Jesteś świeżo upieczonym właścicielem samochodu? Teraz czeka Cię wybór i kupno polisy ubezpieczeniowej. Dowiedz się, co obejmują pakiety OC i AC oraz jakie są między nimi różnice.
Ubezpieczenie pojazdu, czy to samochodu, czy motocyklu, jest obowiązkowe. Każdy kierowca musi wykupić, choćby najbardziej podstawowy pakiet ubezpieczenia OC. Czym jest to ubezpieczenie i co obejmuje oraz jakie są różnice między pakietem OC a AC? O tym ten artykuł.
Problem ubezpieczenia OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zapisy zawarte w owej ustawie przewidują, że każda firma ubezpieczeniowa oferuje ten sam zakres ochrony OC.
Kogo chroni ubezpieczenie OC?
Polisa ubezpieczeniowa OC jest obowiązkowym aspektem posiadania samochodu. Działa ono na korzyść zarówno Twoją, jak i innych użytkowników dróg. W razie kolizji, odszkodowanie dla ofiary wypadku spowodowanego z Twojej winy, wypłacane jest właśnie z Twojego ubezpieczenia, a nie z Twojej kieszeni. Wszystkie roszczenia ze strony poszkodowanego kierowcy pokrywa Twoja ubezpieczalnia, dzięki czemu w razie wypadku nie musisz martwić się kosztami innymi, niż naprawa własnego auta. Znacząco odciąża to portfel kierowców, ponieważ stłuczka może przydarzyć się nawet najbardziej ostrożnemu i doświadczonemu kierowcy. Przy wyborze polisy OC warto sprawdzić ofertę kilku firm ubezpieczeniowych. Najwygodniejszym sposobem na to, by podjąć dobrą i korzystną dla Ciebie decyzję jest porównywarka OC, która pozwoli Ci wybrać najlepszą ofertę.
Kogo chroni ubezpieczenie AC?
Ubezpieczenie AC jest nieobowiązkowym dodatkiem do koniecznie wymaganego OC. Dzięki wykupieniu autocasco w przypadku kolizji, uszkodzenia czy kradzieży auta, ubezpieczalnia wypłaca odszkodowanie i pokrywa koszty naprawy Twojego samochodu. Nawet, jeśli wypadek zdarzy się z Twojej winy, firma ubezpieczeniowa podejmuje się naprawy auta. AC nie jest wymagane, nie należy też do najtańszych, jednak trzeba przyznać, że warto je posiadać. Zabezpiecza ono kierowców na wypadek większości niespodziewanych usterek przy samochodzie do kwoty nie przekraczającej 70% wartości auta. Pakiet AC można wykupić w zestawie z podstawową polisą OC, wtedy taki duet jest zazwyczaj korzystniejszy niż kupowanie obu ubezpieczeń niezależnie od siebie.
Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu?
Każdy, a zwłaszcza młody, kierowca wie, że ubezpieczenie nie należy do najtańszych. Wiąże się ze sporymi corocznymi wydatkami, które powstrzymują wiele osób przed kupnem samochodu. Są jednak proste sposoby, na to, żeby obniżyć kwotę ubezpieczenia. Najczęściej wykorzystywaną metodą jest dopisanie bardziej doświadczonego kierowcy, jako współwłaściciela auta. W ten sposób możesz przejąć zniżki na ubezpieczenie i płacić znacznie mniej za OC. Istotny jest też wybór samochodu, w zależności od tego, jaka jest moc silnika, ile ma koni itd, kwota ubezpieczenia może być wyższa. Dzieje się tak dlatego, że przy wysokich prędkościach wypadki oraz uszkodzenia pojazdów są o wiele poważniejsze. Z tego faktu, by zminimalizować ewentualne straty finansowe, firmy ubezpieczeniowe nakładają wyższe ceny na kierowców szybkich aut. Ubezpieczalnie szacują ryzyko spowodowania przez kierowcę wypadku, dlatego niestety świeżo upieczeni kierowcy nie mogą liczyć na ulgi. Na szczęście podział własności samochodu z kierowcą z większym stażem pomoże Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Każdy wie, że należy robić regularny przegląd serwisowy samochodu osobowego. Jednak, gdy jesteś właścicielem auta ciężarowego, także powinieneś pamiętać o jego przeglądzie. Zobacz, jak często go robić.
Silnik jest sercem samochodu, czyli jego najbardziej kluczową i niezbędną częścią. Radzimy, jak dbać o silnik auta, by przez długie lata pracował bez zarzutu.
Silnik to serce każdego pojazdu, dlatego, by jak najbardziej przedłużyć żywotność auta, należy odpowiednio o niego dbać. Bez sprawnego silnika auto nie ruszy z miejsca, dlatego należy dbać o niego w szczególny sposób. Sprawdź, jak utrzymać silnik swojego pojazdu w jak najlepszej kondycji przez wiele lat.
Dobrej jakości olej silnikowy
Absolutną podstawą, jeśli chodzi o pielęgnację silnika samochodowego czy motocyklowego, jest inwestycja w najwyższej jakości olej silnikowy. Każdy mechanizm, a w tym właśnie silnik, do prawidłowej pracy potrzebuje filmu olejowego, czyli cienkiej warstwy oleju pokrywającej wszystkie metalowe elementy. Taka powłoka umożliwia bezproblemową pracę przesuwających się względem siebie części i niweluje ścieranie elementów. Brak lub niedobór tej warstwy powoduje szybsze zużywanie się poszczególnych części systemu i może doprowadzić nawet do zatarcia silnika. Wybór oleju silnikowego o odpowiednich parametrach jest kluczowy. Musi on zapewniać dobry poślizg, by generować jak najmniej oporu oraz dbać o rozruch silnika i jego prawidłową kompresję. Oleje silnikowe Liqui Moly to doskonały wybór dla większości aut. Oprócz zapewnienia lubrykacji, olej wpływa również na rozkład temperatur, co ma duży wpływ na żywotność silnika.
Oleje silnikowe nie są uniwersalne i nie można używać tego samego produktu do każdego rodzaju pojazdu. Oleje motocyklowe Liqui Moly są opracowane specjalnie pod potrzeby jednośladów i doskonale współpracują z silnikami motocykli. Pojazdy jednośladowe nie tylko pracują w nieco inny sposób, lecz także są inaczej użytkowane. Z tego powodu w pracy silnika muszą zachodzić istotne zmiany, przez które nie każdy olej silnikowy jest z nim kompatybilny.
Dodatki do oleju silnikowego
Aby wesprzeć pracę silnika i jeszcze bardziej podnieść efektywność oleju, możesz stosować w swoim aucie dodatki do oleju silnikowego Liqui Moly. Różnego rodzaju preparaty mieszane z olejem silnikowym sprawiają, że lubrykacja jest jeszcze lepsza, a ochrona części układu silnika skuteczniej chronione. Dodatki podnoszą jakość i efektywność oleju silnikowego, mogą także pomóc dopasować go lepiej pod potrzeby konkretnego pojazdu. Ponadto efekty stosowania wielu preparatów podnoszą skuteczność innych środków i przedłużają żywotność części samochodowych, a przez to samego pojazdu.
Nie tylko chemia
Stosowanie dobrej jakości płynów eksploatacyjnych w aucie to jedno, jednak bez prowadzenia samochodu w ekonomiczny i zdrowy sposób, silnik długo nie posłuży. Podczas jazdy staraj się jak najoszczędniej eksploatować silnik. W porę zmieniaj biegi, hamuj i rozpędzaj się z bezpieczny dla samochodu sposób i unikaj tak zwanego “żyłowania” silnika. Wszystkie te czynności sprawiają, że części szybciej się zużywają i psują, dlatego warto ich unikać dla dobra swojego auta i portfela.
Pierwsze oznaki korozji na aucie – co należy zrobić?
Zauważyłeś na aucie pierwsze oznaki korozji? Jeśli tak, musisz jak najszybciej podjąć kroki, które zapobiegną dalszemu rozprzestrzenieniu się rdzy! Co zrobić, by zatrzymać rozwój korozji? Przeczytaj!
Korozja to zjawisko, przed którym trudno uchronić jakikolwiek samochód. O ile zapobiec samemu pojawieniu się rdzy nie możemy, o tyle dość łatwo zatrzymać jej rozwój. W jaki sposób? O tym przeczytasz w naszym materiale!
Korozja – skąd się bierze?
Powody, dla których na samochodzie pojawia się rdza, w większości przypadków są takie same i mają bezpośredni związek z aktywną eksploatacją samochodu, niewłaściwym przechowywaniem auta i tak dalej. Do głównych przyczyn pojawienia się korozji można zaliczyć uszkodzenie karoserii, skoki temperatur, brak zabezpieczenia antykorozyjnego czy obfite opady. Korozja może być też skutkiem nadmiernego kontaktu karoserii ze środkami chemicznymi, z pomocą których utrzymywany jest dobry stan dróg w mieście. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na powstrzymanie podstępnej rdzy, po które możesz sięgnąć.
Papier ścierny
Jeśli masz do czynienia z pierwszymi nalotami rdzy, warto od razu zabrać się do ich usunięcia. W tym celu zeszlifuj rdzę papierem ściernym albo drucianą szczotką. Warstwę skorodowanego lakieru usuwaj do momentu pojawienia się czystej blachy. Następnie wypełnij uszkodzony obszar karoserii matą, żywicą i utwardzaczem (wchodzą w skład specjalnych zestawów naprawczych). Gdy całość wyschnie, możesz przejść do malowania.
Folia ochronna
Taśma czy folia ochronna może pomóc kierowcy dość łatwo powstrzymać korozję na dłuższy czas. Przyklejenie taśmy ochronnej w miejscu pojawienia się rdzy sprawi, że proces korozyjny nie będzie rozwijał się zbyt dynamicznie. Z tym zadaniem poradzi sobie nawet początkujący kierowca, który nie ma dużego doświadczenia w tuningu czy naprawie samochodu.
Taśma antykorozyjna
W razie wystąpienia pierwszych oznak korozji na karoserii możesz też wykorzystać taśmę antykorozyjną, którą wykorzystuje się także profilaktycznie, dla skutecznego zabezpieczenia wrażliwych powierzchni przed rdzą. Taśma antykorozyjna pozwoli zapobiec narastaniu rdzy. Choć produkt charakteryzuje się wysoką odpornością na wodę i wilgoć, będziesz musiał zadbać o ochronę zabezpieczonej powierzchni.
Olej antykorozyjny
Kolejny środek, który możesz wykorzystać do tego, by zatrzymać narastanie rdzy. Do tego celu lepiej jednak sięgnąć po dobrej jakości olej, który pozwoli Ci stworzyć swoistą warstwę ochronną i uodpornić auto na rdzę.
Szpachla antykorozyjna
Doskonałą ochronę przed rdzą zapewnia też szpachla antykorozyjna. Trzeba ją jednak nakładać bardzo starannie i ostrożnie, żeby nie powstały nieestetycznie wyglądające powierzchnie. Taka ochrona może zatrzymać na jakiś czas korozję. Musisz tylko pamiętać, by po nałożeniu szpachli antykorozyjnej eksploatować samochód nieco ostrożniej, chroniąc go przed ujemnym oddziaływaniem środowiska.
Powłoka katodowa
Można do niej zaliczyć na przykład cynkową blaszkę. Ochrona katodowa jest wykonana z metalu o wyższej aktywności niż metal chroniony. Taka powłoka pełni funkcję protektora – ulega korozji zamiast metalu chronionego, a przy tym chroni uszkodzoną już powierzchnię przed wilgocią, która jest głównym katalizatorem korozji.