Umowa leasingu to umowa, na mocy której jedna ze stron (leasingodawca) zapewnia drugiej stronie (leasingobiorcy) prawo do korzystania lub otrzymywania wpływów na warunkach określonych w ustawie, z możliwością naliczenia amortyzacji. Oznacza to, że jedna ze stron umowy może korzystać z obiektu (w tym przypadku samochodu), a przedmiot należy wypożyczyć na określony czas. Istnieją jednak dwa rodzaje leasingu: leasing operacyjny i leasing finansowy.
Jeśli interesuje Cię leasing Audi będzie producentem samochodów, który będzie idealny na początek.
Leasing operacyjny
Cechą charakterystyczną przedmiotu leasingu nie jest przeniesienie własności przedmiotu leasingu na leasingobiorcę, ale zaliczenie go do majątku leasingodawcy. Raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu przedmiotu umowy. Ponadto najemca nie musi kupować samochodu po wygaśnięciu umowy leasingu i może zwrócić przedmiot wypożyczalni. Dodatkowo VAT nie musi być zapłacony w całości, ponieważ jego płatność jest podzielona na kilka części. Należy również zauważyć, że w wariancie operacyjnym istnieje najkrótszy okres leasingu, który musi wynosić co najmniej 40% normalnego czasu trwania stawki amortyzacyjnej przedmiotu umowy.
W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego za amortyzację odpowiada leasingobiorca, a leasingobiorca ponosi koszty amortyzacji oraz w całości pobiera podatek od towarów i usług. W takim przypadku przedmiotem umowy nie może być cała rata leasingowa jako koszt uzyskania przychodu, a jedynie część odsetkowa. Wykup samochodu następuje wraz z zapłatą ostatniej raty, a umowa pomiędzy stronami jest zawierana na co najmniej 6 miesięcy.
Jeśli planujesz wziąć kredyt samochodowy, powinieneś wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje: Kredyty obrotowe i kredyty samochodowe. Pierwsza opcja może być wykorzystana do dowolnego celu, czyli do samochodów, ale może też być rozliczana Z ZUSem, urzędami skarbowymi itp.. Pożyczki samochodowe są celowe, a uzyskane pieniądze można przeznaczyć jedynie na zakup nowych lub używanych samochodów. Zakupione w ten sposób pojazdy można oczywiście zaliczyć do kosztów podatkowych podlegających odliczeniu. Do kosztów podatkowych zalicza się: koszt zakupu pojazdów w postaci odpisów amortyzacyjnych, odsetki od kredytu, opłaty manipulacyjne, prowizje itp. Można też zdecydować się na klasyczne rozwiązanie, czyli pożyczki gotówkowe, ale skoro pożyczki samochodowe są tańsze i mają mniejsze oprocentowanie, to są bardziej opłacalne.
Wynajem
Jeśli nie planujesz leasingu, abonament lub długoterminowy wynajem samochodu będzie dobrym wyborem. Jego główną cechą jest stały miesięczny czynsz, który może obejmować dodatkowe usługi, takie jak wymiana opon, przegląd, naprawa czy ubezpieczenie. Umowa najmu w porównaniu z leasingiem ma zazwyczaj krótszy okres, a przedmiot umowy nie jest kupowany, lecz zwracany finansującemu.
Przeniesienie
Aby przekazać prywatny samochód na cele komercyjne, należy wypełnić stosowne oświadczenie o przeniesieniu własności na firmę. Dokument powinien zawierać: datę i lokalizację, dane przedsiębiorcy, oświadczenie o własności nieruchomości, identyfikację majątku (rok, marka, numer identyfikacyjny samochodu), datę przeniesienia własności, początkową wartość majątku oraz własnoręczny podpis właściciela. Ponadto samochód musi spełniać definicję środków trwałych, czyli zgodnie z prawem samochód powinien być środkiem trwałym. Zgodnie z ustawą o PIT, środkami trwałymi są stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
maszyny, urządzenia i środki transportu,
inne przedmioty,
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1. Kiedy wprowadzimy samochód do ewidencji środków trwałych, należy poddać go amortyzacji. Co miesiąc w Księdze Przychodów i Rozchodów w kolumnie 13 księgowane będą odpisy amortyzacyjne.
Stawia sobie ambitne cele zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Dąży do tego, aby jego praca wyróżniała się jakością oraz kreatywnością. Interesuje się historią oraz językoznawstwem. Wolny czas spędza na czytaniu dobrych książek.
Chcesz kupić telefon starszej osobie? W tym przypadku weź pod uwagę całkowicie inne kryteria niż te, którymi kierujesz się przy wyborze nowoczesnego smartfona dla siebie. Jaki więc model wybrać? Z klapką, klawiaturą, może dotykowy? Na co zwrócić uwagę, by spełnić oczekiwania seniora? Oto kilka ważnych wskazówek!
Seniorzy najchętniej wybierają klasyczne telefony komórkowe. Dla zaznajomionych z nowinkami technologicznymi osób jest to jednak całkowity przeżytek – na rynku królują obecnie nowoczesne smartfony, które mają jednak swoje wady. W tym kontekście starsze osoby cenią sobie przede wszystkim prostotę. Wygodna klawiatura umożliwia im łatwiejszą obsługę urządzenia. Atutem jest też stosunkowo “schematyczne” działanie. Klasyczne telefony dla seniorów mają też większe rozmiary, co gwarantuje większy komfort użytkowania. Są one poręczne, mają charakterystyczne większe wyświetlacze, a bateria wytrzymuje przez bardzo długi czas. Co ważne, klasyczne modele nie mają zbyt wielu aplikacji, więc są o wiele mniej skomplikowane dla starszych osób. Takie urządzenia w przeciwieństwie do delikatnych smartfonów są też zdecydowanie mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dla osoby, która chce używać telefon wyłącznie do kontaktu z bliskimi z pewnością będzie to doskonały wybór.
Kupując telefon dla seniora koniecznie uwzględnij to, gdzie najczęściej będzie on z nim przebywał. Jeśli Twój dziadek uwielbia majsterkowanie, a dotychczas często zdarzało mu się niszczyć swoja komórkę, spróbuj poszukać odporne telefony na uderzenia. O wrażliwych na urazy smartfonach wspominaliśmy już wyżej. Poszukujesz urządzenia do zadań specjalnych, którego nie pokona upadek z większej wysokości lub przypadkowe uderzenie? Koniecznie zerknij na telefony heavy duty czy telefony outdoorowe. Są niezwykle użyteczne, gdy pracujemy w specyficznych warunkach, w których telefon narażony jest na zakurzenie, zalanie lub inne czynniki. Specjalnie wzmocnione modele są w pełni funkcjonalne – posiadają wiele ciekawy opcji, które mogą zachwycić niejednego seniora. Nie są wyjątkowo skomplikowane. Jedną z ich niekwestionowanych zalet jest wygodna klawiatura, z której możemy korzystać nawet w rękawiczkach lub gdy nasze dłonie są brudne lub mokre. Będzie to doskonały model dla wielu seniorów.
Telefony dla seniorów – na co zwrócić szczególną uwagę?
Prostota i komfort użytkowania – to prawdopodobnie jedne z najistotniejszych oczekiwań seniorów w kontekście telefonu komórkowego. Niektóre osoby starsze chcą jednak, by ich urządzenia były wyposażone m.in. w aparat fotograficzny. Z reguły wymagają też przejrzystego wyświetlacza, który jest na tyle duży, by z łatwością dostrzegli godzinę lub połączenie bez okularów. Niezwykle istotną funkcją jest przycisk SOS, który znajduje się z tyłu obudowy urządzenia – starsze osoby mogą zaalarmować za jego pomocą swoich bliskich o ewentualnym niebezpieczeństwie, gorszym samopoczuciu itd. Udogodnieniem dla seniorów może być też stacja ładująca, która umożliwia wygodne ładowanie urządzenia bez konieczności szukania ładowarki lub wolnego gniazda elektrycznego.
Zestawy stereo są nieodłącznym elementem wyposażenia w wielu zawodach. Call center, helpdesk czy innego rodzaju praca biurowa nie mogłaby się odbywać, gdyby nie odpowiedniej jakości słuchawki. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Jakie modele będą najlepsze? Podpowiadamy!
Słuchawki do biura muszą odpowiednio redukować szumy
Dla wielu osób odpowiedniej klasy słuchawki są kluczowym narzędziem podczas wykonywania ich pracy. Specyfika biurowa sprawia, że zestawy stereo muszą charakteryzować się kilkoma ważnymi aspektami. Najważniejszy z nich to odpowiednie tłumienie dźwięku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów słuchawek biurowych, które w mniejszym lub większym stopniu odizolowują nas od otoczenia. Przy wyborze zestawów stereo do biura ważne jest nie tylko samo wytłumienie fizyczne, czyli odpowiedniej grubości gąbka akustyczna. Niezwykle istotne jest również to, aby słuchawki były zaopatrzone w skuteczne systemy redukcji szumów. Taka opcja będzie niezwykle pożądana w momencie, gdy często musimy wykonywać rozmowy z naszymi kontrahentami.
Najpopularniejsze modele oferują aktywną redukcję szumów. Taka technologia polega na generowaniu sygnału kompresującego, który w pewien sposób „zakłóca” hałas z otoczenia. Wyróżnić można również modele zaopatrzone w pasywną redukcję szumów. W takich modelach liczy się odpowiednie uszczelnienie kanału usznego. Szeroki wybór tego typu słuchawek do biura znaleźć można pod tym linkiem: https://www.voip24sklep.pl/SLUCHAWKI-DO-KOMUNIKACJI/DLA-BIUR-I-CALL-CENTER.
Ergonomia to podstawa!
Dobre słuchawki do biura powinny być również wygodne. Niektóre z zawodów wymagają od nas ciągłych rozmów telefonicznych, a chyba nikt nie wyobraża sobie korzystać z niewygodnych słuchawek przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. A więc jakie będą wygodne słuchawki do biura? Muszą być one przede wszystkim ergonomiczne, czyli skonstruowane w taki sposób, aby dopasowywały się do nas, a nie my do nich. Optymalne dostosowanie słuchawek do użytkownika to konieczność w przypadku wielogodzinnej pracy biurowej. Warto stawiać na modele, które będą oferować piankę memory, dostosowującą się kształtem do naszego ucha.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie słuchawek do biura?
Szukając idealnych słuchawek do biura, powinniśmy zastanowić się, jaki rodzaj preferujemy. Czołowi producenci oferują zarówno modele douszne, jak i nauszne. W przypadku wielogodzinnej pracy o wiele wygodniejsze i zdrowsze dla naszego słuchu mogą okazać się modele nauszne. Pamiętając o wygodzie użytkowania, warto również postawić na słuchawki bezprzewodowe, wspierające standard Bluetooth. Wybierając takie rozwiązanie, nie będziemy musieli przejmować się stale plączącymi się przewodami. Jeśli często musimy wykonywać rozmowy służbowe, postawmy na modele z wbudowanym mikrofonem. Wysokiej klasy słuchawki do biura od zaufanych dostawców znaleźć można w sklepie: https://www.voip24sklep.pl/.