Praktyczny samochód miejski – na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nawet jeśli nie istnieje jeden idealny samochód miejski, to wypada szukać cech, które do tego ideału będą go przybliżać. Niewielkie spalanie, kompaktowe wymiary, może  niska emisyjność? Oto omówienie najczęściej wymienianych parametrów, które czynią auto miejskie praktycznym. 

Auto w europejskim stylu 

Samochody miejskie to typowo europejski wynalazek. Przystosowany do rytmu życia wielkich miast z wąskimi uliczkami i ciągłym deficytem miejsc parkingowych. Jednocześnie służą dojazdom do pracy, która zlokalizowana jest zazwyczaj na drugim końcu miasta. Nie muszą być tak silne i mocne jak amerykańskie SUV-y. Myśląc o nich, w wyobraźni widzimy nieśmiertelnego Mini Coopera mknącego po ulicach Paryża czy Rzymu. Chociaż w ostatnich miesiącach sprzedaż tych aut spadła na rzecz rozrastającego się segmentu SUV-ów, to wciąż wiele osób decyduje się na nieduże auta miejskie. 

Niezawodność

Samochód miejski powinien być przede wszystkim nowy. To wyższy wydatek na starcie, który jednak zwróci się w niższych kosztach eksploatacji i serwisowania. Warto kierować się opiniami dotyczącymi niezawodności poszczególnych aut – np. badanie zadowolenia klientów prowadzone przez niemiecki instytut J.D. Power mogą być bardzo pomocne.  

Długi okres gwarancji

Producenci wysokiej jakości aut nie obawiają się dawać dość długiego okresu gwarancji. Warto przy tym zwrócić uwagę nie tylko na długość jej trwania, ale też warunki utraty, możliwość wykupienia tzw. ‘’przedłużonej gwarancji’’, czy udzielenia rękojmi. 

Niska cena

Auto miejskie musi być przede wszystkim tanie. Niestety, często zdarza się, że podstawowa wersja choć tania, jest też niezwykle uboga. Dodatkowo Polacy coraz chętniej wybierają tanie SUV-y w rodzaju Dacii Duster, które można nabyć w porównywalnych cenach do aut miejskich. Tanie auta w omawianym segmencie to:

  • Toyota Aygo X 1.0 VVT-i 72 KM – od 38 800 zł;
  • KIA Picanto M 1.0 DPI 67 KM od 39 900 zł;
  • Fiat Panda Easy 1.2 69 KM – od 40 900 zł;
  • Hyundai i10 Access 1.0 MPI 67 KM – od 40 900 zł;
  • Mitsubishi Space Star Inform 1.0 75 KM – od 40 990 zł.

Niskie Spalanie 

Auto miejskie będzie bardzo często musiało stać w korkach. Do niedawna za szczyt oszczędności w takich warunkiem uchodziły auta z instalacją gazową. Obecnie na popularności zyskują droższe silniki hybrydowe, które pozwalają na niższe zużycie paliwa np. właśnie podczas stania w korkach.

fot. Jeshoots.com/Pexels

Bezpieczeństwo

Współczesne systemy bezpieczeństwa wspierane innowacyjnymi technologiami powinny mieć udział także w wyposażeniu aut miejskich. Wspomaganie hamowania przez automat w sytuacji wykrycia pieszego lub innego pojazdu, to bardzo cenne możliwości, na które trzeba zwrócić uwagę. Inne ważne technologie, to czujniki zmierzchu i deszczu, czy asystent pasa ruchu.

Wygoda

Ten element oceny samochodu jest nieco bardziej skomplikowany. Wygodny samochód miejski to taki, który jest przestronny, ale jednocześnie małych gabarytów. Dobrze też, żeby łatwo się go prowadziło. 

Kompaktowe rozmiary

Zatłoczenie i wąskie parkingi sprawiają, że w cenie są niewielkie gabaryty samochodu. Mowa przede wszystkim o segmencie A, czyli najmniejszych autach o długości do 3,5 m. Obecnie panuje tendencja do rozbudowy aut uważanych za miejskie. Warto dodać, że taki samochód musi być również zwrotny. 

Pojemność 

Właśnie wygoda stoi za tym, że miejskie auta bywają coraz większe także jeśli chodzi o wymiary w środku. Ważna jest nie tyle przestronna kabina ale też dostateczna ilość miejsca w bagażniku. Powinna pozwolić na zrobienie zakupów na tydzień dla 3- lub 4-osobowej rodziny. Tutaj jednak trzeba się skłaniać raczej ku wyborowi auta z segmentu B. Szczególnie duże silniki mają np. Seat Ibiza (355 l), Skoda Fabia (330 l), czy Hyundai i20 (326 l). 

Automatyczna skrzynia biegów

To jedno z rozwiązań, które polecane jest szczególnie przez osoby, które sporo czasu spędzają w trasie po mieście. Chwalą je między innymi taksówkarze. 

Ładny design

Nie da się ukryć, że w przypadku auta miejskiego ważny jest też stylowy design. Jest to szczególnie ważne dla pań, które wybierają miejskie auta. Przykłady pięknych miejskich aut? Oczywiście Mini Cooper, Fiat 500 lub Citroen DS 3.

fot. Dhruv Singh/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Czym karmić dorosłe konie?
Czym karmić dorosłe konie?
Komponowanie diety dla zwierząt hodowlanych bywa wyzwaniem, szczególnie w czasie przedłużającej się zimy. Poznaj podstawowe składniki odżywcze końskiej diety i dowiedz się, jakie smakołyki może polubić Twój podopieczny!
Kiedy udać się do okulisty?
Kiedy udać się do okulisty?
Wzrok to zmysł, który ceni sobie każdy człowiek. Sprawdź, jakie objawy związane z oczami i zaburzeniami widzenia powinny być dla Ciebie alarmujące. Reaguj, zanim będzie za późno.
Bezoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka
Bezoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Choć operacja często jest skuteczną metodą leczenia, istnieją również bezoperacyjne podejścia, które warto poznać.
Ostatnie wpisy
Polecamy