Connect with us

Moto&tech

Instalacja LPG w samochodzie – czy warto?

Czy opłaca się instalować LPG w samochodzie? Oto argumenty zwolenników i przeciwników.

Kamil Michaluk

Opublikowany

w dniu

Potrzebujesz 4 min. aby przeczytać ten wpis

W warunkach ciągle rosnących cen paliw wielu kierowców zastanawia się nad założeniem w swoim samochodzie instalacji LPG. Ci, którzy już ją posiadają, zachwalają takie rozwiązanie jako bardzo ekonomiczne i wygodne. Jak jest naprawdę? Kiedy zwraca się koszt takiej procedury? 

Instalacja LPG w samochodzie – dla kogo?

Instalacje LPG od lat cieszą się popularnością wśród kierowców. Jednak jest to wciąż dość kontrowersyjny temat, który wzbudza wiele emocji wśród użytkowników pojazdów. Bez wątpienia posiadanie takiej instalacji znacząco wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji auta – zwłaszcza jego tankowania. Sceptycy jednak wysuwają argumenty dotyczące bezpieczeństwa użytkowania tej instalacji, a także konieczności dokonywania okresowych przeglądów, które również pociągają za sobą dodatkowe wydatki. 

Kolejna kwestia dotyczy tego, w jakich autach zalecana jest taka instalacja, a w których nie. Kupując samochód z salonu, można wybrać model, który jest wyposażony w fabryczną instalację LPG. W takim wypadku nie ma wątpliwości co do bezpieczeństwa jej użytkowania. Schody zaczynają się w momencie, gdy chcemy dokonać montażu LPG w używanym kilkuletnim samochodzie. Musimy dokładnie sprawdzić, czy silnik, którym jest napędzane nasze auto, nadaje się do współpracy z nim, bo jak się okazuje, nie wszystkim jednostkom to służy.

Kiedy montaż instalacji naprawdę się opłaca?

Wielu kierowców zastanawia się, czy w ich przypadku montaż instalacji faktycznie będzie opłacalny. Nie oszukujmy się – jej wykonanie w renomowanym punkcie nie należy do tanich operacji. Nie zmienia to jednak faktu, że przy intensywnej jeździe inwestycja ta bardzo szybko się zwraca. 

Ile kosztuje instalacja?

Przyjmuje się, że założenie LPG to koszt około 3000 złotych. Jeśli posiadamy pojazd starszy niż 3-4 lata, a miesięcznie pokonujemy więcej niż kilkaset kilometrów, wówczas możemy mieć pewność, że taka instalacja bardzo szybko zwróci nam się, obniżając koszty paliwa (nawet przy stosunkowo niskim przebiegu średni czas potrzebny na zwrócenie się inwestycji to 12 miesięcy).

LPG a usterki w samochodzie

Sceptycy wskazują na to, że montaż LPG może doprowadzić do poważnych usterek, których usunięcie bywa kosztowne. Jednak nie do końca jest to prawda. Do uszkodzeń silnika w obecnych warunkach praktycznie nie dochodzi – chyba że zostanie nam zainstalowana nieodpowiednia instalacja gazowa, a do takich sytuacji może dojść, jeśli skorzystamy z usług szemranego mechanika. 

Innym argumentem przeciwko instalacji LPG są awarie związane z samą instalacją, które owszem zdarzają się, jednak koszt ich usunięcia jest niewspółmiernie niski w stosunku do oszczędności, jakie przynosi jej posiadanie. Jedynym trudnym do zbicia argumentem przemawiającym przeciw jest rosnąca cena gazu. Z tym trudno dyskutować, jednak wydaje się, że różnica między ceną paliw tradycyjnych a LPG wciąż jest na tyle duża, że trudno wyobrazić sobie sytuację, w której benzyna byłaby równie opłacalna co LPG.

Fot. Johannes Rapprich/Pexels

Modele, które najlepiej współpracują z instalacją LPG

Instalacje LPG funkcjonują w świecie motoryzacyjnym nie od dziś, a jak wiadomo, dzięki doświadczeniu można zweryfikować, w jakich warunkach najlepiej się sprawdzają. Poniżej przedstawiamy kilka modeli pojazdów, którym taka współpraca wychodzi najlepiej, a kierowcy jedynie korzystają na wyposażeniu samochodu w LPG.

  • Dacia Logan II (2012-2020)

Kierowcy z powodzeniem montują instalację w pojazdach z silnikami 1.2/75 KM i 0.9 TCe/90 KM. Obie można znaleźć na rynku wtórnym z instalacjami fabrycznymi. Cechuje je stosunkowo mała awaryjność, a także niskie koszty napraw.  Zawór do tankowania LPG w Loganach można schować pod klapką wlewu paliwa. 

  • Fiat Bravo II (2007-2014)

Fiaty to wciąż popularne samochody na polskich drogach. Wersja z silnikiem 1.4 doskonale nadaje się do wykonania instalacji LPG. Sprawdza się również ta w wersji z turbodoładowaniem. Dodatkową zaletą są niskie koszty eksploatacji Fiata Bravo.

  • Opel Astra IV (2009-2016)

Ople można bardzo często spotkać na polskich drogach, zarówno te, które posiadają fabryczne LPG, jak i te wykonane prywatnie. Turbodoładowany silnik benzynowy 1.4 doskonale współpracuje z instalacją gazową, jest nisko awaryjny i stosunkowo tani w utrzymaniu. 

Fot. Dhruv Singh/Unsplash

Historyk oraz ekonomista, kończy doktorat. Zajmuje się copywritingiem, bo ceni sobie kreatywną pracę, niezależność oraz jest ciekawy świata. Tworzy artykuły dla ogólnopolskich tytułów – najczęściej o tematyce biznesu i kultury, ale też życia codziennego. Jego pasje to ekologiczne rozwiązania, zwierzęta i prace w ogrodzie.

Kliknij by skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moto&tech

Jaki telefon wybrać dla seniora?

Chcesz kupić telefon dla seniora? Oto ważne wskazówki!

Avatar

Opublikowany

w dniu

Chcesz kupić telefon starszej osobie? W tym przypadku weź pod uwagę całkowicie inne kryteria niż te, którymi kierujesz się przy wyborze nowoczesnego smartfona dla siebie. Jaki więc model wybrać? Z klapką, klawiaturą, może dotykowy? Na co zwrócić uwagę, by spełnić oczekiwania seniora? Oto kilka ważnych wskazówek!

Seniorzy najchętniej wybierają klasyczne telefony komórkowe. Dla zaznajomionych z nowinkami technologicznymi osób jest to jednak całkowity przeżytek – na rynku królują obecnie nowoczesne smartfony, które mają jednak swoje wady. W tym  kontekście starsze osoby cenią sobie przede wszystkim prostotę. Wygodna klawiatura umożliwia im łatwiejszą obsługę urządzenia. Atutem jest też stosunkowo “schematyczne” działanie. Klasyczne telefony dla seniorów mają też większe rozmiary, co gwarantuje większy komfort użytkowania. Są one poręczne, mają charakterystyczne większe wyświetlacze, a bateria wytrzymuje przez bardzo długi czas. Co ważne, klasyczne modele nie mają zbyt wielu aplikacji, więc są o wiele mniej skomplikowane dla starszych osób. Takie urządzenia w przeciwieństwie do delikatnych smartfonów są też zdecydowanie mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dla osoby, która chce używać telefon wyłącznie do kontaktu z bliskimi z pewnością będzie to doskonały wybór.

Kupując telefon dla seniora koniecznie uwzględnij to, gdzie najczęściej będzie on z nim przebywał. Jeśli Twój dziadek uwielbia majsterkowanie, a dotychczas często zdarzało mu się niszczyć swoja komórkę, spróbuj poszukać odporne telefony na uderzenia. O wrażliwych na urazy smartfonach wspominaliśmy już wyżej. Poszukujesz urządzenia do zadań specjalnych, którego nie pokona upadek z większej wysokości lub przypadkowe uderzenie? Koniecznie zerknij na telefony heavy duty czy telefony outdoorowe. Są niezwykle użyteczne, gdy pracujemy w specyficznych warunkach, w których telefon narażony jest na zakurzenie, zalanie lub inne czynniki. Specjalnie wzmocnione modele są w pełni funkcjonalne – posiadają wiele ciekawy opcji, które mogą zachwycić niejednego seniora. Nie są wyjątkowo skomplikowane. Jedną z ich niekwestionowanych zalet jest wygodna klawiatura, z której możemy korzystać nawet w rękawiczkach lub gdy nasze dłonie są brudne lub mokre. Będzie to doskonały model dla wielu seniorów.

Telefony dla seniorów – na co zwrócić szczególną uwagę?

Prostota i komfort użytkowania – to prawdopodobnie jedne z najistotniejszych oczekiwań seniorów w kontekście telefonu komórkowego. Niektóre osoby starsze chcą jednak, by ich urządzenia były wyposażone m.in. w aparat fotograficzny. Z reguły wymagają też przejrzystego wyświetlacza, który jest na tyle duży, by z łatwością dostrzegli godzinę lub połączenie bez okularów. Niezwykle istotną funkcją jest przycisk SOS, który znajduje się z tyłu obudowy urządzenia – starsze osoby mogą zaalarmować za jego pomocą swoich bliskich o ewentualnym niebezpieczeństwie, gorszym samopoczuciu itd. Udogodnieniem dla seniorów może być też stacja ładująca, która umożliwia wygodne ładowanie urządzenia bez konieczności szukania ładowarki lub wolnego gniazda elektrycznego.

Fot.: Joshua Hoehne/unsplash.com

Kontynuuj czytanie

Moto&tech

Jak można zmienić wygląd auta?

Czy da się niewielkim kosztem zmienić wygląd auta? Przeczytaj, jakie metody i akcesoria pozwolą Ci zmodernizować Twój samochód.

Marta Marek

Opublikowany

w dniu

Przez

Twój samochód jest sprawny, bezpieczny, ale stracił swój dawny blask? Przeczytaj, jak niedrogimi sposobami możesz poprawić jego wygląd. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Moto&tech

Jakie słuchawki wybrać do biura?

Jakie modele będą najlepsze? Podpowiadamy!

Avatar

Opublikowany

w dniu

Zestawy stereo są nieodłącznym elementem wyposażenia w wielu zawodach. Call center, helpdesk czy innego rodzaju praca biurowa nie mogłaby się odbywać, gdyby nie odpowiedniej jakości słuchawki. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Jakie modele będą najlepsze? Podpowiadamy!

Słuchawki do biura muszą odpowiednio redukować szumy

Dla wielu osób odpowiedniej klasy słuchawki są kluczowym narzędziem podczas wykonywania ich pracy. Specyfika biurowa sprawia, że zestawy stereo muszą charakteryzować się kilkoma ważnymi aspektami. Najważniejszy z nich to odpowiednie tłumienie dźwięku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów słuchawek biurowych, które w mniejszym lub większym stopniu odizolowują nas od otoczenia. Przy wyborze zestawów stereo do biura ważne jest nie tylko samo wytłumienie fizyczne, czyli odpowiedniej grubości gąbka akustyczna. Niezwykle istotne jest również to, aby słuchawki były zaopatrzone w skuteczne systemy redukcji szumów. Taka opcja będzie niezwykle pożądana w momencie, gdy często musimy wykonywać rozmowy z naszymi kontrahentami.

Najpopularniejsze modele oferują aktywną redukcję szumów. Taka technologia polega na generowaniu sygnału kompresującego, który w pewien sposób „zakłóca” hałas z otoczenia. Wyróżnić można również modele zaopatrzone w pasywną redukcję szumów. W takich modelach liczy się odpowiednie uszczelnienie kanału usznego. Szeroki wybór tego typu słuchawek do biura znaleźć można pod tym linkiem: https://www.voip24sklep.pl/SLUCHAWKI-DO-KOMUNIKACJI/DLA-BIUR-I-CALL-CENTER.

Ergonomia to podstawa!

Dobre słuchawki do biura powinny być również wygodne. Niektóre z zawodów wymagają od nas ciągłych rozmów telefonicznych, a chyba nikt nie wyobraża sobie korzystać z niewygodnych słuchawek przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. A więc jakie będą wygodne słuchawki do biura? Muszą być one przede wszystkim ergonomiczne, czyli skonstruowane w taki sposób, aby dopasowywały się do nas, a nie my do nich. Optymalne dostosowanie słuchawek do użytkownika to konieczność w przypadku wielogodzinnej pracy biurowej. Warto stawiać na modele, które będą oferować piankę memory, dostosowującą się kształtem do naszego ucha.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie słuchawek do biura?

Szukając idealnych słuchawek do biura, powinniśmy zastanowić się, jaki rodzaj preferujemy. Czołowi producenci oferują zarówno modele douszne, jak i nauszne. W przypadku wielogodzinnej pracy o wiele wygodniejsze i zdrowsze dla naszego słuchu mogą okazać się modele nauszne. Pamiętając o wygodzie użytkowania, warto również postawić na słuchawki bezprzewodowe, wspierające standard Bluetooth. Wybierając takie rozwiązanie, nie będziemy musieli przejmować się stale plączącymi się przewodami. Jeśli często musimy wykonywać rozmowy służbowe, postawmy na modele z wbudowanym mikrofonem. Wysokiej klasy słuchawki do biura od zaufanych dostawców znaleźć można w sklepie: https://www.voip24sklep.pl/.

Fot.: Petr Macháček/unsplash.com

Kontynuuj czytanie

Popularne