Wybór monitora gamingowego, to wcale nie taka prosta sprawa. Im lepiej dobrany, tym większa frajda z zabawy. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę? Które modele i w jakim zakresie cenowym są polecane? Podpowiadamy.
Karta graficzna – od niej warto zacząć
Niekoniecznie musimy zaczynać od ustalenia budżetu. Oczywiście ten etap również jest ważny, ale na samym początku zwróćmy uwagę na parametry karty graficznej naszego komputera.
Na co pozwala karta graficzna?
Odpowiedź na to pytanie bardzo zawęża nasze pole wyboru. Przede wszystkim chodzi o to, jaką rozdzielczość może obsłużyć.
Przekątna ekranu
Jaka przekątna ekranu do monitora gamingowego?
Mniej istotna jest ilość miejsca, którą posiadamy na monitor na biurku. Czasami jednak ten parametr też musimy brać pod uwagę. Nie jest natomiast prawdą, że im większa przekątna ekranu, tym większy komfort pracy dla użytkownika. Jeżeli nie będziemy mogli ustawić dużego monitora dość daleko, znacznie lepiej sprawdzi się mniejszy model. Najpopularniejsze są monitory mające przekątną 24 cale. Od 30 cali mówimy już o sprzęcie wyższej kategorii cenowej.
Warto pamiętać, że dobrze dobrany monitor to taki, którego całość ogarniamy wzrokiem bez konieczności poruszania głową.
Rozdzielczość
Jaką rozdzielczość wybrać?
Parametr, który odpowiada za szczegółowość obrazu. Mamy do dyspozycji
Full HD (1920 x 1080) – najbardziej powszechne rozwiązanie, przystępne cenowo, które dobrze sprawdza się w przypadku monitorów poniżej 25 cali,
QHD (2560 x 1440) – dedykowana przede wszystkim dla monitorów od 27 cali wzwyż; będą z niej zadowoleni użytkownicy, potrzebujący większego obszaru roboczego i szczegółowości obrazu,
4K Ultra HD (3180 x 2160) – oferta dla grafików i bardzo wymagających graczy, która przedstawia bardzo duży obszar roboczy do wykorzystania.
Ella Don/Unsplash
Wybór matrycy monitora do gier
Do wyboru mamy następujące rodzaje matryc:
TN – obecnie podstawowy rodzaj matrycy wykorzystywany w monitorach; szybki czas reakcji i nieduże opóźnienia w wyświetlaniu obrazu, to jej atut nawet w niedrogich monitorach, odświeżanie na poziomie 144 Hz również uchodzi za wystarczające. Wadą jest gorsze odwzorowanie kolorów i wąskie kąty widzenia,
IPS – technologia zaczerpnięta z ekranów telewizorów daje możliwość lepszego odwzorowania kolorów i szerokie kąty widzenia. Do wad należy niższa częstotliwość odświeżania i gorszy czas reakcji,
VA – pośrednie rozwiązanie, które łączy zalety matryc IPS i TN. Coraz bardziej popularne.
Inne ważne parametry
Przemyślany zakup monitora gamingowego koniecznie musi być poprzedzony analizą parametrów takich jak:
częstotliwość odświeżania – odświeżanie obrazu w przypadku monitora do gier to przynajmniej 75 Hz. Oczywiście im nowocześniejsza i bardziej wymagająca sprzętowo gra, tym częstotliwość odświeżania powinna być większa – najlepiej 120 Hz,
synchronizacja obrazu – technologie synchronizacji odpowiadają za płynne wyświetlanie obrazu na ekranie; do wyboru oferuje się FreeSync, AMD, Nvidia, G-Sync,
czas reakcji – komfortowa gra zwykle zaczyna się od wartości tego parametru na poziomie 5 ms, chociaż nowoczesne monitory oferują nawet 1 ms,
dodatkowe funkcje – np. funkcja 3D pozwalająca na granie w gry przystosowane do obrazu 3D lub technologia HDR, której zastosowanie przekłada się na żywsze i głębsze kolory.
Jaki monitor gamingowy wybrać? Propozycje w różnych przedziałach cenowych
Tanie monitory gamingowe – do 1000 zł
Acer Nitro VG240YBMIIX czarny – ok. 600 zł;
LG 24” 24MK430H-B – ok. 620 zł;
HP 25Mx – ok. 900 zł.
Średniej ceny monitory dla graczy – od 1000 do 2000 zł
AOC 27G2U – ok. 1000 zł;
LG 27GL63T-B HDR10 – ok. 1050 zł;
LG 27GL83A-B – ok. 1850 zł.
Droższe monitory gamingowe – powyżej 2000 zł
LG 31,5″ 32GK850F-B – ok. 2150 zł;
iiyama G-Master GB3461WQSU Red Eagle – ok. 2200 zł;
Historyk oraz ekonomista, kończy doktorat. Zajmuje się copywritingiem, bo ceni sobie kreatywną pracę, niezależność oraz jest ciekawy świata. Tworzy artykuły dla ogólnopolskich tytułów – najczęściej o tematyce biznesu i kultury, ale też życia codziennego. Jego pasje to ekologiczne rozwiązania, zwierzęta i prace w ogrodzie.
Każdy wie, że należy robić regularny przegląd serwisowy samochodu osobowego. Jednak, gdy jesteś właścicielem auta ciężarowego, także powinieneś pamiętać o jego przeglądzie. Zobacz, jak często go robić.
Silnik jest sercem samochodu, czyli jego najbardziej kluczową i niezbędną częścią. Radzimy, jak dbać o silnik auta, by przez długie lata pracował bez zarzutu.
Silnik to serce każdego pojazdu, dlatego, by jak najbardziej przedłużyć żywotność auta, należy odpowiednio o niego dbać. Bez sprawnego silnika auto nie ruszy z miejsca, dlatego należy dbać o niego w szczególny sposób. Sprawdź, jak utrzymać silnik swojego pojazdu w jak najlepszej kondycji przez wiele lat.
Dobrej jakości olej silnikowy
Absolutną podstawą, jeśli chodzi o pielęgnację silnika samochodowego czy motocyklowego, jest inwestycja w najwyższej jakości olej silnikowy. Każdy mechanizm, a w tym właśnie silnik, do prawidłowej pracy potrzebuje filmu olejowego, czyli cienkiej warstwy oleju pokrywającej wszystkie metalowe elementy. Taka powłoka umożliwia bezproblemową pracę przesuwających się względem siebie części i niweluje ścieranie elementów. Brak lub niedobór tej warstwy powoduje szybsze zużywanie się poszczególnych części systemu i może doprowadzić nawet do zatarcia silnika. Wybór oleju silnikowego o odpowiednich parametrach jest kluczowy. Musi on zapewniać dobry poślizg, by generować jak najmniej oporu oraz dbać o rozruch silnika i jego prawidłową kompresję. Oleje silnikowe Liqui Moly to doskonały wybór dla większości aut. Oprócz zapewnienia lubrykacji, olej wpływa również na rozkład temperatur, co ma duży wpływ na żywotność silnika.
Oleje silnikowe nie są uniwersalne i nie można używać tego samego produktu do każdego rodzaju pojazdu. Oleje motocyklowe Liqui Moly są opracowane specjalnie pod potrzeby jednośladów i doskonale współpracują z silnikami motocykli. Pojazdy jednośladowe nie tylko pracują w nieco inny sposób, lecz także są inaczej użytkowane. Z tego powodu w pracy silnika muszą zachodzić istotne zmiany, przez które nie każdy olej silnikowy jest z nim kompatybilny.
Dodatki do oleju silnikowego
Aby wesprzeć pracę silnika i jeszcze bardziej podnieść efektywność oleju, możesz stosować w swoim aucie dodatki do oleju silnikowego Liqui Moly. Różnego rodzaju preparaty mieszane z olejem silnikowym sprawiają, że lubrykacja jest jeszcze lepsza, a ochrona części układu silnika skuteczniej chronione. Dodatki podnoszą jakość i efektywność oleju silnikowego, mogą także pomóc dopasować go lepiej pod potrzeby konkretnego pojazdu. Ponadto efekty stosowania wielu preparatów podnoszą skuteczność innych środków i przedłużają żywotność części samochodowych, a przez to samego pojazdu.
Nie tylko chemia
Stosowanie dobrej jakości płynów eksploatacyjnych w aucie to jedno, jednak bez prowadzenia samochodu w ekonomiczny i zdrowy sposób, silnik długo nie posłuży. Podczas jazdy staraj się jak najoszczędniej eksploatować silnik. W porę zmieniaj biegi, hamuj i rozpędzaj się z bezpieczny dla samochodu sposób i unikaj tak zwanego “żyłowania” silnika. Wszystkie te czynności sprawiają, że części szybciej się zużywają i psują, dlatego warto ich unikać dla dobra swojego auta i portfela.
Pierwsze oznaki korozji na aucie – co należy zrobić?
Zauważyłeś na aucie pierwsze oznaki korozji? Jeśli tak, musisz jak najszybciej podjąć kroki, które zapobiegną dalszemu rozprzestrzenieniu się rdzy! Co zrobić, by zatrzymać rozwój korozji? Przeczytaj!
Korozja to zjawisko, przed którym trudno uchronić jakikolwiek samochód. O ile zapobiec samemu pojawieniu się rdzy nie możemy, o tyle dość łatwo zatrzymać jej rozwój. W jaki sposób? O tym przeczytasz w naszym materiale!
Korozja – skąd się bierze?
Powody, dla których na samochodzie pojawia się rdza, w większości przypadków są takie same i mają bezpośredni związek z aktywną eksploatacją samochodu, niewłaściwym przechowywaniem auta i tak dalej. Do głównych przyczyn pojawienia się korozji można zaliczyć uszkodzenie karoserii, skoki temperatur, brak zabezpieczenia antykorozyjnego czy obfite opady. Korozja może być też skutkiem nadmiernego kontaktu karoserii ze środkami chemicznymi, z pomocą których utrzymywany jest dobry stan dróg w mieście. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na powstrzymanie podstępnej rdzy, po które możesz sięgnąć.
Papier ścierny
Jeśli masz do czynienia z pierwszymi nalotami rdzy, warto od razu zabrać się do ich usunięcia. W tym celu zeszlifuj rdzę papierem ściernym albo drucianą szczotką. Warstwę skorodowanego lakieru usuwaj do momentu pojawienia się czystej blachy. Następnie wypełnij uszkodzony obszar karoserii matą, żywicą i utwardzaczem (wchodzą w skład specjalnych zestawów naprawczych). Gdy całość wyschnie, możesz przejść do malowania.
Folia ochronna
Taśma czy folia ochronna może pomóc kierowcy dość łatwo powstrzymać korozję na dłuższy czas. Przyklejenie taśmy ochronnej w miejscu pojawienia się rdzy sprawi, że proces korozyjny nie będzie rozwijał się zbyt dynamicznie. Z tym zadaniem poradzi sobie nawet początkujący kierowca, który nie ma dużego doświadczenia w tuningu czy naprawie samochodu.
Taśma antykorozyjna
W razie wystąpienia pierwszych oznak korozji na karoserii możesz też wykorzystać taśmę antykorozyjną, którą wykorzystuje się także profilaktycznie, dla skutecznego zabezpieczenia wrażliwych powierzchni przed rdzą. Taśma antykorozyjna pozwoli zapobiec narastaniu rdzy. Choć produkt charakteryzuje się wysoką odpornością na wodę i wilgoć, będziesz musiał zadbać o ochronę zabezpieczonej powierzchni.
Olej antykorozyjny
Kolejny środek, który możesz wykorzystać do tego, by zatrzymać narastanie rdzy. Do tego celu lepiej jednak sięgnąć po dobrej jakości olej, który pozwoli Ci stworzyć swoistą warstwę ochronną i uodpornić auto na rdzę.
Szpachla antykorozyjna
Doskonałą ochronę przed rdzą zapewnia też szpachla antykorozyjna. Trzeba ją jednak nakładać bardzo starannie i ostrożnie, żeby nie powstały nieestetycznie wyglądające powierzchnie. Taka ochrona może zatrzymać na jakiś czas korozję. Musisz tylko pamiętać, by po nałożeniu szpachli antykorozyjnej eksploatować samochód nieco ostrożniej, chroniąc go przed ujemnym oddziaływaniem środowiska.
Powłoka katodowa
Można do niej zaliczyć na przykład cynkową blaszkę. Ochrona katodowa jest wykonana z metalu o wyższej aktywności niż metal chroniony. Taka powłoka pełni funkcję protektora – ulega korozji zamiast metalu chronionego, a przy tym chroni uszkodzoną już powierzchnię przed wilgocią, która jest głównym katalizatorem korozji.