Artykuł sponsorowany
Oczy to wyjątkowo wrażliwe narządy, których, a problemy zdrowotne z nimi związane mogą być naprawdę różne. Z tego powodu warto zwracać uwagę na wszystkie sygnały, które mogą świadczyć o chorobach oczu czy zaburzeniach wzroku. W takich sytuacjach najlepiej nie zwlekać i jak najszybciej umówić się do okulisty.
Wyjątkowo niebezpieczną sytuacją, wymagającą natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem okulistą, są wszelkie urazy gałki ocznej. Jeżeli doszło do mechanicznego uszkodzenia oka jakimś przedmiotem, zatarcia pyłem lub poważnego zanieczyszczenia, może okazać się, że niezbędna będzie witrektomia. Operacja ta odbywa się pod znieczuleniem i zaczyna się od wykonania kilku (najczęściej trzech) nacięć w twardówce oraz usunięcia ciała szklistego, czyli substancji wypełniającej oko. Takie działanie jest potrzebne, ponieważ chirurg musi uzyskać dostęp do naczyniówki i siatkówki. Dopiero wtedy będzie mógł podjąć konkretnego działanie, którym, w zależności od wykrytych problemów, może być na przykład zamykanie otworów siatkówki, przyłożenie siatkówki czy laserowanie. Po wykonaniu operacji gałka oczna wypełniana jest olejem silikonowym, gazem lub płynem, a rany są zaszywane lub zamykane bezszwowo. W sytuacji uszkodzenia soczewki, naturalna może zostać zamieniona na implant. Zabieg witrektomii może pomóc osobom, których oczy uległy poważnemu uszkodzeniu, należy jednak działać szybko. Za każdym razem, kiedy doznasz urazu gałki ocznej, niezwłocznie udaj się do lekarza lub szpitala.
Oczy narażone są nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również działanie patogenów. Przykładem pasożyta, który atakuje okolice oczu jest Nużeniec ludzki. Objawy i leczenie Nużeńca ludzkiego są na szczęście dość dobrze poznane. Pasożyt jest dość powszechnie występującym patogenem, którym zarazić można się przede wszystkim dzieląc z kimś kosmetyki mające kontakt z oczami (na przykład tusz do rzęs), poprzez kontakt z zakażoną odzieżą i pościelą lub w salonach kosmetycznych. Objawy zakażenia są niecharakterystyczne i obejmują między innymi pieczenie, łzawienie, zespół suchego oka, zaczerwienienie oczu, trądzik różowaty oraz uczucie piasku pod powiekami. Jeżeli obserwujesz u siebie podobne symptomy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem okulistą. Taki stan niekoniecznie musi oznaczać zakażenie Nużeńcem ludzkim, ale może być niebezpieczny dla Twojego zdrowia. Jeśli jednak okaże się, że to właśnie zakażenie pasożytem jest przyczyną Twoich objawów, z pewnością zostaniesz skierowany na odpowiednie leczenie. Obecnie najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z Nużeńcem jest farmakoterapia połączona z zachowaniem wysokiego poziomu higieny.
Najczęstszym powodem wizyt w gabinecie okulistycznym są zaburzenia widzenia, często spowodowane rozwijającą się krótkowzrocznością. Do tego typu objawów może doprowadzić nadwyrężenie mięśni otaczających gałkę oczną. Ich nadmierny skurcz związany jest z długotrwałym skupianiem wzroku na przedmiotach położonych w niewielkiej odległości (na przykład na ekranie komputera lub telefonu) lub niedobór witaminy D. Zaburzenia widzenia powinno się korygować, dlatego jeśli zauważasz, że przedmioty, na które patrzysz, zaczynają Ci się lekko rozmazywać, skonsultuj się z lekarzem okulistą.
Zdjęcie główne: pexels.com/Ksenia Chernaya