa nie mogłaby się odbywać, gdyby nie odpowiedniej jakości słuchawki. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Jakie modele będą najlepsze? Podpowiadamy!

Słuchawki do biura muszą odpowiednio redukować szumy

Dla wielu osób odpowiedniej klasy słuchawki są kluczowym narzędziem podczas wykonywania ich pracy. Specyfika biurowa sprawia, że zestawy stereo muszą charakteryzować się kilkoma ważnymi aspektami. Najważniejszy z nich to odpowiednie tłumienie dźwięku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów słuchawek biurowych, które w mniejszym lub większym stopniu odizolowują nas od otoczenia. Przy wyborze zestawów stereo do biura ważne jest nie tylko samo wytłumienie fizyczne, czyli odpowiedniej grubości gąbka akustyczna. Niezwykle istotne jest również to, aby słuchawki były zaopatrzone w skuteczne systemy redukcji szumów. Taka opcja będzie niezwykle pożądana w momencie, gdy często musimy wykonywać rozmowy z naszymi kontrahentami.

Najpopularniejsze modele oferują aktywną redukcję szumów. Taka technologia polega na generowaniu sygnału kompresującego, który w pewien sposób „zakłóca” hałas z otoczenia. Wyróżnić można również modele zaopatrzone w pasywną redukcję szumów. W takich modelach liczy się odpowiednie uszczelnienie kanału usznego. Szeroki wybór tego typu słuchawek do biura znaleźć można pod tym linkiem: https://www.voip24sklep.pl/SLUCHAWKI-DO-KOMUNIKACJI/DLA-BIUR-I-CALL-CENTER.

Ergonomia to podstawa!

Dobre słuchawki do biura powinny być również wygodne. Niektóre z zawodów wymagają od nas ciągłych rozmów telefonicznych, a chyba nikt nie wyobraża sobie korzystać z niewygodnych słuchawek przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. A więc jakie będą wygodne słuchawki do biura? Muszą być one przede wszystkim ergonomiczne, czyli skonstruowane w taki sposób, aby dopasowywały się do nas, a nie my do nich. Optymalne dostosowanie słuchawek do użytkownika to konieczność w przypadku wielogodzinnej pracy biurowej. Warto stawiać na modele, które będą oferować piankę memory, dostosowującą się kształtem do naszego ucha.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie słuchawek do biura?

Szukając idealnych słuchawek do biura, powinniśmy zastanowić się, jaki rodzaj preferujemy. Czołowi producenci oferują zarówno modele douszne, jak i nauszne. W przypadku wielogodzinnej pracy o wiele wygodniejsze i zdrowsze dla naszego słuchu mogą okazać się modele nauszne. Pamiętając o wygodzie użytkowania, warto również postawić na słuchawki bezprzewodowe, wspierające standard Bluetooth. Wybierając takie rozwiązanie, nie będziemy musieli przejmować się stale plączącymi się przewodami. Jeśli często musimy wykonywać rozmowy służbowe, postawmy na modele z wbudowanym mikrofonem. Wysokiej klasy słuchawki do biura od zaufanych dostawców znaleźć można w sklepie: https://www.voip24sklep.pl/.

Fot.: Petr Macháček/unsplash.com

Kontynuuj czytanie

Popularne