Czym zajmuje się prawnik a czym komornik?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pomocy prawnej zasięgnąć można u kilku specjalistów. Wybór eksperta uzależniony jest jednak od problemu, który chcesz rozwikłać i specyfiki sprawy. Zatem, kiedy zwrócić się o poradę do prawnika, a kiedy z kolei do komornika? Odpowiedź na to pytanie poznasz lada moment. 

Poznaj podstawowe różnice między profesjami prawniczymi oraz dowiedz się, z jakimi zadaniami muszą mierzyć się na co dzień ich reprezentanci. Szukasz porady prawnej? Zapoznaj się z ofertą dostępną na stronie WWW – https://adwokatczestochowa.com/

Jakie obowiązki leżą w gestii komornika? Jak nim zostać? Co robić, aby przygotować się do wykonywania tej pracy? Oto kilka podstawowych informacji, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem decyzji o wyborze przyszłej kariery zawodowej. 

Czy komornik jest prawnikiem? Wyjaśniamy!

Na profesję komornika składa się kompleksowa wiedza oraz umiejętności pozyskane w wyniku praktyki prawniczej. Jego zadaniem jest prowadzenie postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikom, w oparciu o przepisy prawne. Komornicy posiadają status funkcjonariusza publicznego, choć tak naprawdę nie są urzędnikami. Prowadzą własną działalnością i pobierają tzw. opłaty egzekucyjne. Interesariusze udają się do nich dopiero po zakończeniu postępowania sądowego. Sama idea prowadzenia egzekucji opiera się na zajęciu nieruchomości, ruchomości, kont bankowych, a także polega na sprzedaży przedmiotu na drodze czynności prawnej określanej jako licytacje komornicze Tarnobrzeg

Co dokładnie znajduje się w zakresie ich obowiązków? Treść Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji wskazuje na następujące zadania: 

  • przeprowadzanie spisu inwentarza, 
  • sporządzanie protokołu stanu faktycznego, 
  • sprawowanie nadzoru nad dobrowolnymi licytacjami, 
  • egzekucja długów na podstawie wyroku sądowego, 
  • doręczanie zawiadomień sądowych i innych niezbędnych dokumentów. 

Jakie warunki należy spełnić, aby móc wykonywać zawód komornika? 

Zawód komornika wiąże się z ukończeniem wyższych studiów prawniczych. Następnie należy odbyć aplikację i przystąpić do egzaminu komorniczego. Niezbędny okazuje się co najmniej 2-letni staż na stanowisku asesora komorniczego, czyli pomocnika komornika. Co więcej od kandydata wymaga się, by: 

  • miał ukończony 26. rok życia, 
  • posiadał polskie obywatelstwo, 
  • był niekarany, 
  • dysponował pełną zdolnością do czynności prawnych, 
  • cieszył się nieposzlakowaną opinią. 

Prawnik – co należy do jego obowiązków? 

W największym skrócie, prawnicy świadczą pomoc prawną, udzielają porad w tym zakresie, sporządzają opinie, specjalizują się w opracowywaniu projektów aktów bądź umów. Warto nadmienić, że brak aplikacji zawęża listę uprawnień. Decyzja o przystąpieniu do egzaminu wiąże się z wyborem konkretnej specjalizacji – legislacyjnej i kuratorskiej, komorniczej, adwokackiej, radcowskiej, sędziowskiej, prokuratorskiej, rzecznikowskiej bądź notarialnej. 

Interesujesz się prawem? Chcesz pogłębić wiedzę z dziedziny prawa celnego? Koniecznie zajrzyj na https://www.prawo-celne.pl/

Fot.: EKATERINA BOLOVTSOVA/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Co przyda się każdemu motocykliście?
Co przyda się każdemu motocykliście?
Jest kilka akcesoriów, które powinien posiadać każdy motocyklista. Podpowiadamy więc, co wybrać w pierwszej kolejności.
Funkcjonalne urządzenia do biura
Funkcjonalne urządzenia do biura
Wyposażenie biura ma ogromny wpływ na jakość pracy. Co więc powinno się w nim znaleźć oprócz biurek i komputerów, aby praca była bardziej komfortowa i efektywniejsza? Dowiedz się, jakie funkcjonalne urządzenia będą dobrym rozwiązaniem do biura.
Wpływ aktywności fizycznej na funkcjonowanie mózgu
Wpływ aktywności fizycznej na funkcjonowanie mózgu
Wpływ aktywności fizycznej na mózg: odkryj, jak ćwiczenia mogą poprawić Twoją koncentrację, pamięć i funkcje poznawcze.
Ostatnie wpisy
Polecamy