Nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie – co wtedy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pakiet polisy na życie może mieć różną strukturę zależną od potrzeb klienta danego usługodawcy. W zależności od formy umowy służy ona wyłącznie zabezpieczeniu finansowemu osób pozostających na utrzymaniu ubezpieczającego w przypadku jego śmierci lub dodatkowo do gromadzenia kapitału, lub jako ubezpieczenie rentowe dla samego ubezpieczającego. Jak widać, opcji jest wiele, a sama polisa jest ważnym zobowiązaniem. Co się stanie, jeżeli zapomni się opłacić miesięczną składkę za ubezpieczenie na życie?

Termin płacenia składki – ubezpieczyciele preferują różne zasady

Termin płacenia składki ubezpieczenia na życie może się różnić w zależności od tego, jaki usługodawca zapewnia polisę. Największą konsekwencją związaną z niepłaceniem składki na ubezpieczenie na życie jest po prostu dezaktywacja całego pakietu – stracenie ochrony. Dlatego warto się dowiedzieć, jakie granice wyznaczają najpopularniejsi usługodawcy na rynku, tacy jak PZU, Allianz i AVIVA.

Różne terminy płatności składek za ubezpieczenie na życie – co warto wiedzieć?

W przypadku PZU ubezpieczyciel zobowiązuje swojego klienta do tego, aby w ciągu 30 dni uregulował opłatę. Jeżeli chodzi o Allianz, to ten usługodawca przewiduje 30-dniowy okres na prolongatę ubezpieczenia, czyli odroczenie płatności. Dopiero po tym czasie następuje utrata ochrony. 

Jednak warto zauważyć, że w tym przypadku w okresie do 90 dni od momentu, kiedy powinna być opłacona pierwsza składka na ubezpieczenie na życie, klient może wznowić ochronę przez uregulowanie zaległości. Ostatnim usługodawcą jest AVIVA. Ten ubezpieczyciel przewiduje 2-miesięczny okres na prolongatę ubezpieczenia. Po upływie tego czasu klient, który nie wywiąże się z założeń umowy, otrzymuje wezwanie – jeżeli nie ureguluje płatności do 7 dni, następuje utrata ochrony. Jak widać, wielu ubezpieczycieli podchodzi do nieopłacania składek różnie, dlatego warto zapoznać się z zapisami umowy ubezpieczeniowej. 

Konsekwencje w zależności od rodzaju umowy ubezpieczenia na życie

W przypadku nieopłacenia składki ubezpieczenia na życie klient będzie musiał wypełnić zapis w umowie dotyczący tego zdarzenia. Szczegóły będą prawdopodobnie różnić się w zależności od tego, jaki rodzaj umowy ubezpieczenia na życie podpisała dana osoba. Warto dowiedzieć się, co dzieje się w dwóch najczęściej wybieranych opcjach – polisy grupowej i indywidualnej. 

Warto zauważyć, że za nieopłacenie składki polisy grupowej odpowiada pracodawca, a sama opłata jest odprowadzana z wynagrodzenia klienta. Działa tutaj standardowa zasada, dotycząca zazwyczaj okresu o długości 30 dni – właściciel przedsiębiorstwa może uregulować należność wraz z kolejnym miesiącem. Jeżeli to się nie stanie, umowa z ubezpieczycielem przestanie obowiązywać. W przypadku polisy indywidualnej klient, który nie opłaci składki, przestaje być obejmowany założeniami danej polisy. 

Gdzie znaleźć dobrego ubezpieczyciela?

Przed wybraniem konkretnej oferty, warto mieć porównanie. Mogą do tego posłużyć specjalne zestawienia, w których porównywane są oferty najpopularniejszych ubezpieczycieli, oferujących jednocześnie najlepsze warunki ubezpieczenia na życie na rynku. Są dostępne na przykład na portalu https://www.rankingubezpieczennazycie.pl


Jeżeli przedstawione informacje nie są wystarczające, aby zaspokoić ciekawość potencjalnego klienta, warto zebrać obszerniejszy zestaw odpowiedzi w kontekście nieopłaconych składek za ubezpieczenie na życie. Można je znaleźć pod adresem https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/nieoplacenie-skladki-ubezpieczenia-na-zycie-co-wtedy/116.html.

Zdjęcie główne: Sharon McCutcheon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Planujesz kupić pierwszy motocykl? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Planujesz kupić pierwszy motocykl? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Kupujesz swój pierwszy motocykl? Oto, co musisz wiedzieć, aby nie popełnić błędu.
Automatyczna czy manualna skrzynia biegów – wady i zalety
Automatyczna czy manualna skrzynia biegów – wady i zalety
„Automat” czy „manual”? Czy któraś skrzynia biegów jest lepsza czy może wszystko zależy od osobistych preferencji kierowcy? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań, zanim podejmiesz decyzję w kwestii zakupu auta!
Kiedy najlepiej ćwiczyć? Sprawdź, jaka jest najlepsza pora na trening
Kiedy najlepiej ćwiczyć? Sprawdź, jaka jest najlepsza pora na trening
Czy istnieje optymalna godzina treningowa? Czy ćwicząc rano lub wieczorem jesteśmy w stanie zmaksymalizować swoje sportowe osiągnięcia? Dowiedz się, co mówi nauka!
Ostatnie wpisy
Polecamy